zaokrúhlila trojku. Vysvečko bude katastrofa, otec ma asi zabije," to sú aktuálne témy študentských rozhovorov, ktoré si v týchto dňoch môžete nevinne vypočuť hoc cestou v električke.
Schyľuje sa k polroku, na budúci piatok sa na školách rozdávajú vysvedčenia. Ešte pred klasifikačnými poradami sa verdikt sprostredkuje rodičom. Tento týždeň finišujú rodičovské združenia, úmerne čomu sa, žiaľ, očakáva nárast detských pacientov v psychologických čakárňach. Niekedy je však už neskoro. Minulý týždeň otvorila varovnú sezónu vysvedčení trinásťročná školáčka z Košíc, ktorá strach zo zlého vysvedčenia ukončila skokom z okna.
"Opakuje sa to každý rok v období klasifikačných porád. Do ambulancie chodia rodičia s deťmi s poruchami správania, neurotickými prejavmi či samovražednými pokusmi. Príčina je zakaždým rovnaká. Škola," hovorí detská psychiatrička MUDr. Terézia Rosenbergerová (na snímke).
"Najväčší nápor čakáme tento a budúci týždeň. Posledne som napríklad riešila prípad ôsmaka, ktorý ukradol z domu veľkú časť peňazí a dal do záložne všetko rodičovské zlato len preto, že známky v škole neboli podľa jeho predstáv. Rodičia tomu nerozumeli, z ich strany existovali len tresty, zákazy, domáce väzenie. No v jeho prípade bola táto krádež prejavom depresie zo situácie, s ktorou si už nevedel rady," vysvetľuje psychiatrička.
Práve na rodičovských združeniach čaká na rodičov často nepríjemné precitnutie do reality, ktorú im ratolesť donesie domov zhmotnenú v polročnom vysvedčení. Môžu samotní učitelia na školách zjemniť ich reakciu a prispieť k dobru v rodine?
"Niektorí áno. Mnoho z nich však ešte stále deťom zhoršuje situáciu poznámkami pre hlúposti. Mnoho žiakov najmä na prvom stupni ZŠ je hyperaktívnych, učitelia ich nie sú ochotní tolerovať a vznikajú konflikty, končiace traumou zo školy a nechuťou dieťaťa k učeniu."
Ako by mal teda rodič reagovať v prípade, že nie je informovaný o stave veci a po rodičovskom sa domov vracia s patrične zvýšeným adrenalínom?
"Určite nezačať s krikom. Nehodnoťte len to, čo dieťa momentálne vie. Na situáciu sa pozrite globálne, v pokoji si spolu rozoberte, prečo sa dieťa neučilo, či má nejaké problémy, či nevládze, či mu nemôžete pomôcť a čo preň môžete urobiť. Treba si uvedomiť, že polročné vysvedčenie sa dá na konci roka ešte opraviť a vašim správnym prístupom na polroka to môže byť pre dieťa povzbudzujúcou motiváciou."
Školské neúspechy najhoršie prežívajú najmenšie deti, ktoré ešte majú úprimnú vôľu byť dobré. Potom sú to deviataci a maturanti, ktorých výsledky ovplyvňujú prijatie na strednú a vysokú školu. Dieťa však mnohokrát tají, že má so školou problém, záporne krúti hlavou, aj keď sa ho na to priamo spýtate. Upozorniť, že niečo nie je v poriadku, vás však môžu varovné signály, akými sú neurotické bolesti brucha, bolesti hlavy, zvracanie, nespavosť, nesústredenosť.
"Môže ísť i o poruchy správania, teda keď dieťa nevie iným spôsobom na problém upozorniť, len tým, že je vyslovene zlé, nepokojné, robí napriek a rozčuľuje rodiča. Je to však často len následok nezvládnutia situácie a depresia z jej neriešenia. Veľakrát súvisí s poruchami učenia," tvrdí MUDr. Rosenbergerová, ktorá vie, čo hovorí.
Svedčí o tom množstvo jej pacientov - siedmakov a ôsmakov s nikdy neobjavenými poruchami učenia, ktoré už dávno mali byť riešené špeciálnym pedagógom. V takýchto prípadoch bitka nič nevyrieši, práve učiteľ, ktorý sa činil v písaní poznámok, mal na takúto chybu včas prísť. "Rodičom preto zakaždým prízvukujem pokojné riešenia po dôkladnom zvážení celej situácie a rozhovore s dieťaťom. Pomáha napríklad spoločné učenie či doučovanie. To by mali rozhodne vyskúšať skôr než sa uchýlia k trestom a bitke," dokončí psychiatrička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári