zabezpečením únikových priestorov či funkčnosťou hasiacich prístrojov považujú za veľmi dôležitú.
"Zameriame sa na hypermarkety, nákupné centrá, kiná, divadlá a štadióny, pretože chceme predchádzať prípadným problémov pri vzniku požiarov. Minulý rok sme urobili jedno veľké cvičenie počas plnej prevádzky obchodného strediska Optima. Poviem vám, nevedeli o tom zamestnanci a, samozrejme, ani kupujúci. Zostali riadne prekvapení, keď museli narýchlo opustiť priestory," vysvetľuje vedúci operatívno-technického úseku Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach kpt. Ing. Emil Sekeľ.
Hasiči sa budú sústreďovať na to, či majú prevádzkovatelia právnických subjektov dostatočne zabezpečené únikové cesty, či sú priechodné a majú dostatočnú kapacitu. "Dozrieme na vybavenosť hasiacou technikou, stav hydrantov a požiarnych uzáverov. Minulý rok sme sa zamerali na ochranu lesov a trávnatých porastov pred požiarmi. Celkom sme urobili 286 kontrol a zistili vyše 4-tisíc nedostatkov. Prevažne išlo o nefunkčnosť hasiacich prístrojov, niekde neboli vôbec."
Hasiči sa však sťažujú aj na techniku, teda vozidlá, ktoré používajú pri svojej práci. Ako povedal riaditeľ OR HaZZ Ing. Jozef Bodnár, Košice sú síce vybavené mobilnou technikou na štandardnej úrovni, ale to platí len v rámci teritória Slovenska. Bratislava je na tom oveľa lepšie a napríklad rebríky pomaly dožívajú. "Používame výsuvné rebríky DL 30, ktoré už majú tridsať rokov a boli vyrobené ešte v bývalej NDR. Situácia je v tomto smere kritická. Nehovorím, sú funkčné, prebehli na nich revízie, no skôr by sa uplatnili niekde v menších zbrojniciach. Pre Košice, kde je veľa výškových budov, ideálne zďaleka nie sú. Chýba nám vozidlo strednej triedy, pri požiaroch máme s tatrovkami či liazkami v zastavaných sídliskách na úzkych cestách lemovaných stojacimi autami problémy. Nedostaneme sa k požiaru a musíme niekedy aj niekoľko sto metrov ťahať vedenie z hadíc. Pri časovej tiesni, keď ide možno niekomu o život, zohráva každá sekunda dôležitú úlohu."
Počas minulého roka zápasil hasičský zbor aj s finančnými problémami. "Tie boli spôsobené prechodom pod štátnu správu a následnou delimitáciou majetkov. Došlo k určitým zdržaniam financií, no do konca roka sa všetko vyrovnalo. Ročný rozpočet zboru sa pohybuje na úrovni 10 miliónov korún, bez mzdových nákladov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári