zastavené. Ide o troch z piatich obvinených v údajne úplatkárskej afére, v ktorej čelili obvineniu z trestného činu podplácania formou spolupáchateľstva. Podľa generálneho prokurátora SR Milana Hanzela nebol v ich prípade spáchaný trestný čin.
Okrem uvedenej trojice 26. apríla lanského roka vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ v Košiciach obvinil z podplácania aj Vladimíra R. (OP Košice II), a z pašovania neokolkovaných cigariet z Ukrajiny, aj invalidného dôchodcu Jozefa Š. Vo vzťahu k nim, zatiaľ nebolo trestné stíhanie zastavené.
Alexander Chomča z Okresnej prokuratúry Košice II by sa mal po nútenej deväťmesačnej prestávke vrátiť v pondelok 27. januára na svoje pracovisko. Ako sme sa dozvedeli, pozastavenie výkonu prokurátorskej činnosti (po začatí trestného stíhania), už generálny prokurátor SR zrušil, a tak bude môcť prevziať svoj služobný preukaz a ďalej bdieť nad ochranou zákonnosti a bojovať proti zločinu. Pravda, ak mu to umožní fyzický a psychický stav. Pobyt vo vyšetrovacej väzbe nikomu na zdraví nepridá, nehovoriac už o morálnej a finančnej ujme, ktorú utrpel nielen on, ale aj jeho ďalší dvaja spoluobvinení.
Na začiatku reťazca korupčnej aféry, ktorá vypukla 26. apríla, bola dvojica obvinených stíhaná kvôli pašovaniu neokolkovaných cigariet z Ukrajiny. Po tom, čo Humenčanku Tatianu R. a Michala R. zo Sniny vzal v decembri 2001 sudca Okresného súdu v Humennom do väzby, začali ich príbuzní hľadať kontakty a možnosti, ako im pomôcť, resp. ich dostať von. Obidvaja obvinení boli umiestnení do Ústavu na výkon väzby v Košiciach. Zrejme preto sa rodina pani Tatiany rozhodla požiadať o pomoc práve príbuzného, ktorý v tomto meste žije. Invalidný dôchodca Jozef Š. sa podujal, že pre pani Tatianu zabezpečí advokátku. Mal to byť on, čo oslovil JUDr. Janu G., ktorá prijala najprv obhajobu jeho príbuznej, ale neskôr aj jej spoluobvineného Michala R. Približne v tom istom čase vyhľadal Jozef Š. aj prokurátora Vladimíra R.
Podľa obvinenia vyšetrovateľa, mal Vladimír R. vo svojom rodinnom dome prevziať od Jozefa Š. 100 000 korún. V januári tohto roku odcestoval spolu s Alexandrom Ch. do Humenného za okresným prokurátorom Jurajom G., ktorý vykonával prokurátorský dozor v trestnej veci Tatiany R. a Michala R. stíhaných za porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru. Mali sa s ním dohodnúť, že ako dozorujúci prokurátor, prepustí z väzby na slobodu obidvoch obvinených. A to v priebehu 10 až 14 dní od prijatia stotisícového úplatku…
Obvinení tvrdili, že sa uvedeného konania nedopustili. Košickí prokurátori napríklad argumentovali tým, že do trestného stíhania obvinených z pašovania neokolkovaných cigariet nezasahovali. Okresný prokurátor humenskej prokuratúry zase na svoju obranu uviedol, že nikdy nevyhovel žiadostiam Tatiany R. a Michalovi R. o prepustenie z väzby na slobodu. Zdôraznil, že obaja boli prepustení na základe rozhodnutia sudcu Okresného súdu v Humennom na kauciu. Poprel, že by v tejto súvislosti prijal nejaký úplatok a aj to, že by mu ho niekto zo spoluobvinených ponúkol. Trestne stíhaný bol na slobode.
Košickí prokurátori boli v apríli lanského roka zadržaní za dramatických okolností, z pracoviska ich vyvliedli v putách v čase, keď sa v sídle štyroch košických prokuratúr konala vedľa porada. Štyria z pätice obvinených boli vo vyšetrovacej väzbe v nitrianskej väznici takmer štyri a pol mesiaca. Prepustili ich na slobodu až začiatkom septembra. Krátko na to minister vnútra Vladimír Palko ústami svojho hovorcu Borisa Ažaltoviča vyjadril spokojnosť a poďakovanie vyšetrovaciemu tímu, ktorý prípad úplatných prokurátorov "rýchlo a úspešne vyriešil"... Po uplynutí dvoch mesiacov bolo však stíhanie troch hore uvedených obvinených zastavené s tým, že žalovaný čin sa v ich prípade nestal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári