informovala riaditeľka Spaľovne Ing. Anna Makatúrová, obyvatelia Košíc si zvykajú na triedený zber. Mesačne sa z kontajnerov na separovaný odpad vyzbiera zhruba 15 ton plastov a 35 ton skla. Pri papieri tieto čísla kolíšu, denne sa ho vyzbiera do jednej tony.
"V súčasnosti máme v meste umiestnených asi 1 100 kontajnerov na sklo, plasty a papier. V budúcnosti má pribudnúť ďalších osemsto. Podľa toho, ako rýchlo sa nám na tento účel podarí získať prostriedky z recyklačného fondu, ich budeme postupne rozmiestňovať," uviedla A. Makatúrová.
K návšteve košickej Spaľovne nás motivovala nová linka na ručné dotrieďovanie plastov, ktorá bola inštalovaná koncom minulého roku. Stála 1,2 milióna korún. Pracuje sa na nej v jednozmennej prevádzke. Ručné triedenie zabezpečuje pri linke sedem pracovníčok.
"Plastový odpad delíme podľa farieb a zvyšok ide do komunálneho odpadu. Mnohí ľudia ešte stále dosť dobre nepochopili účel kontajnerov na separovaný zber. Niektorí napríklad zvyknú odrezať vrch plastovej fľaše a do nej hádžu smeti či zvyšky od jedla. Takúto fľašu potom pokojne hodia do kontajnera na plasty," hovorí vedúca odboru životného prostredia spoločnosti Kosit Ing. Uršula Pomfyová.
Po tom, čo pracovníčky pri páse plasty rozdelia podľa farieb, sa tieto strojom mechanicky rozdrvia na drobnučké kúsky, ktoré dodávajú firmám na ďalšie spracovanie. Aj keď to možno znie neuveriteľne, ale tieto drobné kúsky plastu sa používajú ako jedna zo surovín pri výrobe dlažieb, oplotení, lavičiek či črepníkov. Využitie je širokospektrálne, absolútny zákaz však platí pre použitie tejto suroviny opäť v potravinovom reťazci.
"Plánujeme nadviazať bližšiu spoluprácu s obchodnými reťazcami vzhľadom na zákon o obaloch, ktorý okrem iného stanovuje zálohovanie plastových obalov. Nie všetky takéto umelohmotné fľaše vykúpené reťazcami budú ďalej použiteľné, a tak máme záujem o ich odber," uviedla U. Pomfyová.
Čo sa týka plastu, ten sa teda triedi v spaľovni. Vyzbierané sklo od Kositu odoberá Skloobal Nemšová. Papier sa lisuje v spaľovni na kartón, v pláne je neskoršie zakúpenie lisu aj na papier. Roztriedený kov sa ďalej posúva odberateľom.
Vedúca strediska triedeného odpadu Vlasta Vavráková uviedla, že množstvo separovaného zberu stúpa. V kontajneroch na separovaný odpad sa však stále nachádza vysoké množstvo komunálneho odpadu, predstavuje asi 30 až 40 percent. Niekedy aj samotných zamestnancov zarazí, na čo všetko narazia medzi odpadom, ktorý ľudia vyhadzujú do kontajnerov. Niekoľkokrát sa stalo, že v odpade, ktorý vysypalo smetiarske auto, sa našli živí psíčkovia. O všetkých sa postarali zamestnanci Kositu, niektorých si zobrali k sebe domov, iných darovali svojim známym.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári