zákona o obecnom zriadení museli na ňom zložiť sľub nielen poslanci, ale aj starosta. Zároveň si vo vzácnej zhode zvolili aj členov mandátovej, návrhovej a volebnej komisie a zdalo sa, že po prestávke sa pokojne rozídu do svojich domovov.
Ešte pred druhým "polčasom" nám starosta Cyril Betuš prezradil, že voľba jeho zástupcu sa neuskutoční: "Nikoho totiž zatiaľ nenavrhujem." Lenže poslanci sa rozhodli inak. Navrhli starostovi dvoch kandidátov, a to Jána Kováčika a Martina Jalča. Tieto návrhy však C. Betuš nepredložil. "Návrh na voľbu zástupcu nepredkladám s tým, aby bola daná možnosť v poslaneckých kluboch kvalifikovane a neunáhlene rozhodnúť o obsadení funkcie," vyjadril v zdôvodnení. Taktiež s poukázaním na efektívnosť a šetrenie vyzval poslancov, aby pouvažovali nad obsadením volených funkcii v MČ ich prípadným zlúčením či kumuláciou s inými MČ. "Veď mzdy zástupcu a kontrolóra predstavujú za 4 roky 4 milióny Sk," apeloval.
Poslanci z klubov SDKÚ a KDH, ktorí majú z 31 poslancov až 18, sa však rozhodli na protest proti nepredloženiu kandidátov na zástupcu opustiť rokovanie. "V zmysle rokovacieho poriadku totiž po zložení sľubu poslanca má starosta predložiť kandidáta na zástupcu. Keďže tak neurobil, odišli sme," informoval nás Martin Jalč.
Podľa starostu však jeho konanie bolo v súlade so zákonom o obecnom zriadení 369/90 Z. z.: "A tento zákon má väčšiu účinnosť, ako schválený rokovací poriadok MČ," dodal.
V tomto zákone sa hovorí, že zástupcu navrhuje starosta, ale nikde sa nespomína, kedy by to mal urobiť. Čiže zástupca vôbec nemusí byť zvolený na prvom rokovaní zastupiteľstva. Je to bežná prax aj v iných košických MČ, kde ešte stále nemajú zvolených zástupcov starostov.
Z pohľadu občanov však podstatne horšie vyznieva fakt, že ťahanovskí poslanci, i keď ešte ani nezačali pracovať, už si schválili odmeny. A to nie pôvodné vo výške 1000 korún, ale navýšené na 1 500 Sk. Podľa slov M. Jalča je to však len zvýšenie na pohľad. "Podľa odmeňovacieho poriadku totiž poslancom, ktorí boli členmi miestnej rady i predsedom komisii prislúchala ešte paušálna sadzba. To sme teraz škrtli a v konečnom dôsledku ušetríme. Podľa výsledkov práce ešte môžeme udeliť mimoriadne odmeny."
Ani s týmto argumentom starosta nesúhlasí. "Je to absolútne nepodstatné. Podstatné je to, že ešte nemáme schválený rozpočet a už si vyčlenili čiastky na odmeny. S navýšením je to 180-tisíc korún. Pritom ešte nevieme, skade túto čiastku zoberieme. Najprv predsa musíme schváliť rozpočet."
Zvyšovanie odmien sa však poslancom páčilo a za boli všetci poslanci z SDKÚ, KDH a Smer. Proti boli poslanci z ANO a SMK.
Starosta však podľa zákona nemusí uznesenie podpísať. A práve o tom uvažuje aj Cyril Betuš. "Takéto obštrukcie a nadeľovanie si je hanba. Preto veľmi vážne porozmýšľam, či zvýšené odmeny vôbec podpíšem," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári