Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

VSŽ podľa predbežných odhadov vykáže stratu presahujúcu tri miliardy korún

Košice Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti VSŽ a. s., ktoré sa uskutočnilo včera dopoludnia, sa nieslo v duchu čias dávno minulých a to hneď z

dvoch dôvodov. Akcionári sa stretli v priestoroch košického Ferrocentra, kde (ako pripomenul slávny minoritný akcionár ujo Mišo), sa uskutočnili v minulosti prvé dve valné zhromaždenia tejto spoločnosti. Druhým dôvodom pripomenutia zašlých čias boli drobní akcionári, ktorí sa po dlhšom čase opäť zaktivizovali a svojimi otázkami zahrnuli členov predstavenstva a dozornej rady. Ich aktivitu možno do značnej časti pripísať tomu, že vedenie ohlásilo vysokú stratu, ktorá pre akcionárov znamená jediné - rozlúčiť sa s vyhliadkou na dividendy.

SkryťVypnúť reklamu

Strata podľa predbežných odhadov by mala dosiahnuť takmer 3,2 miliardy korún. "Výraznou mierou sa na tomto čísle podieľa nevyhnutná tvorba opravných položiek a rezerv, ktoré dosiahnu úroveň 3,5 miliardy korún. V prípade ich nevyčerpania sa však samozrejme neskôr rozpustia do výnosov. Musíme rešpektovať aktuálne právne predpisy, a tak sme museli vytvoriť opravné položky a rezervy v takejto výške," uviedol prezident VSŽ Ing. Peter Benedikt v odpovedi na otázku minoritného akcionára pána Kasanického. Ten sa pýtal, ako je možné, že rezešovci vyrobili vo VSŽ obrovskú stratu, strata sa vykáže aj teraz, keď VSŽ kormidlujú finančné skupiny na čele s Pentou a pritom, keď boli vo vedení Američania, VSŽ dosiahla zisk.

Benedikt dodal, že je nevyhnutné zreálniť napríklad hodnoty nehnuteľností, pretože v minulosti boli kupované za podstatne vyššie ceny, ako bola ich aktuálna trhová hodnota, čo sa premieta aj do účtovníctva. Rovnako tak treba vykryť riziko hroziace zo súdnych sporov, ktoré predstavuje viac ako 3 a pol miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť VSŽ sa v druhom polroku minulého roku, keď vedúce pozície ovládli manažéri Penty, zamerala na analýzu existujúcich aktív majetkových účastí. Dochádza k reštrukturalizácii dcér a postupnému odpredaju nevyužívaných aktív. Došlo už k odpredaju podielov vo Ferrofonde, ČSOB, GPA, v Slovenskej poisťovni a vo VSŽ Selekta. Predaj sa v budúcnosti bude uskutočňovať výlučne prostredníctvom verejných tendrov s tým, že sa budú aj priamo oslovovať potencionálni investori, aby sa týchto tendrov zúčastnili. Najdôležitejším kritériom bude cena. VSŽ navýšila svoje vklady v niektorých spoločnostiach, ide o Gastrometal, VSŽ Unicorn, Strojlab Medzilaborce, VSŽ Inžiniering a Kovostroj Dobšiná.

Akcionár Kasanický vzniesol námietku voči tomu, že akcionári nedostali potrebné podklady v päťdňovej lehote pred začiatkom valného zhromaždenia, za čo sa vedenie VSŽ na mieste prítomným akcionárom ospravedlnilo. Toho istého akcionára zaujímalo aj to, prečo zníženie základného imania o 10 miliárd 870 miliónov korún, ktoré bolo odsúhlasené ešte vlani v apríli kvôli pokrytiu strát z minulých rokov, nie je zaznamenané v obchodnom registri. Predseda dozornej rady Jaroslav Haščák odpovedal, že obchodný register už túto skutočnosť zaregistroval, stále však nie je zmena uvedená v Stredisku cenných papierov. Prisľúbil preveriť situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikateľský zámer VSŽ predstavil prezident spoločnosti Peter Benedikt. VSŽ má v 17 dcérskych firmách majoritnú majetkovú účasť s rôznorodým predmetom podnikania. Kvôli ich minimálnemu synergickému efektu a nízkej návratnosti investícií bude VSŽ dcéry reštrukturalizovať s cieľom zefektívniť ich činnosť, zachovať zamestnanosť a zároveň pre ne už v štyroch prípadoch začala hľadať strategických investorov zverejnením inzercie v médiách. O každú z ponúkaných dcér prejavilo predbežný záujem niekoľko subjektov, ktoré v nich vykonávajú due dilligence. Najzaujímavejšou je VSŽ Nemocnica, kde záujem prejavilo niekoľko domácich a zahraničných investorov.

VSŽ má minoritnú účasť v 24 spoločnostiach, tri sú v likvidácii a jedenásť v konkurze. V niektorých firmách finančný holding svoje podiely odpredá, v iných zvýši svoju účasť tak, aby dosiahla majoritu.

Hmotný investičný majetok pozostáva z budov, pozemkov a technológií. Príjmy plynú VSŽ z ich prenajímania dcéram a tretím subjektom. Nevyužívateľné sa budú odpredávať, predali sa už napríklad pozemky pri Všešportovom areáli. Zaujímavou je informácia, že VSŽ je ústretová myšlienke odpredať aj ukrajinské aktíva súvisiace s KŤUK-om, doposiaľ však nedošlo k dohode na odpredaji žiadnej z častí tejto investície vzhľadom na nízke ponúkané ceny.

* * *

Novým členom dozornej rady sa za FNM stal Jozef Jurica

Jedným z hlavných dôvodov zvolania valného zhromaždenia zo strany Fondu národného majetku (FNM) bola voľba nového člena do dozornej rady VSŽ. Doterajšia zástupkyňa fondu v dozornej rade VSŽ Anna Bubeníková na túto funkciu rezignovala. FNM navrhoval pri iniciovaní zvolania valného zhromaždenia do dozornej rady Ľuboslavu Sosenkovú. Včera však došlo k pozmeneniu návrhu samotným fondom, ktorý na post člena dozornej rady delegoval Ing. Jozefa Juricu, člena výkonného výboru FNM. Akcionári tento návrh odsúhlasili a tak má po včerajšku päťčlenná dozorná rada nové zloženie.

(kla)

* * *

Riziko vyplývajúce zo súdnych sporov je pre VSŽ hrozivé 3,65 miliardy korún

K včerajšiemu dňu mala VSŽ rozohratých 179 súdnych sporov, z toho 112 sa vedie proti VSŽ a v 67 je žalobcom finančný holding. Ako včera konštatovali členovia vedenia, agenda súdnych sporov bola v čase ich nástupu značne zanedbaná. Na mnoho súdnych sporov, ktoré VSŽ prehrala, sa železiarenskí právnici dokonca vôbec nedostavili. Chýbali podklady ku všetkým súdnym sporom, medzi množstvom právnikov neboli ujasnené kompetencie a zodpovednosť.

Po nástupe Penty došlo k prebudovaniu právneho odboru, uskutočnil sa audit súdnych sporov a vypovedali sa nevýhodné zmluvy uzavreté s externými právnymi kanceláriami, ktoré uzavrelo bývalé vedenie. Na otázku, či bude kvôli týmto nevýhodným zmluvám podané zo strany VSŽ trestné oznámenie, zástupcovia spoločnosti uviedli, že po preverení situácie a po prípadnom zistení porušenia zákonov tak urobia. V tomto štádiu nechceli zverejniť, o ktorých právnych zástupcov išlo a nevyjadrili sa ani k tomu, či na uzatváraní týchto nevýhodných zmlúv bývalé vedenie profitovalo.

Mnoho právnych sporov pochádzajúcich z rokov 1992 až 95 už bolo právoplatne ukončených, napriek tomu ich VSŽ stále viedla vo svojej agende. Po jej vyčistení sa počet aktuálnych súdnych sporov znížil z 373 na 179. Súdnych sporov, z ktorých pre VSŽ vyplýva riziko nižšie ako jeden milión korún, má VSŽ na konte 64. Subjekty žalujú VSŽ o sumy presahujúce milión v 48 prípadoch.

Právnici VSŽ si v druhom polroku minulého roku zadovážili úplne kópie súdnych spisov, každý spor má vlastného interného právnika, spory nižšie ako jeden milión korún dozoruje člen predstavenstva a nad jeden milión korún aj dvaja členovia dozornej rady.

Pikantné sú súdne spory iniciované bývalými členmi vedenia, ktorí VSŽ žalujú o náhradu škody vzniknutú ich prepustením z VSŽ. Pri týchto sporoch právnici VSŽ preverujú činnosť týchto osôb vo VSŽ a zisťujú, či svojím konaním oni sami nespôsobili škodu spoločnosti. Od septembra minulého roku do včerajšieho dňa VSŽ pribudlo 28 nových sporov, z ktorých dva pochádzajú od bývalých manažérov. Dionýz Kunder si nárokuje 56 miliónov korún a Stanislav Polák 72 miliónov.

VSŽ vedie aj 67 aktívnych sporov, kde figuruje na strane žalobcu. V 29 prípadoch by mal byť v prípade úspechu VSŽ výnos vyšší ako jeden milión korún.

Vlani spoločnosť VSŽ vynaložila na právnu agendu súvisiacu s právnymi spormi 31 miliónov korún. Pritom v druhom polroku, keď žezlo prevzala Penta, sa dalo na túto agendu len 9 a pol milióna. Vedenie sa snaží finančne zminimalizovať a pritom zásadne zefektívniť prístup k súdnym sporom. Pre porovnanie v roku 2000 dala VSŽ na právnikov 353 miliónov korún, v roku 2001 ju to stálo už podstatne menej - 23 miliónov.

(kla)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 22 094
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 865
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 030
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 5. Dôležitosť duševnej pohody 5 093
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy 4 580
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 443
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 145

Blogy SME

 1. Juraj Krúpa: SNAŽÍM SA UDRŽAŤ NAD VECOU, SNAŽÍM SA UDRŽAŤ EMÓCIE, ALE... NEJDE TO!
 2. Miroslav Iliaš: Otvorený list novému ministrovi školstva Jánovi Hvoreckému
 3. Anna Miľanová: Klaun...
 4. Ján Valchár: Všetko najlepšie k narodeninám, Vladimír Vladimírovič!
 5. Ivan R. V. Rumánek: Bohemizmy vs anglicizmy (Jazyk je všetko 26)
 6. Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici
 7. Miroslav Lukáč: Vieme kto na Slovensku má slabosť pre vrahov. Putina, vraždiacich šoférov, gen.Štb, Kočnerov a ich zatiaľ neuverejnených spojencov.
 8. Peter Biščo: Spravodlivosť je v našej vlasti oveľa vzácnejšia, ako šafran.
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 6 822
 2. Jana Melišová: 💝 Keď sa chce, tak sa dá 5 321
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 987
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 4 151
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 085
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 725
 7. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 980
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 901
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Juraj Krúpa: SNAŽÍM SA UDRŽAŤ NAD VECOU, SNAŽÍM SA UDRŽAŤ EMÓCIE, ALE... NEJDE TO!
 2. Miroslav Iliaš: Otvorený list novému ministrovi školstva Jánovi Hvoreckému
 3. Anna Miľanová: Klaun...
 4. Ján Valchár: Všetko najlepšie k narodeninám, Vladimír Vladimírovič!
 5. Ivan R. V. Rumánek: Bohemizmy vs anglicizmy (Jazyk je všetko 26)
 6. Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici
 7. Miroslav Lukáč: Vieme kto na Slovensku má slabosť pre vrahov. Putina, vraždiacich šoférov, gen.Štb, Kočnerov a ich zatiaľ neuverejnených spojencov.
 8. Peter Biščo: Spravodlivosť je v našej vlasti oveľa vzácnejšia, ako šafran.
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 6 822
 2. Jana Melišová: 💝 Keď sa chce, tak sa dá 5 321
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 987
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 4 151
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 085
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 725
 7. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 980
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 901
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu