Miguela Cervantesa Savedru o rytierovi bojujúcom za svoje ideály.
"Vybrali sme tento titul, aby ku klasickému repertoáru ako je Luskáčik alebo Giselle, pribudol balet, ktorý je pre širší divácky okruh. A tento projekt mohol vzniknúť aj preto, že tento súbor je trošku stabilizovaný. Je pre mňa dôležité, aby sa každý tanečník rozvíjal. Aby dostal príležitosť v brilantnom predstavení, kde sa môže technicky rozvíjať," prezradil baletný šéf Ondrej Šoth, ktorý inscenáciu režijne naštudoval.
Choreografom bol Rafael Georgijevič Avnikjan, pôvodom Gruzínec. Už 12 rokov žije a tvorí na Slovensku. Spolupracoval s mnohými zahraničnými súbormi. Dona Quijoteho už robil v bratislavskom SND, kde pôsobí ako baletný majster a v ŠD Ostrava. Pri inscenovaní použil fragmenty z pôvodných choreografií Petipu a Gorského. "V Košiciach sa mi pracovalo výborne. A nerobil som nijaké kompromisy a nijaké škrty. Predstavenie bude mať dobrú úroveň a je náročné. Najmä tým, že v ňom tanečníci musia preukázať aj herecké umenie," hovorí Rafael Avnikjan.
Ako doplnil Ondrej Šoth, kvôli tomu, že je v súbore menej tanečníkov, vystupujú v zborových scénach aj sólisti. je to mimoriadne náročné. Pre porovnanie, v Bratislave je v Donovi Quijotem 60 tanečníkov a u v Košiciach 33. Spoluprácu s choreografom chváli aj mladý dirigent Igor Dohovič. "Rozumeli sme si výborne. Myslím si, že som sa pri tejto práci veľa naučil. Balet je pre dirigenta asi najťažšou disciplínou. Treba totiž vycítiť tempo tanečníka," prezrádza Igor Dohovič.
Scénu a kostýmy navrhla pohostinsky Mona Hafsahl. Minimalististické dekorácie na javisku vyvážila pestrými kostýmami, ktoré budú doslova pastvou pre oči.
Ako tvrdí Ondrej Šoth, baletný súbor sa v tejto sezóne konečne teší pozornosti Ministerstva kultúry aj po finančnej stránke. "Ukázalo sa, že náš prechod z kraja po MK bol šťastným krokom," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári