previerke hlavného kontrolóra. Ten zistil, že obecné byty prideľovali dvaja ľudia - vedúca sociálneho Gabriela Harčárová a námestník primátora Jozef Filas (SDĽ) len na základe vlastného uváženia. Neexistovali totiž poradovníky, kritéria, spisové obaly boli neúplné, chýbali podstatné informácie a bytová komisia bola z prideľovania úplne vylúčená.
"Po tom, čo som bol poverený vedením sociálneho referátu, sme od primátora dostali kľúčovú úlohu - stransparentniť prideľovanie bytov vo vlastníctve mesta. Zostavili sme poradovník 1694 žiadateľov o niektorý z typov mestských bytov a to podľa dátumu žiadosti od 1. 7. 1994 do 18. 11. 2002. Tieto údaje sme spracovali do polovice decembra uplynulého roka a hneď začiatkom roka 2003 bolo vyexpedovaných prvých 460 listov, v ktorých boli žiadatelia vyzvaní, aby zaktualizovali doklady, ktoré sú prílohou ich žiadosti," informoval nás súčasný šéf sociálneho referátu Matúš Haber.
Žiadatelia, ktorí takýto list od magistrátu dostanú, musia do jedného mesiaca zaslať informácie o celkovom príjme rodiny s potvrdeniami, počte členov domácnosti a ďalšie informácie. Ak tak žiadateľ neurobí, mesto ho vyradí z evidencie.
"Po zaktualizovaní údajov k žiadostiam budú tieto rozčlenené do niekoľkých poradovníkov podľa typu bytu, o ktorý žiadajú. To znamená, že zvlášť budú uchádzači o sociálne byty, o obecné byty i o bezbariérové či malometrážne byty. A čo je novinkou, všetky poradovníky budú vyvesené na verejnej tabuli na magistráte, pričom sa zvažuje aj možnosť ich zverejnenia na internete. Občan tak bude mať možnosť kontroly," doplnil M. Haber.
Každý žiadateľ o byt sa musí pripraviť na to, že ho navštívia pracovníčky sociálneho referátu, aby zistili komplexnú sociálno-bytovú situáciu, v ktorej sa nachádza. Časy, keď stačilo načmárať rukou, že máte tehotnú družku a do 30 dní vám bol pridelený obecný byt, by mali definitívne patriť minulosti, resp. by mali byť predmetom súčasného vyšetrovania justičnej polície.
"Výsledok sociálnej anamnézy doloženej dokladmi bude priložený v spisovom obale a bude tvoriť neoddeliteľnú súčasť pri posudzovaní žiadateľa," dopĺňa Haber.
V súčasnosti sa žiadne mestské byty neprideľujú, nezrealizovala sa ani poslancami schválená dražba.
"Máme zvolených nových poslancov, zatiaľ však nie sú skonštituované komisie, známe sú iba mená ich predsedov. Náš názor je taký, že o bytoch by mali rozhodovať komisie sociálna a bytová, teda vždy kolektívny orgán, nie jednotlivci. Komisie by mali rozhodnúť o tom, či sa uvoľnená bytová jednotka použije pre žiadateľa o sociálny byt, alebo ako náhradný byt pre občana z asanačného pásma Prešovská-Sečovská, či z Luniku IX, alebo či pôjde byt do dražby," dopĺňa šéfa referátu hlavný kontrolór Ondrej Bernát, ktorý s ním spolupracuje.
"Na marcové zasadnutie zastupiteľstva bude predložená zmena organizačného poriadku na magistráte. Život ukázal, že spojenie kultúry a sociálnych vecí je nesprávne a neefektívne, pretože ide o dve rozdielne oblasti. V súčasnosti naviac prebieha reforma verejnej správy, zo štátu prechádzajú na mesto kompetencie v sociálnej oblasti, takže je potrebné vytvoriť samostatný referát bytov a referát sociálnych vecí," vysvetlil zmeny Bernát.
Mesto chce nanovo zadefinovať aj vzťahy s Bytovým podnikom mesta Košice. "Mesto ako vlastník bytov chce kompetencie v oblasti legalizácie či prechodov nájmov vziať naspäť pod svoju strechu. BPMK zostane len správa bytov. Právom vlastníka je totiž mať o týchto zmenách prehľad a všetky legalizácie by sa mali diať na komisiách, do ktorých samozrejme môže prísť aj zástupca BPMK," uzavrel hlavný kontrolór.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári