Taliansku, mohol si dovoliť odmietnuť pozvania na niekoľko plesov a radšej prišiel na pravidelné stretnutie členov a sympatizantov KDH do košickej Iskry. Keďže sa v sobotu v metropole východu nachádzal kvôli účasti na zasadnutí Rady Rómov Slovensku i šéf ANO Pavol Rusko, zaujímalo nás, či sa náhodu spolu nestretli. "On tu bol? Čo sem prišiel zriadiť nejaký kibuc," zažartoval si predseda KDH, no neskôr už vážnejšie pokračoval: "Univerzálny patent na riešenie rómskej problematiky nemá nikto. My chceme tento problém riešiť zodpovedne a prijmeme každé dobre mienený projekt." S predsedom NR SR sme sa potom venovali najmä aktuálnemu vnútropolitickému dianiu a stále pretrvávajúcej koaličnej kríze.
Pán Hrušovský, aký výsledok predpokladáte po utorkovom zasadnutí Koaličnej rady? Podľa P. Ruska je šanca na vystúpenie jeho strany z koalície zhruba 50-percentná.
- 50 percent je o ničom, keby povedal 51 percent, bolo by to o niečom inom. V tej chvíli naozaj nie je dobré uvažovať týmto spôsobom. Je krátko po tom, čo táto koalícia vznikla a krátko po parlamentných voľbách, po ktorých Slovensko žilo istým entuziazmom z úspechu. Ten sa dostavil v podobe vzniku pravicovej vlády a možnosti, že Slovensko bude reformnou krajinou. Preto akékoľvek úvahy vedúce k rozpadu tejto koalície považujem za nezodpovedné. Občanom sme toho sľúbili dosť a nebolo by dobré, keby sme na personálnych otázkach hľadali taký stupeň nedôvery, ktorá by mohla predznamenať rozpad koalície. Takéto spôsoby politiky však KDH a aj ja osobne odmietam, bolo by to veľké sklamanie nielen pre politikov, ale najmä pre občanov SR. Na druhej strane by to bolo dôvodom pre radosť mnohým ďalším predstaviteľom politických strán u nás, ktorí si takýto vývoj želajú...
Ako vnímate vyjadrenia čelných predstaviteľov ANO, že váš minister vnútra by mal porozmýšľať nad svojim zotrvaním vo funkcii?
- Pán Palko je dobrý minister, koná a konal správne a preto KDH za ním stojí. Akékoľvek úvahy o jeho rezignácii, odvolávaní alebo iné personálne zmeny v tejto funkcii KDH v tejto chvíli odmieta.
Ak by sme to zovšeobecnili, dá sa chápať spor medzi vašou stranou a ANO, ktorý po prvýkrát vyvstal v podstate už minulý rok ako spor medzi dvoma hodnotovými orientáciami, teda vami presadzovaného konzervativizmu a liberalizmu ANO?
- Na Slovensku nikdy nebude situácia, že tu bude môcť vládnuť len jedna politická strana alebo strany so zhodnými ideovými a programovými záujmami. My sme za korektnú a otvorenú politickú súťaž, ktorá nemôže vyvolávať nedorozumenia medzi jednotlivými politickými stranami. Môže to síce spôsobovať problém vládnutia, čo však neznamená, že nemôžeme spolupracovať. V minulom volebnom období sme boli súčasťou oveľa ťažšie ideovo a programovo orientovaného zoskupenia politických strán, pričom vládna koalícia vydržala štyri roky. Touto cestou nie je dobré provokovať ten konflikt. V tomto smere preto nie je príčina problémov v ponínamí konzervatívnej alebo liberálnej politiky na slovenskej politickej scéne.
V poslednom čase klesá vo verejnosti podpora nášho vstupu do NATO. Súvisí to podľa vás s možným vojenským zásahom v Iraku alebo petičnou akciou za vyhlásenie referenda o našom vstupe do aliancie?
- NATO nemožno spájať s vojnou v Iraku, hoci uznávam, že takýto pohľad môže byť spôsobený ešte z predchádzajúcej vojny v Juhoslávii. Už vtedy, keď sa aliancia rozhodovala, či tam použije vojenskú silu, klesla u nás podpora pre vstup. Pri vojenských akciách sú aj obete na životoch nevinných ľudí a Slováci majú v mentalite, že sú na ich strane. Každý vyjadríme svoj postoj k vojne v Iraku, aj môj osobný postoj je v tom, aby sme vojnu považovali ba za krajný spôsob riešenia, keď sa vyčerpajú mierové možnosti dohody.
Expredseda vášho hnutia je však iniciátorom petície za vypísanie referenda o vstupe do NATO. Možno aj to je jedným z dôvodov.
- Petičná akcia vznikla ako súčasť demokratické právo každého jedného občana vyjadrené v ústave SR a takto ju aj chápem. Odmietam ju však aj z dôvodu, že reprezentujem stranu, ktorá má vo svojom programe podporovať plnoprávne členstvo SR v NATO. Ak chce niekto spochybniť tieto rozhodnutia orgánov hnutia iba preto, že jeden z iniciátorov petičnej akcie je expredseda KDH, tak nemôžem s tým súhlasiť. Jeden z dôvodov, pre ktoré J. Čarnogurský nekandidoval na predsedu KDH bol aj ten, aby mohol slobodne vyjadriť svoje postoje, ktoré nie sú v súlade s líniou nášho hnutia. Hoci nás jeho rozhodnutie mrzí, nemôžeme tomu zabrániť ani to ovplyvniť. Som presvedčený, že táto akcia nebude mať úspech. Vyzvali sme všetkých našich sympatizantov, aby sa jej nezúčastnili. Uznávam, že je to len apel predsedu strany, taký príkaz nikomu dať nemôžem. Samozrejme, že chcem, aby sa otvorene diskutovalo, aké výhody a riziká bude naše členstvo pre občanov znamenať. Som však presvedčený, že to bude pre nás členstvo spoločných hodnôt, ktoré krajiny NATO spájajú a preto ho podporím akýmkoľvek ústavným spôsobom.
Začiatkom roka ste trochu obmedzili pôžitky poslancov napríklad pri letecklej doprave, čo niektorí dosť ťažko niesli. Prečo bežných ľudí dokážu "priškrtiť", no keď sa jedná o nich, ide im to už omnoho ťažšie?
- Až tak by som to nebral. Súčasťou parlamentu sú aj zahraničné cesty, na ktorých sa poslanci musia zúčastňovať. Nie sú to žiadne výlety ani dovolenky, ale súčasť plnenia ich ústavných právomocí. Môžem vás ale ubezpečiť, že vymoženosti a pôžitky našich poslancov sú na nižšej úrovni, než je to v okolitých štátoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári