návštevy na východe republiky minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Cieľom jeho stretnutia s riaditeľom Martinom Studenčanom bolo predovšetkým oboznámiť sa s podmienkami fungovania ústavu a potrebou jeho dovybavenia prístrojovou technikou.
"Keďže ústav vznikol na pôde nemocnice, udialo sa tak v podstate bez akéhokoľvek štartovacieho balíčka, zatiaľ čo stavba na zelenej lúke by si vyžiadala miliardové investície. Avšak niektoré investície predsa len musia nutne nasledovať, aby sme neskončili rovnako rýchlo, ako sme vznikli. Predovšetkým bude nevyhnutné čo najskôť zakúpiť angiografický prístroj za cca 50 miliónov korún, o potrebe prístrojového dovybavenia sme ministra informovali už v minulosti," skonštatoval MUDr. Martin Studenčan, podľa ktorého bude hlavným prínosom ústavu srdcových chorôb zvýšená dostupnosť špičkových výkonov v kardiológii a kardiochirurgii vo východoslovenskom regióne.
"Mám na mysli predovšetkým koronárne angioplastiky, implantácie koronárnych stentov a kardiochirurgické zákroky, ktoré budú pre mnohých pacientov znamenať záchranu života. Týka sa to aj akútnych infarktov myokardu, kde je preukázané, že najlepšou liečbou je práve koronárna angioplastika. To znamená okamžité donesenie pacienta na katetrizačný stôl a otvorenie upchatej srdcovej tepny kateterziačnou technikou," vysvetľuje M. Studenčan.
V súčasnosti je dostupnosť takýchto zákrokov u nás, a zvlášť na východnom Slovensku, niekoľkonásobne nižšia ako v okolitých krajinách. Kým v Česku zo šiestich ľudí, ktorí zákrok potrebujú, ho aj šiesti dostanú, u nás je to len jeden až dvaja, čo predstavuje priepastný rozdiel. Situácia sa, pochopiteľne, nezmení okamžite, ale riaditeľ ústavu dúfa, že dostupnosť týchto techník výrazne stúpne už v krátkom čase.
"Už v prvom roku existencie ústavu očakávame zmenu k lepšiemu, našou ambíciou je realizovať časom cez triapoltisíc takýchto výkonov ročne. Nárast nastal už v týchto dňoch, pričom do konca februára by sme chceli spustiť 24-hodinový porogram primárnych angioplastík u akútnych infakrktov. To má veľký organizačný a ekonomický dopad, momentálne preto prebieha zaškoľovanie inštrumentrárnych sestier, čiže organizančá príprava," hovorí MUDr. Studenčan, ktorý verí, že zdravotné poisťovne pochopia závažnosť situácie a rukolapnosť čísel a navýšia ústavu finančné zdroje. Niektoré to už pochopili a sú ochotné výjsť ústavu v ústreti, iné zatiaľ tento návrh ignorujú.
"V najbližšom čase plánujeme vyriešiť aj záležitosti s lekárskou fakultou. Náš ústav je pripravený výjsť jej v ústreti pri výučbe jej študentov na našej pôde, som presvedčený, že výuka prepojená s priamou klinickou praxou bude pre medikov veľmi zaujímavá. K prvému kontaktu s vedením lekárskej fakulty už došlo, pričom hľadáme vhodný model organizácie výuky," dodáva riaditeľ.
Ústav bude mať 114 lôžok
Košice S Novým rokom vznikol v Košiciach Východoslovenský ústav srdcových chorôb, odčlenením pôvodného kardiocentra od Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP 1. Samotná realizácia potrebných zmien je plánovaná na tri etapy. K 12. januáru sa uvoľnila polovica priestorov po II. internej klinike (zlúčila sa s I. internou) a do konca tohto mesiaca dôjde k uvoľneniu zostávajúcej časti. Následne v apríli získa ústav aj priestory na piatom poschodí po klinike hematológie, ktorá sa sťahuje na iné poschodie.
Novovzniknutý ústav v týchto dňoch už naplno realizuje chirurgické výkony, operuje sa od 7. januára. Plánovaný počet lôžok je 114 (plný počet by mal byť k dispozícii od budúceho mesiaca) a chod zariadenia, ktoré pozostáva z kardiologického a kardiochirurgického oddelenia, bude zabezpečovať cca 160 zamestnancov. Ambíciou vysokošpecializovaného ústavu je poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť poldruha miliónu obyvateľov východoslovenského regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári