poškodením sluchu. To je podľa primára ušno-nosno-krčného oddelenia FN L. Pasteura skôr svetlou výnimkou, v minulosti ošetrili v prvých dňoch nového roka hneď niekoľkých pacientov s podobnou diagnózou.
"Obvykle k nám prichádzajú predovšetkým mladí ľudia, ktorí zábavnú pyrotechniku sami odpaľujú. Ale stáva sa, že na cudziu zábavku doplatia aj nevinní. Obvzlášť u starších ľudí predstavuje silný výbuch v blízkosti ucha riziko trvalého poškodenia sluchu," povedal nám MUDr. Vojtech Kavečanský, podľa ktorého možno očakávať, že pacienti s posilvestrovým poškodením sluchu vyhľadajú lekársku pomoc v najbližších dňoch.
"Obvykle prichádzajú tak dva-tri dni po Novom roku," skonštatoval službukonajúci lekár na ušnej ambulancii vo FNsP, kde takisto dovčera neprišiel žiaden pacient, ktorému by bol poškodil sluch výbuch delobuchu.
Podľa MUDr. Kavečanského si mladí zväčša neuvedomujú, aké nebezpečenstvo zábavná pyrotechnika predstavuje. On sám by sa priklonil k zákazu jej používania, ako tomu urobili v niektorých slovenských mestách. Ako dodal, chýbanie pacientov v týchto dňoch si vysvetľuje tým, že kvôli treskúcej zima silvestrovalo tentoraz v uliciach Košíc oveľa menej ľudí ako obvykle.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári