Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Po hektickom utorku sa včera situácia upokojila

Košice - Po utorňajšej snehovo - veternej kalamite sa v metropole východu včera situácia upokojila. Vietor ustal a podarilo sa postupne sprevádzkovať

všetky hlavné cestné komunikácie. Horšie to už bolo s kopami snehu, ktoré pluhy odhŕňali na krajnicu, tie neraz skončili priamo na chodníkoch a tak paradoxne to mali opäť horšie chodci než motoristi. Museli sa totiž na niektorých úsekoch doslova prebrodiť množstvom snehu. Naopak majiteľom motorových vozidiel skomplikovala situáciu strnulosť pri čistení bočných komunikácií.

"Situácia sa upokojila s hlavnými cestami, či komunikáciami, po ktorých premáva mestská hromadná doprava problém nebol. Podarilo sa ich uviesť do takého stavu, že sa po nich dalo premávať. Spokojný však nie som s postupom prác pri čistení bočných ciest, kde Kosit trocha zaspal. Aj tam by sa to však malo dať do poriadku v krátkom čase. samozrejme, pokiaľ nezačne opäť snežiť, čo by pohľad na vec zmenilo," povedal nám hlavný inšpektor Správy komunikácií Košice Václav Kohoutek.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem mesta bola situácia dramatická aj v okrese Košice - okolie, kde z dôvodu zlých poveternostných podmienok v dôsledku zníženej viditeľnosti spôsobenej silným nárazovým vetrom došlo na ceste I/50 v úseku Turňa nad Bodvou a Drienovcom k uzávierke cesty. Doprava bola presmerovaná a situácia trvala až do 3. hodiny včerajšieho rána.

"Momentálne sú všetky cesty prvej a druhej triedy v

okrese zjazdné, na niektorých úsekoch však len v jednom

jazdnom pruhu, či s inými obmedzeniami. Jednoducho povedané cesty 1. a 2. triedy sú zjazdné, avšak cesty nižších tried sa od rána odprátavali, pretože sa po nich dalo jazdiť len v jednom jazdnom pruhu. Nárazový vietor ustal a tak sme včera o 14. hodine zrušili drzhý stupeň havarijnej situácie," informoval nás prednosta Okresného úradu Košice - okolie Ľ. Pastor. Ako dodal zjazdné sú aj horské priechody Soroška a Dargovský priesmyk, avšak s určitými ťažkosťami pre nákladnú dopravu.

Skryť Vypnúť reklamu

Spokojný s čistením ciest ako aj riešením kalamitnej situácie bol i primátor Košíc Zdenko Trebuľa. "Situácia bola zvládnutá z toho hľadiska, že sme udržali dopravu a ľudia sa ráno dostali do práce. Až na 10 až 20-minútové meškania spojov, pričom išlo hlavne o Furču, kde sa vzpriečili kamióny, teda Kosit, Dopravný podnik i Správa komunikácií situáciu relatívne zvládli. Samozrejme, Košice by potrebovali podstatne viac mechanizmov, ale tie si budeme môcť dovoliť, až keď definitívne zvládneme súčasný problém mesta s financiami," tvrdí primátor.

(krs)

V šarišskom regióne snehový nápor zvládli

Prešov/Sabinov - Prešovský a Sabinovský okres zasiahla v utorok vlna nečakaného sneženia, ktorá však nezaskočila cestárov. Slovenská správa ciest do boja z bielou kalamitou zapojila všetkých 25 sypačov s radlicami a sedem traktorov. Aj keď nepretržité sneženie cesty v okresoch cesty neustále zasypávalo podľa včerajších informácií z dispečingu cestárov žiadna z obcí neostala bez spojenia s okolitým svetom. Cestári situáciu zvládli aj v štádiu, kedy sa snehové záveje a jazyky na cestách vytvárali okamžite po prejazde ťahača.

Skryť Vypnúť reklamu

(div)

Bardejov - "U nás je všetko zjazdné," hodnotil situáciu na cestách okresu zimný dispečer Slovenskej správy ciest v Bardejove Ján Mišek. Nával práce pre nich začal v utorok poobede keď spustilo snežiť, problémy sa však nevyskytli. "Od pol ôsmej večer do rána boli v teréne mechanizmy, odhrňovalo sa a posypávalo," skonštatoval. Dispečer Mišek informoval, že bardejovská správa ciest má k dispozícií 8 sypačov. Ako zjazdnú hodnotil aj hlavnú cestu v Bardejove, údržbu mestských komunikácií má už na starosti Mestský podnik služieb Bapos. Tunajší dispečer nám však na otázku so stavom ciest odmietol poskytnúť informácie. "Mohli by byť zneužité," poznamenal. Polícia na cestách bardejovského okresu zaznamenala v utorok tri dopravné nehody. "Nič mimoriadneho sa nestalo," skonštatoval okresný riaditeľ polície Milan Hoško. Dodal, že kladne by hodnotil postup Slovenskej správy ciest, ktorá sa o cesty príkladne stará. "Sám som si bol cesty v celom okrese pozrieť a všetko je vskutku zjazdné, ešte aj kritické úseky pri Obručnom a Šarišskom Čiernom." Poznamenal však, že chodníky v samotnom meste by mohli byť lepšie udržiavané. "Je na nich zľadovatela vrstva snehu."

(meš)

Svidník/Vranov nad Topľou - "Situácia je normálna, ako v zime," reagoval riaditeľ Slovenskej správy ciest (SSC) vo Svidníku Ján Rico na otázku o stave ciest po utorňajšom výdatnom snežení a dodal: "Nič extrémne, všetko zatiaľ zvládame." Zhruba 24-hodinové sneženie v priemere v okresoch Svidník a Stropkov prinieslo 20 centimetrov nového snehu, ktorý pracovníci SSC neustále odhŕňali. Počas sneženia svidnícki cestári veľmi neposypávali, keď tak len stúpania na cestách. Až po skončení sneženia a odhrnutí snehu pristúpili k posypu ciest.

J. Rico sa však dosť pochybovačne vyjadril o účinnosti chemického posypu: "Soľ nemá bohvieaký účinok, pretože je pod mínus päť stupňov Celzia. Potom sa na cestách vytvára sa kašovitá vrstva snehu, ktorú postupne odhŕňame." Na sprejazdnenie ciest svidnícki cestári od utorka nasadili 12 sypačov, tri nakladače a rovnaký počet traktorov. Aj vďaka tomu boli po celý čas prejazdné horské prechody pri Šarišskom Štiavniku a Vyšnom Komárniku. "Treba upozorniť hlavne vodičov kamiónovej dopravy, aby pri prijazde do týchto priestorov nasadili snehové reťaze," poznamenal J. Rico. Svidníckym cestárom vydržala aj technika, hoci už má svoje roky. Dochádzalo iba k menším poruchám, ktoré odstraňovali na mieste.

Žiadne väčšie problémy nemali ani cestári v okrese Vranov nad Topľou, hoci počas sneženia museli cesty neustále pluhovať. "Zjazdné sú všetky cesty. Najhoršie to bolo na cestách tretej triedy v horských úsekoch okresu," poskytol nám informáciu dispečer SSC vo Vranove nad Topľou Peter Belas, ktorý poznamenal, že ich pracovníci len počas nočnej smeny z utorka na stredu prepluhovali okolo 1 600 kilometrov ciest a denná smena do obeda už urobila približne tisíc kilometrov. Po ustatí sneženia sa vranovskí cestári pustili do posypávania ciest chemickým materiálom.

Vcelku pozitívne hodnotili prácu cestárov aj vodiči autobusov SAD. "Nemáme informácie, aby boli nejaké vyhranené problémy," uviedol zástupca vedúceho prevádzkarne SAD vo Svidníku Jaroslav Humeník a dodal, že horšiu zjazdnosť majú hlásenú len na ceste smerom na Bardejov: "Tú zjazdnosť ovplyvňuje aj členitosť terénu, kde sa nedá zabrániť závejom na cestách." SAD vo Svidníku evidovala aj meškanie niektorých spojov pre náhodilé poruchy autobusov, ktoré vznikli vplyvom klimatických podmienok. Prácu cestárov kvituje aj riaditeľka odštepného závodu SAD vo Vranove nad Topľou Anna Bačíková. Problémy boli len včera ráno, keď spoj do Davidova meškal hodinu. "Cesta bola zafúkaná, ale cestári ju spojazdnili." Práve v tej oblasti však v okrese Vranov nad Topľou napadlo najviac snehu - asi 40 centimetrov.

(suš)

Tatranské snehové jazyky cestári rýchlo skrotili

Vysoké Tatry - Od utorňajšieho popoludnia, kedy pod Vysokými Tatrami začalo intenzívnejšie snežiť, napadlo v jednotlivých oblastiach regiónu od päť do maximálne tridsať centimetrov čerstvého snehu. Ten však nespôsobil žiadne vážnejšie problémy. Podľa informácií z dispečingu zimnej služby Slovenskej správy ciest boli v stredu ráno i počas celého dňa všetky cesty v okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa zjazdné. Cestárom nenarobili problémy ani vietor, ktorý sprevádzal nočné sneženie, a na cestách vytváral malé snehové jazyky.

Napriek tomu, že premávku na podtatranských cestách včera prakticky vôbec nepoznačili snehové prehánky, cestári aj tak odporúčajú, a to najmä vodičom kamiónov, aby na tatranských horských priechodoch ako Popová, Podspády a Spišská Magura použili snehové reťaze.

Viac práce mali včera pod Tatrami aj dopravní policajti. Tí vyrážali hneď k niekoľkým nehodám. Ani jedna z nich však nebola vážnejšia. Zvýšenú pozornosť napriek tomu odporúčajú zvýšiť predovšetkým pri jazde cez úseky ciest medzi Tatranskou Štrbou a Svitom, ale i na výpadovke z Popradu smerom ceste smerom na Rožňavu.

(pet)

Vodiči jazdili včera cez Branisko bez problémov

Branisko - Horský priechod Branisko bol v priebehu včerajšieho dňa prejazdný bez väčších problémov. Cestári však v každom prípade odporúčajú vodičom kamiónov poistiť sa snehovými reťazami.

"Ráno o približne o 10. hodine bola po posype na cestách kašovitá vrstva snehu. Podobná situácia bola na Branisku aj poobede," informoval nás riaditeľ Slovenskej správy ciest v Spišskej Novej Vsi František Hadvábny. Cestári na Spiši pracovali celú noc z utorka na stredu. Na cestách bolo 22 áut, takzvaných sypačov, ktoré upravovali cestu pre vodičov, samozrejme nevynechali ani Branisko.

(kar)

Humenčania a Michalovčania včera vyhlásili prvý stupeň kalamity

Zemplín Vyčíňanie počasia dalo včera poriadne zabrať aj zemplínskym cestárom. Do rána napadlo od 3 do 12 centimetrov snehu, situáciu komplikoval silný nárazový severný vietor, ktorý na vozovkách vytváral snehové jazyky a záveje a na cestách sa vytvárala vrstva zľadovateného snehu v hrúbke asi 2-3 centimetre.

Michalovskí aj humenskí cestári včera ráno pre istotu vyhlásili 1. stupeň kalamity. Michalovčania mali vonku nielen vlastných 12 sypačov a osem radlíc, ale tri traktorové si museli vypožičať od zmluvných partnerov. "Na posýpanie používame umelý kameň zmiešaný zo soľou. Najhoršia situácia bola ešte dopoludnia na úseku Malčice Hradišťská Moľva, ale teraz sú už všetky úseky zjazdné. Zatiaľ stíhame a veríme, že počasie sa umúdri," uviedol včera pre náš denník riaditeľ michalovského strediska SSC Ján Jánoš. Extrémnu situáciu zvládali aj ich trebišovskí kolegovia. Podľa slov riaditeľa tunajšieho strediska Pavla Tereščaka mali na každom z troch obvodov vonku všetku techniku a zatiaľ si ju nemuseli požičiavať.

Najproblematickejšia situácia vznikla na úseku Ladmovce Zemplín, kde cestári museli pracovať celú noc a medzi Novosadom a Hraňou, kde sa museli opakovane vracať. "Kým jednou stranou prešli, na druhej už vznikala vrstva snehu a museli sa vrátiť. Ráno o siedmej však boli všetky cesty zjazdné," skonštatoval. Vyhláseniu kalamitnej situácie sa nevyhli Humenčania, ktorí sa poriadne zapotili na ceste 2. triedy Medzilaborce - Svetlice- Snina, v prímestských častiach Medzilaboriec a Humenného, kde sa tvorili záveje. Tradične problémové boli aj cesty Brekov Humenné, Snina Ubľa a komunikácie okolo vodnej nádrže Starina smerom na Ulič. "Museli sme rozšíriť zmeny, vonku sme mali 18 sypačov, 12 traktorov a asi 40 ľudí. Stav vozoviek je už dobrý, všetky sú prejazdné, len ich udržujeme," dodal riaditeľ humenskej SSC Vasiľ Guzan.

(lyv)

Vietor vytváral v Rožňavskom okrese už len snehové jazyky

Rožňava/Revúca Situácia na cestách Rožňavského a Revúckeho okresu bola včera podvečer uspokojivá a všetky cesty boli prejazdné. Silný vietor, ktorý potrápil vodičov i cestárov v oboch okresoch, včera poobede ustal. Povrch vozovky na horskom prechode Soroška bol mokrý, cestári ho podľa potreby posypávali kamennou drvou. Situáciu majú pod kontrolou, najkritickejšie úseky od Sorošky po Hrhov neustále monitorujú a vykonávajú bežnú zimnú údržbu. V okolí Hrhova sa vplyvom mierneho vetra vytvárali miestami snehové jazyky, úsek však bol prejazdný bez väčších problémov. Podobná bola aj situácia v okrese Revúca, kde boli napriek občasným snehovým jazykom takisto všetky cesty prejazdné.

(ela)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 2. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 040
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 613
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 582
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 570
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 8 945
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 751
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 6 094
 8. Po Slovensku na motorke 5 743
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 238
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 5 086
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zľava viceprimátor Vladimír Feľbaba, primátorka Andrea Turčanová a poslanci Lukáš Anderko, Jozef Demčák a Mikuláš Komanický.

Podnikateľ: Chcú platiť viac ako milión?


4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


21m
Obec Topoľa v Poloninách.

Venované pamiatke Jána Myšľanova.


16. jún
Marek Hamšík počas zápasu Slovensko - Poľsko na EURO 2020 / 2021.

Slovákom dáva vstup do EURO 2020 veľkú šancu na osemfinále.


Marián Szűcs 1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop