Košice - Iba bleskové, takzvané strelné modlitbičky pred odchodom z bezpečia domovov a potom už len extrémna nadpráca strážnych anjelov nás v týchto
Eva Bombová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poľadovicových časoch chránia od krkolomných pádov a v ich dôsledku neraz i od vážneho poškodenia zdravia. Posypom ošetrené chodníky sú aj v súčasných Košiciach skôr výnimkou. Ľudia musia napospol prispôsobovať chôdzu katastrofálne šmykľavému terénu.
"Už niekoľko rokov uplatňujem na cesty na krátke vzdialenosti na zľadovatených chodníkoch svoj recept. Na podošvy topánok naliepam široké pásy leukoplastu, ktoré ma ako-tak zatiaľ chránia od najhoršieho," hovorí dôchodkyňa Anna Madarászová.
Starší obyvateľ Terasy, motorista Ján Andrássy má na riskantnú ľadovú glazúru pneumatikový recept.
"Spodky topánok si pred cestou sprejujem tekutými reťazami. Nie som síce nadšený stavom obuvi po takejto 'jazde', no zatiaľ som nepadal tak, ako na Silvestra a na Nový rok moji susedia," povedal nám.
Starká, ktorá sa na nebezpečne zrkadlovom chodníku pohybovala včera pomerne bezpečne, mala svojský recept. Na zimnú obuv si natiahla preventívne staré ponožky.
"S tým sa bez rizika pádu dostanem aspoň do obchodu. Žijem sama a musím si ísť aspoň po chlieb," povedala rezignovane pani Alžbeta Darvasová.
Šikovnú chodeckú pomôcku taiwanského pôvodu predávali v minulosti v Česku. Ide o zúbkované pliešky na gumičke, ktoré sa naťahujú na topánky a chôdza na ľade je s nimi relatívne bezpečná. Pomáhajú i v týchto, pre chodcov doslova hororových dňoch. Upevňovacie gumky sme už neraz menili, zúbkované pliešky však držia. Myslím, že pri súčasnom stave košických chodníkov je to jedno z mála riešení a mohol by sa nájsť výrobca i u nás.
"Naša mama si stále chce odo mňa požičať známe stúpacie železá, ktoré sa používajú v extrémnom horskom teréne. My, horolezci, ich nazývame 'mačkami'. Lenže chodiť v takýchto mačkách, vhodných na tatranské a alpské ľadovce po meste mi pripadá predsa len extravagantné,"
vraví alpinista Igor Bohuš.
O posúdenie ľudových protišmykových pomôcok sme požiadali obuvníkov. Majiteľka opravovne obuvi na Hlavnej ulici v Košiciach Marta Ivanisková informovala, že i keď už od jesene akceptovalo ich ponuku na upevnenie protišmykových podošiev nemálo zákazníkov, pri súčasnej extrémnej poľadovici nie sú ani takéto podošvové špeciality stopercentne účinné.
"Sama mám takéto podošvy a musím napriek tomu chodiť veľmi opatrne. Používať na spodky obuvi tekuté reťaze odporúčať nemožno,ničia topánky," informovala.
Skúsený obuvnícky majster Vincent Varga z Čane je voči amatérskym protipoľadovicovým pomôckam rovnako skeptický.
"Jedinou spoľahlivou prevenciou úrazov na zľadovatelých chodníkoch je rada: choďte opatrne a pomaly. Takzvané traktorové vzory nie sú všeliekom. Po chvíli zľadovatejú, nalepí sa na ne sneh a nepomáhajú. Ja mám na podošvách iba tri ryhy a myslím, že je to účinnejšie. Ponožkové a leukoplastové pomôcky starým tetám na krátke vzdialenosti iste pomôžu, iné je, ako to na nohách vyzerá," povedal V. Varga.
Starú pani Darvasovú bizarnosť protišmykových fusaklí na topánkach netrápi ani v najmenšom.
"V mojom veku je hlavné nespadnúť. A za to, že musíme chodiť takto, ako šašovia, nech sa hanbia tí, ktorí celé dni nerobia s ľadom na košických chodníkoch vôbec nič," povedala Alžbeta Darvasová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári