cenu reguluje ministerstvo financií, stúpne DPH z desať na štrnásť percent, v prípade doplnkového sortimentu ide väčšinou o trojpercentný pokles, pretože sa naň vzťahovala 23-percentné DPH. Do ceny liekov sa však tieto zmeny v týchto dňoch poväčšinou ešte nepremietli.
"K zvýšeniu DPH došlo od prvého januára u všetkých liekov a zdravotníckeho materiálu, ktoré sú regulované ministerstvom financií, teda u viac než dvadsaťdvatisíc päťsto položiek. Keďže ide o štvorpercentný nárast, u lacnejších liekov ide v podstate iba o halierové či niekoľkokorunové zvýšenie. Napríklad Acylpyrín zdražie o štyridsať halierov a cena Ibuprofenu 200 vzrastie z 36,40 na 37,50 Sk. U drahších liekov bude rozdiel predstavovať niekoľko desiatok korún, napríklad Wobenzym, ktorý stál 1215,6 Sk, bude stáť 1253,40," informoval nás včera majiteľ pohotovostnej lekárne Aesculap v Košiciach PharmDr. František Tamer.
Ako poznamenal, pacient však zákonite nemusí siahnuť hlbšie do vrecka. V prípade liekov, na ktoré sa čiastočne dopláca, sa totiž zvyšuje doplatok zdravotných poisťovní. "Predstavuje to viac ako tisícsto druhov liekov, z ktorých 524 ostáva plne hradených zdravotnou poisťovňou. Ďalších 230 medikamentov prešlo oproti vlaňajšku do kategórie čiastočne hradených," dodáva F. Tamer, podľa ktorého tiež možno očakávať, že výrobcovia a distribútori znížia ceny ostatných liekov tak, aby boli pre pacientov prijateľné. Ide o konkurenčný tlak, ktorý je pre bežných občanov iba prínosom.
"V minulom roku sme mali zmluvné ceny až na sedemsto liekových položiek. Dá sa očakávať, že distribútori zareagujú na zvýšenie DPH a už v najbližších týždňoch pôjdu s cenou smerom dole," hovorí PharmDr. Tamer. V jeho lekárni zatiaľ dopredávajú zásoby z minulého roka, čo znamená, že pacienti nakupujú čiastočne hradené lieky v týchto dňoch napriek zvýšeniu DPH výhodnejšie. Zásoby boli totiž nakúpené v starom roku s nižšou daňou, ale už sa na ne vzťahuje zvýšená úhrada zdravotných poisťovní.
"Takýto paradox sme u nás nezaznemenali," hovorí vedúca lekárne Avena Mgr. Ľuboslava Takáčová, podľa ktorej sa zásoby liekov za minuloročné ceny rýchlo stenšujú. "U väčšiny liekov vystačia zásoby tak na dva-tri dni. V novom roku sme objednávali už istotne viac ako sto položiek," dodáva Ľ. Takáčová, podľa ktorej doplnkový tovar, ktorého cena sa mala znížiť z 23 na 20 percent, zatiaľ nepreceňovali. "Nechali sme staré ceny nie preto, že by sme na tom chceli zarobiť, ale preceňovanie by bolo veľmi neefektívne. Potrebovali by sme na to niekoľko dní, nemáme na to kapacitu. Samozrejme, nový tovar už bude mať cenu nižšiu," poznamenáva vedúca.
Aj podľa slov vedúcej lekárne Pri Dóme Mgr. Marty Kotorovej sa ceny doplnkového sortimentu (ide o rôzne vitamíny, čaje, mlieka či kozmetiku) nemenili. Takisto nešli hore skladové zásoby liekov, zmena sa bude týkať až novoobjednaného tovaru. Rovnako to bolo aj v ďalších košických lekárňach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári