stredné zdravotnícke školy, ktoré budú zabezpečovať výuku stredného zdravotníckeho personálu. Termín podávania prihlášok žiakov končiacich ročníkov základných škôl je na spadnutie, preto nás zaujímal záujem mladých ľudí o jednotlivé typy škôl.
"Pretlak je už tradične na gymnáziách, kde počet prihlásených prevyšuje ponuku miest o vyše 17 percent. Podobne sú na tom obchodné akadémie. Naopak najmenší záujem javia študenti o stredné odborné učilištia, kde ponuka voľných miest prevyšuje počet prihlásených o vyše polovicu. Mladí ľudia nejavia príliš veľký záujem ani o priemyslovky, či stredné priemyselné odborné školy. U umeleckých škôl je záujem s ponukou takmer vyrovnaný," povedal nám predseda Košického samosprávneho kraja RNDr. Rudolf Bauer.
Ako dodal, jednotlivé typy škôl stále viac pociťujú úbytok populácie, pričom je predpoklad, že v nasledujúcich desiatich rokoch poklesne počet školopovinných detí v rámci Slovenska o 100-tisíc žiakov. "Jasne to dokumentujú štatistiky, neblahý trend sa odzrkadlil na nízkom počte žiakov. Pokiaľ sa ich v roku 1996 hlásilo v rámci kraja na stredné školy okolo 47-tisíc, v tomto roku ich bude o vyše desaťtisíc menej."
Cestou spásy pre jednotlivé školské zariadenia bude ich postupné spájanie do združených stredných škôl. To by prinieslo zjednodušenie administratívy, pokles výdavkov. Navyše na základe požiadavky riaditeľov škôl bol podaný návrh na Ministerstvo školstva SR na schválenie nových študijných odborov. Tie by mali korenšpondovať s trendmi na trhu práce a kopírovať záujmy zamestnávateľov.
V nedávnej minulosti, pokiaľ stredné školstvo spadalo do pôsobnosti Krajského úradu, sa hromadili obrovské dlhy súvisiace s prevádzkou škôl a nezaplatenými faktúrami za energie. Veď koncom roka 2001 sa dlh vyšplhal na vyše 80 miliónov. Ako uviedol R. Bauer, minulý rok sa podarilo finančnú situáciu v oblasti škôl stabilizovať. "Predošlý rok sme uzavreli s dlhom niekoľko 100-tisíc korún za neuhradené faktúry, ktoré by mali byť v tomto čase už zaplatené. Vývoj rastu dlhov si však pri raste cien vstupov, teda energií netrúfam predpokladať. Náš rozpočet bol navýšený len o päť percent, čo určite zvýšené náklady nepokryje. Jedinou cestou, ako dosiahnuť čo najnižší schodok, je realizácia zmien, teda zníženie prevádzkových nákladov. Ani to však jednoduché nebude, pretože aj keď vieme, že zatepľovaním budov by sme dosiahli 25 - 30-percentné zníženie nákladov na realizáciu týchto stavebných prác, peniaze nemáme. Dali sme si urobiť energetický audit, no ako budeme v tejto otázke úspešní, nevieme. Voľných prostriedkov nie je dostatok. Na tento rok sme dostali na kapitálové výdavky iba 137 miliónov korún, ktoré sú však určené predovšetkým na dokončenie rozostavaných objektov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári