stretávali na aktívoch KDH. Po tom, čo sa J. Dolný "prestúpil" do SDKÚ, ich cesty sa rozišli. Zrejme by však vtedy nikoho nenapadlo, že sa opäť stretnú a to dokonca ako dvaja najvyšší predstavitelia štátnej správy resp. samosprávy v Košickom kraji. Taký deň nastal včera, pričom si zaspomínali nielen na staré časy a obnovené priateľstvo, ale vymenili si aj čísla svojich mobilov, čím podľa oboch vznikla medzi nimi horúca linka.
Počas svojej polhodinovej rozpravy však nikto z nich nehovoril o prestupe ku konkurencii. Zatiaľ sú vraj obaja spokojní tam, kde sú. A či by R. Bauer privítal Jána Dolného opäť v KDH? "Ešte o tom budeme niekedy hovoriť...," usmial sa. Včerajšie polhodinové stretnutie obaja využili na vzájomnú informáciu o pokračovaní reformy verejnej správy, situácii v delimitačných protokoloch inštitúcií, ktoré prejdú spod správy Krajského úradu na VÚC a o rozvojových projektoch.
"Chceme sa sústrediť najmä na oblasť regionálneho rozvoja, kde vidím najširšie možnosti spolupráce. V budúcnosti sa chceme stretávať nielen my dvaja, ale aj vedúci odborných sekcií na KÚ a VÚC. Dobrou spoluprácou by sme mohli veci posunúť dopredu," povedal nám prednosta KÚ Ján Dolný.
Prioritou jeho predchodcu Š. Vranovského bolo vybudovanie rýchlocesty Košice - Miškolc a využitie geotermálnej energie v Ďurkove. Žiaľ pre občanov ani jedna z týchto vecí aj vďaka liknavosti vlády sa príliš nepohla dopredu. Obaja by však boli radi, keby počas ich funkčného obdobia to už nemuselo byť pravdou...
"Čo sa týka cesty do Miškolca, je to pre nás priorita najvyššieho významu a po každej línii budeme tlačiť na to, aby sa začala stavať. Veď maďarská diaľnica už končí pri Miškolci a obom stranám treba dobudovať už len úsek po štátnu hranicu. Práve absencia diaľnice spôsobila, že autombilka PSA Peugeot Citroen obišla Košice a svoj nový závod postaví v Trnave... Tým sa len zväčšia regionálne rozdiely, no pre nás je najhoršie, že tým utrpí Košický kraj. To isté môžem povedať aj o geoterálnom vrte, kde budeme hľadať finančné zdroje na jeho realizáciu. Takisto aj na zlepšenie technickej infraštruktúry, čo je to jeden z našich cieľov už schváleného programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja VÚC. Chceme, aby sme po vstupe do EÚ dosiahli taký štandard v občianskej vybavenosti, ktorý je bežný v krajinách únie," skonštatoval R. Bauer.
S tým sa stotožnil aj Ján Dolný, no ako uviedol, rozvojové projekt sa musia začať chápať už v širších súvislostiach. "EÚ totiž akceptuje len také z nich, kde bude okrem technickej časti rozpísané aj to, čo konkrétne pre obyvateľov daného regiónu prinesie. Či po stránke zlepšenia zamestnanosti, ekológie alebo vzťahov so susednými krajinami. My musíme začať tie projekty pripravovať ináč ako doteraz, aby boli akceptovateľné."
Keďže stranícky šéf Jána Dolného je slovenským premiérom, zaujímalo nás, či hodlá využiť aj tieto väzby. "Samozrejme, budeme sa opierať aj o tieto prepojenia, no nielen na nich chceme stavať. S pánom Bauerom budeme tlačiť veci rovnakým smerom, lebo dvaja sú vždy viac ako jeden, a preto musíme mať spoločný ťah na bránku. Lenže spoliehať sa musíme najmä na svoje sily. Z Bratislavy k nám nikto nepríde a nepoloží hotové projekty alebo peniaze na stôl so slovami, chlapci, tu to máte...," dodal prednosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári