korún.
"Ak sa nám to podarí, mesto sa bude cítiť komfortne, rozpočet nebude tak napnutý a postupne sa budeme môcť púšťať aj do investícií," povedal na prvom tohtoročnom stretnutí s novinármi Zdenko Trebuľa.
Mesto sa chce prioritne zbaviť v súčasnosti už veľmi nevýhodnej trandže komunálnych obligácií, ktoré sú najdrahším produktom medzi úvermi mesta. Každoročne musí mesto ich majiteľom vyplatiť 16,5 percentný výnos. "Kto si obligácie kúpil, svoje peniaze zhodnotil lepšie ako v nebankových inštitúciách," s kyslým úsmevom skonštatoval Trebuľa.
Potrebných cca 400 miliónov korún chce mesto získať speňažením lesov. Podľa slov primátora, komisia zložená z poslancov i odborníkov, už na sklonku minulého roka vygenerovala tri návrhy od uchádzačov tendra, ktoré sú pre mesto prijateľné.
"Ja osobne sa prikláňam k návrhu odpredať časť lesov, za ktorú by sme získali cca tých potrebných 400 miliónov a pritom by nám zostalo v majetku zvyšných 75 percent lesov s tým, že by spoločnosť Mestské lesy naďalej fungovala. O lesoch budem rokovať s najsilnejšími klubmi zastupiteľstva KDH-DS i SDKÚ-OKS, aby sme spoločne dospeli k riešeniu. Na stretnutí budeme preberať aj návrh tohtoročného rozpočtu," dodal primátor.
Ďalšie možnosti získania finančných prostriedkov vidí primátor v prechode Teplárne a vodárni pod mesto a následnej privatizácii. Doteraz však nie je jasné, akým spôsobom to vláda urobí, preto chce získať informácie od ministra hospodárstva. "Výrazne sa zvýšili ceny energií, preto sa musím stretnúť s vedením Dopravného podniku mesta Košice, aby som sa dozvedel, ako sa to dotkne prevádzkových nákladov. Dúfam, že budeme schopní terajšie ceny ešte nejaký čas udržať."
V najbližších dňoch sa primátor stretne so starostami MČ Šaca, Staré Mesto, Juh a Džungľa, ktorých chce požiadať o pomoc mestu. "Šaca nám v uplynulých rokoch pomáhala 40 miliónmi korún ročne na mestskú hromadnú dopravu. Dúfam, že aj nový starosta a poslanci pochopia, že mesto pomoc potrebuje. V rovnakom duchu sa chystám za starostami spomínaných mestských častí, ktoré sú považované za najbohatšie v Košiciach, aby dohodol, akým spôsobom a v akej výške by mohli pomôcť."
Primátor verí, že zima sa umúdri a žiadne kalamitné situácie už nepripraví. Spoločnosť Kosit vyzval, aby zabezpečili viac malých mechanizmov, ktoré sú schopné pracovať na úzkych sídliskových komunikáciách. "Náklady na zimnú údržbu sú teraz oveľa nižšie ako v minulosti. Za minulý rok sme zaplatili 47,5 milióna, v rokoch 1996-97 to bolo rádovo v stovkách miliónov."
Primátor sa vyjadril aj ku kolapsovej situácii v súvislosti s odpadmi. Ospravedlnil sa občanom za to, že zahaproval systém evidencie, ktorý nezvládol prechod z roka do roka. K vyhlásenému konkurzu na post vedúceho oddelenia výstavby a životného prostredia, kde sa odpady riešia, povedal, že bol neúspešný, pretože sa spomedzi prihlásených nenašiel vhodný kandidát. Konkurz sa bude opakovať.
Do rámčeka:
Priority primátora:
- naštartovanie priemyselného parku Pereš a ďalších projektov a získanie peňazí z fondov EÚ
- vybudovanie rýchlej cesty Košice -Miškolc a tým napojenie východu na diaľnicu
- tender na mestské parkoviská, ktoré by mali byť riešené rampovým systémom, čím by sa zvýšil prínos do mestskej kasy
- speňaženie lesov a dokončenie reštrukturalizácie mestského dlhu
- bytová výstavba
- zmena Zákona o Košiciach, zníženie počtu mestských častí a poslancov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári