sa ale vedenie fakulty rozhodlo uhradiť výplaty z peňazí na bežnú prevádzku, ktoré prišli z ministerstva školstva na prvý štvrťrok toho roka práve v týchto dňoch. Peniažky už boli poslané na účty a pracovníci LF si môžu vydýchnuť. Avšak iba načas. O probléme sme hovorili s tajomníčkou lekárskej fakulty Ing. Emíliou Stebnickou.
"Problém, ktorý nastal, súvisí so zákonom o verejnej službe platnom od apríla minulého roka. Dovtedy platila pre školských pracovníkov pracujúcich v zdravotníctve školská platovka, ktorá bola nižšia ako zdravotnícka, pričom rozdiel v mzde im refundovali zdravotnícke zariadenia, kde pôsobili. Od apríla im ale platí plnú mzdu podľa zdravotníckej platovky lekárska fakulta a rozdiely by mali fakultné nemocnice refundovať nám. Skutočnosť je však taká, že sa to nedeje. Od apríla do decembra pritom presiahol rozdiel medzi školskou a zdravotníckou platovkou u 165-tich pracovníkov kliník desať miliónov korún, čo predstavuje náklady na mesačnú mzdu všetkých 429 interných pracovníkov lekárskej fakulty a veľkého počtu externých," zareagovala Ing. Stebnická, podľa ktorej musela LF za vyplatené mzdy odviesť i príslušné odvody.
Od januára sa pritom prechádza na nový spôsob financovania školských pracovníkov, pre ktorých bude platiť plošne zdravotnícka platovka, takže problém refundácie sa týka iba posledných troch štvrťrokov minulého roka. Ten sa použitím prostiedkov na bežnú prevádzku nevyriešil, iba oddialil. V závere štvrťroka bude desať miliónov opäť chýbať.
Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach má však na vzniknutej situácii svoj podiel aj samotná lekárska fakulta. Od apríla sa totiž s nemocnicou nedohodla na spôsobe úhrady mzdových rozdielov.
"Jestvujú dva výklady, ako by sa to malo riešiť. Podľa prvého by sa mal preplácať celý rozdiel medzi školskou a zdravotníckou platovkou, podľa druhého by sa mala preplácať iba reálne odvedená výuka, ktorá je taktiež považovaná za zdravotnícku činnosť. Okrem toho sme sa doteraz nedohodli na zaradení niekoľkých pracovníkov do platových tried, pretože podľa návrhu fakulty by dostávali viac, ako podľa katalógizácie činností zdravotnícki pracovníci vykonávajúci tú istú prácu," konštatoval MUDr. Róbert Roland, podľa ktorého nemocnica navrhovala fakulte uhradiť do vyriešenia situácie aspoň čiastočné vyrovnanie, s čím však jej vedenie nesúhlasilo. Vznikla tak patová situácia a termín ďalších rokovaní nie je známy.
"Nie sme jedinou nemocnicou, ktorá nemá s lekárskou fakultou vysporiadané tieto záležitosti. V Košiciach je to problém aj FN L. Pasteura, v Bratislave sa to týka nemocnice na Mickievičovej ulici. Podľa našich informácií zaplatila lekárskej fakulte päťdesiat percent sumy ako zálohovú platbu v septembri, odvtedy neuhradila nič," hovorí R. Roland, podľa ktorého ak sa nejastnosti medzi zdravotníckym zariadením a Lekárskou fakultnou UPJŠ vyriešia, nemocnica fakulte príslušnú čiastku uhradí, aj keď na to momentálne nemá zdroje.
"Tie peniaze však budeme musieť nájsť, aj keď je nutné poznamenať, že aj lekárska fakulta má voči nám podlžnosti za energiu vo výške asi šesť miliónov korún," dodal riaditeľ.
Podľa tajomníčky ale vznikol dlh lekárskej faklulty voči nemocnici za energiu práve v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov na úhradu miezd vzhľadom na nepreplácanie refundácií. Takisto možné výklady zákonov by mali ísť bokom, platiť by mala súčasná legislatíva. "Novela zákona o verejnej službe zrušila ustanovenie prargrafu, ktorý umožnoval refundácie na základe počtu hodín výuky a dosiahnutej zdravotníckej kvalifikácie. Hovorí jednoznačne o refundácii rozdielu tarifných platov," konštatuje E. Stebnická.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári