Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Väčšina dovolenkových pobytov bude toto leto lacnejšia ako vlani

Košice - Dobrá správa pre všetkých, ktorí plánujú stráviť tohtoročnú letnú dovolenku v zahraničí - väčšina zájazdov sa tento rok predáva lacnejšie.

Pod pozitívny vývoj cien produktov cestovných kancelárií sa podpísalo najmä posilňovanie slovenskej koruny voči euru a obzvlášť doláru. Cestovné kancelárie a agentúry už začínajú s predajom letných dovolenkových pobytov, a tak sme mapovali, aké ceny môžeme očakávať.

Marián Ivan, riaditeľ košickej pobočky CK Satur: "Posilňovanie slovenskej koruny voči euru a najmä doláru umožnilo znížiť ceny našich produktov pri autobusových zájazdoch v priemere o 200 až 300 korún, pri leteckých o 500 až 1000 korún. Je pravdou, že pri doprave sa DPH zvýšila z 10 na 14 percent, napriek tomu však ceny za dopravu nechávame nezmenené. Zníženie DPH z 23 na 20 percent sa dotklo oblasti služieb a teda sa premietne len do cien domácich pobytových zájazdov."

SkryťVypnúť reklamu

Elena Gregová, riaditeľka CK VSŽ Ferrotour: "Niektoré zájazdy budeme tohto roku ponúkať za nižšie ceny ako v roku 2001. Len časť pobytov sme nemohli zlacnieť kvôli tomu, že hoteliéri navýšili ceny. Vo väčšine prípadov ich však k tomu motivovali ich zvýšené náklady napríklad s rekonštrukciami priestorov, takže za vyššiu cenu teraz budú poskytovať kvalitnejšie služby. Čo sa týka cien domácich pobytových zájazdov, doposiaľ nie sú uzavreté, pretože domáci hoteliéri si v tomto období ešte len prehodnocujú náklady. Tie im tohto roku vzrastú najmä kvôli zvyšujúcim sa cenám energií. Takže si musíme počkať na nich, aby sme mohli vypracovať cenovú ponuku domácich pobytových zájazdov."

Renata Kneževičová, vedúca košickej pobočky Koala Tours: "Vo vybraných hoteloch a destináciách budeme mať tohto roku nižšie ceny ako vlani. Súvisí to s posilňovaním slovenskej meny. Zmena sadzby DPH sa neodrazí v cene domácich zájazdov."

SkryťVypnúť reklamu

Radomír Reviľák, odd. reklamy a marketingu IQ Servis CK: "Do konca januára ponúkame 10-percentnú zľavu pri autobusových zájazdoch. Pri leteckých tohto roku neponúkame zľavy, pretože máme ceny kalkulované tak, aby obstáli v konkurencii. Porovnať tohtoročné ceny s minuloročnými je ťažké, pretože pri mnohých destináciách sme za cenu rovnakú, prípadne aj lepšiu zakúpili vyššie kategórie ubytovacích kapacít, aby sme zároveň zlepšili kvalitu poskytovaných služieb. Nestaviame len na cenu, ale orientujeme sa na čo najlepší produkt pre zákazníka z pohľadu cena v pomere ku kvalite."

* * *

Dať prednosť zľavám pri first moment alebo si počkať na last minute?

Je samozrejmé, že pred zakúpením zájazdu obehneme viaceré cestovky, porovnáme si ich produkty nielen čo sa ceny týka, ale aj poskytovaných služieb, nabalíme sa katalógmi a až potom sa rozhodneme. Či však už chceme alebo nie, finančná situácia núti väčšinu z nás orientovať sa najmä podľa ceny. Tá je väčšinou rozhodujúcom kritériom pre definitívny výber dovolenky. Vedia to aj v cestovkách, a tak prichádzajú s lukratívnymi zľavami. Prvé sú viazané na first moment, teda zľavu vám poskytnú, ak si dovolenku kúpite vo veľkom časovom predstihu. Výrazné zľavy sú aj pri zájazdoch predávaných na poslednú chvíľu, často len niekoľko dní pred samotným odletom. Aké zľavy a nové produkty nám cestovné kancelárie tohto roku poskytnú?

SkryťVypnúť reklamu

Marián Ivan, riaditeľ košickej pobočky CK Satur: "Letné pobyty sme začali predávať minulý týždeň. Už niekoľko stoviek klientov využilo možnosť kúpiť si dovolenku teraz. Do konca januára ponúkame zľavy vo výške 15 percent, do konca februára budeme predávať zájazdy so zľavami 13 percent a do konca apríla budeme mať zľavu 10 percent. Okrem toho máme zvýhodnené skupinové zájazdy, pobyty pre novomanželov, zľavy pre deti, seniorov. Ponúkame aj špeciálne ozdravné pobyty a výhodné sú pobyty v našich Satur kluboch, kde sú v cene rôzne programy a športové aktivity. Našim klientom odporúčane kúpiť si zájazd teraz a využiť zľavy, pretože pri last minutes, kde samozrejme tiež zľavy poskytujeme, je už výber značne obmedzený. Skúsenosti hovoria, že ostávajú na dopredaj väčšinou staršie hotely alebo hotely s menšou škálou služieb. Kto sa rozhodne kúpiť zájazd teraz, má široký a ničím neobmedzovaný výber. Čo sa týka noviniek, tých je tohto roku asi tretina či už pri autobusových zájazdoch, zájazdoch s vlastnou dopravou alebo leteckých. Spomeniem aspoň niektoré novinky - Letecky Rhodos, turecká Antalya a Marmaris, Egypt, Tunisko, Bulharsko a tohto roku prvýkrát robíme aj Španielsko s odletom z Košíc."

Renata Kneževičová, vedúca košickej pobočky Koala Tours: "Letné pobyty začíname predávať od 16. januára. Pre stálych klientov máme pripravené zľavy a to 12 percent do prvého marca a desať percent do konca marca. Noví zákazníci dostanú do prvého marca 10-percentnú zľavu a do konca marca im z ceny zľavíme osem percent. Každý zákazník okrem toho dostane klubovú kartu a prvých tisíc klientov od nás dostane darček. Zlacnenie budeme ponúkať aj pri last minutes, treba si však uvedomiť, že first moment nie je len o nízkej cene, ale aj o širokej a dobrej ponuke. Z noviniek spomeniem autobusové zájazdy do Bulharska, Chorvátska a na Chalkidiky s odchodom z Košíc priamo na Maďarsko. Z leteckých zájazdov budeme prvýkrát robiť Španielsko s odletom z Košíc, novinkami sú aj letecké zájazdy do Egypta a Bulharska s odletom z Bratislavy."

Elena Gregová, riaditeľka CK VSŽ Ferrotour: "S predajom letných dovolenkových pobytov začneme až po výstave, teda 22. januára. Ceny sme kalkulovali s ohľadom na kúpyschopnosť ľudí žijúcich v regióne východného Slovenska. Pri first moment ponúkame zľavu 10 percent a to do konca apríla. Novým produktom bude tohto roku Španielsko s odletom z Košíc s tým, že deti do 14 rokov majú pobyt zadarmo. Zvyšok ponuky sme orientovali na už tradične obľúbené a vyhľadávané destinácie."

Adriana Šandrejová, riaditeľka košickej pobočky CK Fischer: "Letné pobyty predávame už od októbra minulého roku. Do konca januára ponúkame zľavy vo výške 12 percent z ceny predávaných zájazdov plus jedno dieťa zdarma. Zľavy budeme ponúkať aj potom, aké, to vám v tomto štádiu neviem povedať, pretože to každý mesiac prehodnocujeme. Okrem exotiky ponúkame 35 tradičných destinácií, ktoré sa tešia obľube, z noviniek spomeniem tohto roku Bulharsko."

Radomír Reviľák, odd. reklamy a marketingu IQ Servis CK: "Čo sa týka last minutes, poskytujeme na tieto zájazdy zľavy. Klienti by však mali využiť možnosť kúpiť si zájazdy skôr, pretože pri last minutes už klienti nemajú možnosť výberu, respektíve táto možnosť je minimálna. Predpokladám, že situácia z minulého roku sa nezopakuje. Cestovky boli totiž najmä tu na východe po páde nebankoviek nútené predávať zájazdy na poslednú chvíľu výrazne pod cenu. Tohto roku bude tých last minutes zájazdov podľa môjho názoru menej. Letné autobusové zájazdy predávame od októbra, letecké sme začali predávať v polovici decembra. Tohto roku sme stavili na osvedčené destinácie z vlaňajška, najmä Zakhyntos a Turecko, vypustili sme Paraliu. Novinkou v autobusových zájazdoch bude tohto roku Bulharsko a Thasos."

* * *

Čo musí obsahovať katalóg cestovnej kancelárie

Cestovná kancelária musí v katalógu, prípadne inou písomnou formou, informovať o všetkých skutočnostiach, ktoré môžu mať vplyv na rozhodnutie záujemcu o kúpu zájazdu. Ide najmä o:

- termín začatia a skončenia zájazdu

- cenu zájazdu vrátane harmonogramu platieb a výšku preddavku

- cieľové miesto a miesto pobytu

- druh dopravného prostriedku, úroveň jeho vybavenosti, kvality a triedy

- typ ubytovania, jeho polohu, kategóriu, stupeň vybavenosti a hlavné charakteristické znaky ubytovania - rozsah stravovania a jeho formy

- trasu cesty, predpokladané časy a miesta zastávok

- program v mieste pobytu

- rozsah a kvalitu všetkých ostatných plnení, ktoré sú obsahom zájazdu

- rozsah a podmienky povinného poistenia zájazdu pri úpadku cestovnej kancelárie,

- informácie o poistiteľovi, s ktorým má uzatvorené povinné zmluvné poistenie zájazdu

- všeobecné údaje, týkajúce sa pasových a vízových požiadaviek pre občanov SR a o zdravotných formalitách, ktoré sú nevyhnutné na cestu a pobyt, ako aj zvyčajné ceny a lehoty na ich vybavenie

- informáciu o tom, či sa pre zájazd požaduje minimálny počet účastníkov zájazdu a o termíne, kedy najneskôr pred odchodom zájazdu môže CK oznámiť, že zájazd ruší z dôvodu jeho neobsadenia minimálnym počtom účastníkov

- lehotu, v ktorej môže objednávateľ oznámiť, že sa zájazdu namiesto neho zúčastní iná osoba

- možnosť uzatvoriť individuálne cestovné poistenie vrátane poistenia pre prípad storna zájazdu pri ochorení alebo v prípade nehody.

(zdroj: internetová stránka Slovenskej asociácie cestovných kancelárií)

* * *

Za akých okolností môže cestovka zmeniť cenu zájazdu?

Cestovná kancelária je v zmysle § 741c Občianskeho zákonníka oprávnená najneskôr 21 dní pred začatím zájazdu jednostranným úkonom zvýšiť cenu v týchto prípadoch:

a. pri zmenách cien pohonných hmôt o rozdiel medzi cenou dopravy stanovenou použitím zvýšených cien pohonných hmôt a cenou dopravy, ktorá je zahrnutá v cene zájazdu;

b. pri zvýšení platieb spojených s dopravou, napríklad letiskových, prístavných, poplatkov, cestných daní a poplatkov alebo pri ich zavedení o rozdiel medzi zvýšenou cenou poplatkov a poplatkov zahrnutých v cene zájazdu;

c. pri zmene kurzu slovenskej koruny použitého na stanovenie ceny v priemere viac ako o 5% o rozdiel medzi cenou stanovenou zvýšeným a pôvodným kurzom.

(zdroj: internetová stránka SACK)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 5 424
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 228
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 986
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 832
 5. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 620
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 913
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 768
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 512

Blogy SME

 1. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 2. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 3. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 4. Tomáš Bilik: Ach tí naši topoľčianski poslanci...
 5. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 6. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 7. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 8. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 221
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 851
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 586
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 987
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 825
 6. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 720
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 3 534
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 122
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 2. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 3. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 4. Tomáš Bilik: Ach tí naši topoľčianski poslanci...
 5. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 6. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 7. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 8. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 221
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 851
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 586
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 987
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 825
 6. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 720
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 3 534
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 122
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu