ktorej ho dostali zamestnanci tamojšej súkromnej bezpečnostnej služby (SBS), pravdepodobne z jeho strany vyústi do podania trestného oznámenia pre obťažovanie a obmedzovanie osobnej slobody.
"Robil som len malý nákup, kúpil som tri pivá. Riadne som pri pokladni zaplatil, prešiel okolo kontrolného zariadenia bez pípania a už som bol na odchode z obchodného domu, keď ku mne pristúpili dvaja neuniformovaní muži bez akéhokoľvek označenia, ukázali mi len nejaký preukaz. Povedali mi, že mám ísť s nimi, dokonca mi siahli na vozík. Chceli mi prehľadať nákup, osobnú tašku aj mňa samotného. Pritom som im nezadal žiadnu príčinu pre nejaké podozrenie z krádeže, alebo niečoho podobného. Odmietol som, aby ma prehľadali a povedal som, že žiadam privolať policajnú hliadku. Keď ju nezavolali, privolal som ju ja sám. Po príchode hliadky som policajtom dovolil, aby ma prezreli, no a samozrejme nič nenašli, keďže nič nájsť nemohli. Zamestnanci strážnej služby nemali právo takto postupovať, preto som žiadal spísanie zápisnice a podám na nich trestné oznámenie pre obťažovanie a obmedzovanie osobnej slobody," uviedol rozhorčený klient.
Incident sme si chceli vysvetliť priamo na mieste s pracovníkmi tamojšej SBS. Šéf strážnej služby s nami však odmietol o čomkoľvek komunikovať, odmietol nám povedať svoje meno a dokonca aj názov strážnej služby. Zatelefonoval svojmu nadriadenému, ktorý ho údajne utvrdil v tom, aby k ničomu neposkytol vyjadrenie.
Situáciu, do ktorej sa dostal náš čitateľ, samozrejme sledovalo zvedavé okolie, rovnako tak našu komunikáciu s pracovníkmi SBS. Je preto určite krajne nepríjemné ocitnúť sa v nej ako hlavný aktér, bez akejkoľvek viny označený za potenciálneho zlodeja. Nehovoriac o množstve času, ktorý stojí vyriešenie problému.
* * *
Združenie slovenských spotrebiteľov: "Pracovníci SBS nemajú právo bez dovolenia nazerať ľuďom do ich tašiek"
Pavel Hraško, predseda Združenia slovenských spotrebiteľov: "Ak by som sa ja ocitol v takej situácii, ako váš čitateľ, asi by som postupoval rovnako. Keby ku mne pristúpili pracovníci SBS so žiadosťou o prehľadanie mojich vecí, žiadal by som o rozhovor ich nadriadeného a o účasť polície. Zamestnanci strážnych služieb musia v prípade podozrenia pristupovať ku klientovi citlivo a taktne. Je rozdiel, či robia kontroly v predajniach s elektronikou, kde sa dajú odcudziť malé veci veľkej hodnoty a je rozdiel robiť prehliadku pri človeku, ktorý si kúpil tri pivá vo veľkom supermarkete. V tomto prípade by som klientovi odporučil, aby sa obrátil aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu a aby napísal aj nášmu združeniu. V prípade, ak chce klient podať trestné oznámenie, odporúčam mu, aby sa pred podaním oznámenia poradil s právnikom."
Ako dodal P. Hraško, pracovníci SBS nemajú právo pozerať ľuďom do tašiek a osobných vecí. Môžu len slušnou formou poprosiť o dovolenie nahliadnuť do ich vecí. Pokiaľ im to zákazník neumožní, môžu privolať policajnú hliadku. Majú pristupovať ku klientovi citlivo, pretože inak môže dôjsť k naštrbeniu vzťahu zákazník obchod. "Ja sám by som ako šéf strážnej služby pri neadekvátnom prístupe svojich zamestnancov ku zákazníkom pristúpil až k rozviazaniu pracovnej zmluvy s nimi," dodal P. Hraško.
Je ťažké nepríjemné situácie riešiť s taktom, pracovníci esbésiek si však musia byť vedomí toho, že v prípade, ak neodôvodnene niekoho šikanujú, zákazník sa už pravdepodobne do tejto predajne nevráti, na čo doplatí jej majiteľ, ktorý strážnu službu platí práve z tržieb z predaja inkasovaného od svojich zákazníkov.
Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že podobné situácie majitelia predajní riešia skutočne s taktom. Predajne sú monitorované kamerovými systémami, rôzne zakrivenými zrkadlami a strážnikmi v civile, aby sa následne prehliadali len tie osoby, u ktorých sa počas nákupu zistí podozrivé správanie. V zahraničí sa takto snažia minimalizovať prípady, keď sa prehliadajú osobné veci ľudí, ktorí nič neodcudzili. Ak aj príde ku kontrole, strážnici veľmi slušne prosia o dovolenie nahliadnuť do vecí.
* * *
Spoločníčka strážnej služby G 3 Plus: "Naši zamestnanci postupovali v zmysle zákona"
Ľubica Haviarová, spoločníčka strážnej služby G 3 Plus, s. r. o. Považská Bystrica: "Naši zamestnanci postupovali v zmysle zákona, ktorá hovorí, že v prípade podozrenia môžu pristúpiť ku kontrole aj osobných vecí. V prípade, ak klient odmietne prehliadku, naši zamestnanci privolajú policajnú hliadku. Nemyslím, že v tomto prípade došlo k prekročeniu ich právomocí. Ak sa zistí, že je všetko v poriadku, majú sa naši ľudia klientovi ospravedlniť. Ak mám pravdu povedať, v spomínanej košickej prevádzke sú krádeže na dennom poriadku, prípady, keď sa pri prehliadke nič nenájde, sú skutočne len ojedinelé. Neverili by ste, aké typy ľudí sme už pri krádežiach prichytili aj takých, do ktorých by ste to v živote nepovedali. Prídu na drahých autách, slušne oblečení, neraz pracujú vo vysokých pozíciách a napriek tomu ich prichytíme pri obyčajnej krádeži."
Na margo toho, že zamestnanci neboli uniformovaní, uviedla, že ich zamestnanci pracujú v civile, pretože uniforma by marila účel ich práce. Sú však povinní preukázať sa preukazom odbornej spôsobilosti s fotografiou a menom.
* * *
Zákon č. 379/97 Zb. o prevádzkovaní súkromných bezpečnostných služieb
§ 39, odst. 1: "Pri vykonávaní fyzickej ochrany alebo pátrania prevádzkovateľ ako aj jeho zamestnanci sú povinní dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto ich činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd neprekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného ich činnosťou."
§ 64, odst. 2 a.): "Osoby poverené výkonom fyzickej ochrany ... sú oprávnené presvedčiť sa, či ten, kto vstupuje do objektu alebo na strážené miesto, alebo z neho vystupuje, nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným objektom alebo osobou a tieto mu odobrať."
§ 64, odst. 2 f.): "Osoby poverené výkonom fyzickej ochrany... sú oprávnené vyžadovať preukázanie totožnosti osoby, ktorá je pristihnutá pri páchaní priestupku alebo bezprostredne po spáchaní takéhoto priestupku, alebo ktorá bola pristihnutá pri neoprávnenom vstupe do stráženého objektu alebo na strážené miesto, alebo osoby, ktorá bola pristihnutá pri neoprávnenom výstupe zo stráženého objektu alebo zo stráženého miesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári