v Košiciach na sklonku uplynulého roka trojici súkromných podnikateľov, ktorých spájajú rodinné putá. Ide o 47-ročného Ladislava K. a jeho dvoch synov, 22-ročného Rastislava a o dva roky staršieho Radoslava. Na návrh krajského prokurátora vlani 2. decembra po vypočutí trojice obvinených rozhodol sudca Okresného súdu Košice I o ich vzatí do vyšetrovacej väzby. A to z odôvodnenej obavy, že budú pôsobiť na svedkov alebo spoluobvinených alebo ináč mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie a tiež z dôvodu, že budú pokračovať v trestnej činnosti. Uvedení Košičania podali proti uzneseniu o väzbe sťažnosť, ktorú krajský súd u všetkých troch zamietol ako neodôvodnenú.
Ladislava K. a jeho dvoch synov vyšetrovateľ obvinil z legalizácie príjmu z trestnej činnosti v spolupáchateľstve kvôli podozreniu, že ako členovia organizovanej skupiny od júla 2002 uschovávali päť odcudzených motorových vozidiel v hodnote 9 565 000 korún. A to s úmyslom zatajiť ich existenciu v snahe zmariť ich zaistenie pre účely trestného konania.
O ťahač s návesom zn. Volvo v hodnote 1 300 000 korún prišla firma Transexpres Ožďany v júli lanského roka. Zmizol v noci spred bytovky na sídlisku Rúbanisko v Lučenci aj s 25. paletami šamotového piesku za viac ako jeden milión korún. Ďalším zaisteným vozidlom je čierno-oranžový nákladiak zn. Man Fe 410 so sklápacím návesom zn. Panav. Z autobusovej zastávky v obci Beluša sa "vyparil" vlani v septembri, čím vznikla spoločnosti ČSOB leasing a. s. Bratislava škoda 4 milióny korún. O mesiac neskôr prišla o svoje nákladné motorové vozidlo zn. Dav zaparkované vo Vrbovom a naložené výrobkami za jeden a pol milióna korún aj firma Ital Speed so sídlom v Hlohovci. V novembri zmenila majiteľa aj biela Škoda Felicia Pick-up. Z parkoviska pred blokom na Varšavskej ulici v Košiciach ju ktosi pod rúškom noci "premiestnil" a spôsobil tak spoločnosti Betpres, s. r. o. z Vranova nad Topľou škodu za 300-tisíc korún. Najčerstvejší dátum krádeže spomedzi zaistených áut má Avia v hodnote 1 450 000 korún. Dlhoprstí ju potiahli jej majiteľovi Viliamovi K. v noci z 26. na 27. novembra lanského roka z Námestia hrdinov v Chynoranoch. O deň neskôr už parkovala v Košiciach…
Medzi zaistenými vozidlami sa nachádza aj ďalšie zn. Tatra 815 s hydraulickou rukou Loglift 105 s prívesom zn. Daf 14. Obvinení spoločníci ho predali podnikateľovi z Popradu za 4 034 400 korún. Pravda, o tom, že pochádza z trestnej činnosti, taktne pomlčali. I keď došlo k prevodu uvedenej sumy na účet firmy Prof-Car, s. r. o., ktorej štatutárnym zástupcom je Ladislav K. a konateľmi jeho synovia Rastislav a Radoslav, jeho nový majiteľ si už tatrovku prevziať nestihol. Aby podnikateľ o svoje peniaze, ktoré sú na účte obvinených, neprišiel, krajský prokurátor promptne rozhodol o zaistení jeho nárokov. A to tým spôsobom, že zakázal obvineným nakladať s finančnými prostriedkami na inkriminovanom účte.
Uznesením vyšetrovateľa Krajského úradu justičnej polície PZ v Košiciach bola uvedená trestná činnosť obvinených K. spojená s trestnou vecou bývalého šéfa odboru dopravného inšpektorátu Košiceokolie, obvineného Vladimíra P. Ten je stíhaný pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa a iné trestné činy a spolu s ním aj 11 policajtov.
Okrem uvedených vozidiel sa v priestoroch, ktoré prenajala firma Prof-Car sídliaca na Južnej triede v Košiciach a akciová spoločnosť Tajba so sídlom na Železničnej ulici v Čani, okr. Košiceokolie, nachádzalo aj ďalších 29 osobných a nákladných áut bez evidenčných čísiel. Spolu z vozidlami bolo pri prehliadke uvedených nebytových priestorov, ktorá bola vykonaná so súhlasom prokurátora Okresnej prokuratúry Košiceokolie a nájomcu objektov, zaistené aj náradie, ktoré slúžilo na úpravu, resp. prerážanie identifikačných čísiel. To pozostávalo zo šiestich sád "razníc", ale nechýbali ani nové, ešte nepridelené tabuľky s evidenčnými číslami… Na základe uvedeného je dôvodné podozrenie, že aj tieto vozidlá boli predmetom legalizácie príjmu z trestnej činnosti zo strany obvinených Ladislava K. a jeho dvoch synov. Ich pôvod sa pre krátkosť času zatiaľ nepodarilo zistiť. Je potrebné podrobiť ich expertíznemu skúmaniu a tiež hlbšie nazrieť do centrálnej evidencie motorových vozidiel. Aj z uvedeného je zrejmé, že kšefty s kradnutými autami, resp. ich legalizácia, by bez spolupráce s mužmi zákona nebola možná.
Ako sme sa z dobre informovaného zdroja dozvedeli, trio obvinených trestnú činnosť, z ktorej ich viní vyšetrovateľ, popiera. Na svoju obranu predložili zmluvu o prenájme vonkajších priestorov na parkovanie, ale aj garáží v areáli fy Prof-Car, s. r. o. pobočka v Čani. Radoslav K. uviedol, že ju v júli lanského roka uzavrel s firmou z Trnavy, ktorá sa zaoberá dovozom kamiónov a stavebnej techniky a to bez konzultácie s ďalšími spoločníkmi, ktorými sú jeho otec a brat. Tvrdí tiež, že čo sa týka vozidiel, vo veci ktorých jemu, otcovi a bratovi bolo vznesené obvinenie, tie v žiadnom prípade nie sú a nikdy neboli jeho, ani uvedených príbuzných. Nie sú vraj ani súčasťou žiadnej z jeho, ani ich firiem… Vyšetrovanie svedčí o inom, ale robiť závery, je zatiaľ predčasné.
Pre poriadok ešte uvedieme, že najstarší z trojice obvinených, Ladislav K., je trestne stíhaný už od februára lanského roka za pokračujúcu trestnú činnosť, ktorej sa mal dopúšťať od októbra 1998 do januára 2000. Vyšetrovateľ ho vtedy obvinil zo spolupáchateľstva k trestnému činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a uzávery, z pomoci k zneužívaniu právomocí verejného činiteľa a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. A to všetko v súvislosti s nákladnými vozidlami… V decembri mu pribudlo ďalšie obvinenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, kvôli ktorému uviazol vo väzbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári