Podvodníkovi na úteku naparil súd 11 a pol roka basy
Úhrnným trestom 11 a pol roka so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny zavŕšil včera senát Krajského súdu v Košiciach kauzu, ktorej hlavným
Marcela Gálová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
protagonistom je 59-ročný Rožňavčan Július P. Bývalého generálneho riaditeľa Koncernu Karpatskí Nemci, Karol P., synovia a vnuci, v.o.s., uznal súd vinným z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobil škodu vo výške 72 miliónov.
Uvedený verdikt ´padol´ v neprítomnosti obžalovaného, ktorého pobyt je neznámy a je voči nemu vedené konanie proti ušlému. V cvičení so senátom a vyhýbaní sa trestnému konaniu je Július P. doslova majstrom. Svedčí o tom aj skutočnosť, že od podania obžaloby prešlo 7 rokov, kým po rôznych obštrukciách a prieťahoch zo strany obžalovaného, mohol súd vyniesť rozsudok.
Pre pripomenutie uvedieme, že Július P. začal podnikať 26. júna 1991. Sídlo jeho firmy bolo v Rožňave a okrem toho si zriadil aj jej pobočku vo Valašskom Meziříči v Českej republike. Tvrdil, že zastupuje Karpatských Nemcov zo Spolkovej republiky Nemecko, ale aj tých, čo žijú na Slovensku. Pri objednávaní tovaru vyhlasoval, že je solventný a že za dodaný tovar zaplatí v dohodnutej lehote. Nebola to pravda, takže pracovníkov dodávateľských firiem uvádzal pri nakupvaní na faktúry do omylu. Napriek neustále narastajúcej platobnej neschopnosti, zabezpečoval prostredníctvom svojich zamestnancov, aj osobne, ďalšie dodávky tovarov pre svoju firmu.
V rámci tzv. malej privatizácie sa zúčastňoval aj na dražbách. Na Slovensku vydražil 95 prevádzkových jednotiek a v Čechách 13 aj so zásobami. Veľkú časť z nich, po nezaplatení kúpnej ceny, vrátil ich pôvodným vlastníkom, ibaže už bez zásob. Spôsobil tak svojim dodávateľom nielen škodu veľkého rozsahu, ale i vážne poruchy v hospodárskej činnosti a niektorým z nich aj platobnú neschopnosť. Takýmto konaním pán generálny poškodil 180 organizácií na území bývalej ČSFR (100 na Slovensku a 80 v Čechách), pričom obohatil seba a svoju firmu o 72 399 284 vtedajších československých korún!
Podpisové právo a absolútnu právomoc v uvedenej firme mal len a len Július P. On rozhodoval o všetkých záležitostiach týkajúcich sa chodu spoločnosti, ktorá mala rozsiahlu činnosť. Boli v nej napríklad nakladateľvo, agentúry rôzneho druhu, školy, detektívne kancelárie, brúsenie drahých kameňov, výroba tovaru, hotely, reštaurácie, tlačiareň, jazykovedné ústavy a podobne. Pri žiadostiach o úvery sa Július P. prezentoval ako podnikateľ, ktorý má prísľub na poskytnutie úverov s nízkymi úrokmi z Nemecka.
Napriek megalomanským plánom, podnikanie Júliusa P. trvalo len rok. Presnejšie do augusta 1992, kedy ho zadržali policajti... O päť rokov neskôr ho prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu... Ešte v priebehu trestného konania, presnejšie po tom, čom bol v apríli 1994 prepustený z vyšetrovacej väzby na slobodu, mu pribudol na jeho konto podvod s autom, ktoré vylákal od Žofie G. s tým, že jej ho o niekoľko dní vráti. Nielenže to neurobil, ale auto, ktoré mu nepatrilo, dal prepísať na firmu Koncern Snob-Slovakia a o mesiac neskôr na pani Gizelu S. Majiteľke auta tak spôsobil škodu 184 900 korún.
Z výpovedí obžalovaného v prípravnom konaní, ktoré po jeho odmietnutí vypovedať, prečítal predseda senátu JUDr. Karol KUČERA vyplynul záver, že sa necíti vinným zo žiadneho trestného činu. "Všetko čo som robil v súvislosti so svojou firmou pokladám za legálnu obchodnú činnosť. Je pravda, že faktúry za tovar som neuhrádzal tak ako som mal, ale len preto, že banky mi neposkytli sľúbené úvery, alebo mi ich nevyplatili v plnej výške. Pri rokovaniach so zástupcami podnikov som nikdy neklamal a nekonal s podvodným úmyslom. Už v lete 1991 som mal prísľub na úver vo výške 40 miliónov... Tovarové zásoby, ktoré som vydražil spolu s prevádzkovými jednotkami boli s výnimkou potravín staré a nepredajné. Nikdy som nevyhlasoval, že zastupujem všetkých Karpatských Nemcov na Slovensku alebo v SNR," vypovedal obžalovaný pred vyšetrovateľom.
Pred súdom defilovalo veľa poškodených a svedkov, po výpovediach ktorých sa obrana obžalovaného rúcala ako domček z karát. Na túto skutočnosť upriamil pozornosť súdu aj prokurátor, ktorý na základe siahodlhého dokazovania dospel k záveru, že Július P. je vinný v zmysle obžaloby. Obhajkyňa, na ktorú v rámci konania proti ušlému prešli všetky práva obžalovaného, prezentovala názor, že nebol preukázaný úmysel jej klienta spáchať trestný čin podvodu a žiadala o jeho oslobodenie spod obžaloby. Posledné slovo mal však senát, ktorý rozhodol o vine Júliusa P. a vymeral mu 11 a pol roka nepodmienečne. Poškodených odkázal súd na občiansko-právne konanie. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári