začne teraz skúškový tajfún. Denne 2-3 písomky, k tomu pomaly na každej hodine budeme odpovedať... Vo februári budeme všetky zrelé pre psychiatra," predpovedali včera ráno pochmúrne sympatické stredoškolské žabky v košickej električke č. 9.
PhDr. Daša Kužnárová z košickej Pedagogicko-psychologickej poradne nám v rozhovore potvrdila, že pokiaľ ide o február, dievčatá sa ani nemuseli veľmi mýliť. "V čase po rozdaní polročných vysvedčení zaznamenávame u nás viac klientov ako inokedy. Obdobie, ktoré včera žiakom a študentom po prázdninách začalo, je tradične náročnejšie ako iné časti školského roku. Dievčatá a chlapci sa však na tento čas vedia pomerne rýchlo adaptovať. Nemalo by sa však stávať, že by ich pedagógovia vystavovali neúnosnej záťaži," povedala psychologička Kužnárová.
Matematikár Mikuláš Kissi (na snímke), ktorý je skúseným pedagógom a riaditeľom strednej školy v jednej osobe, hovorí, že pozná najsprávnejšiu taktiku, pomocou ktorej sa dievčatá a chlapci môžu pred polročnou známkovou uzávierkou efektívne chrániť pred obávanými skúškovými tajfúnmi. "Podľa mňa je najlepšie, ak sa študenti pousilujú nazbierať do Vianoc čo najviac známok. Podľa toho, aké hodnotenie sa rysuje, môžu potom postupovať ďalej i v predpolročnom čase. Pre študentov, ale ani pre pedagógov nie je dobré, ak si mladí nechávajú pokusy na opravu známok na poslednú chvíľu." On osobne, i keď to, samozrejme, nie je pravidlom, usiluje sa byť študentom k dispozícii a to aj v čase mimo vyučovania. Každý, kto si chce u neho opraviť známku z matematiky, môže sa dohodnúť na termíne a skúša v prítomnosti svedkov z radov spolužiakov. "Pokiaľ ide o obavy študentov, ktorí sa neraz sťažujú, že denne píšu i viac náročných písomiek, u nás platí, že celohodinová písomka musí byť ohlásená vopred a v triede môže byť denne iba jedna. Okrem toho sú možné krátke 10- až 20-minútové testy. Študentom odporúčam, aby sa v prípade, ak by v jednom dni bolo celohodinových písomiek viac, obrátili na svojich triednych učiteľov. Ak by bol problém väčší, očakávam, že budú informovať priamo mňa," povedal Mikuláš Kissi, riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach.
Podobný prísľub by žiaci a študenti v tomto pre nich rozhodne nie ľahkom období podistým privítali aj na iných školách. Lebo, žiaľ, na nejednej škole sa pod krátkym testom skrýva veľmi náročná písomka. Dve-tri denne už dajú mládeži zabrať. Ak v skrátenom tohtoročnom predpolročnom termíne prirátame neodmysliteľné denné skúšanie, znie aktuálne aj varovanie neštátnej klinickej psychologičky pre deti a dorast z Košíc PhDr. Ľuboslavy Vranovskej, podľa ktorej po takomto vypätom období žiaci a študenti potrebujú aj intenzívnejšiu a dlhodobejšiu odbornú psychologickú pomoc.
Práve pre toto riziko by mali všetci kompetentní kontrolovať frekvenciu a únosnosť vedomostných previerok a ovplyvňovať dostatok priestoru na iniciatívne kroky v záujme ochrany duševného zdravia najmladšej generácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári