domom svojho svokra v Tušiciach, otriasla celým Slovenskom. Viacerí odborníci, ktorí sa v ostatných týždňoch stali nepriamymi aktérmi prípadu tvrdia, že tejto hrôze sa dalo predísť.
"Je iróniou, že našu pomoc 12. novembra vyhľadal práve Miloslav. Hneď na to nás navštívil brat jeho manželky. Podľa jeho slov bola Daniela dlhé roky vystavená fyzickému aj psychickému násiliu. Napokon ho po bitke 2. novembra opustila, presťahovala sa k rodičom a podala naňho trestné oznámenie," vyjadrila sa na margo genézy prípadu riaditeľka Centra psychologicko-poradenských služieb PHDr. Mária Hargašová. Podľa jej slov do centra následne prišli obaja manželia. "Žiaľ, pri ďalších sedeniach sme sa už stretávali len s ňou. Pri jej rozprávaniach sme pochopili, že ide o stav, pri ktorom nie je možné vzťah revitalizovať bez zaručenia bezpečnosti. Kontaktovali sme preto súkromného psychiatra MUDr. Miloša Buriča a pracovníkov odboru sociálnych vecí, aby sme vypracovali postup, ako ženu ochrániť," povedala MUDr. Hargašová. Výsledkom bolo, že 13. novembra sa tímu odborníkov podarilo zabezpečiť, aby sa Miloslav podrobil vyšetreniu v michalovskej Psychiatrickej nemocnici na Stráňanoch.
"Za prítomnosti policajnej hliadky a so sprievodnou správou od psychiatra ho odviezla Rýchla zdravotnícka pomoc. MUDr. Burič v nej zdôraznil, že môže dôjsť k závažnému ohrozeniu zdravia a života a odporúčal psychiatrickú liečbu. Po troch hodinách ho však z nemocnice pustili, čo im dodnes vyčítam. Práve to bol zlomový okamih, kedy sa dalo niečo robiť. Pritom zákon umožňuje aspoň 24-hodinové pozorovanie," skonštatovala smutne riaditeľka CPPS.
Psychiater a súdny znalec z odboru psychiatrie MUDr. Miloš Burič, ktorý vypracúval sprievodnú správu pre hospitalizáciu v nemocnici, sa z tragédie, ktorej chcel zabrániť, nevie spamätať. "Osobne si myslím, že sa jej dalo predísť. V sprievodnej správe som zdôraznil, že konanie pacienta môže vyústiť do ohrozenia života a preto ma veľmi prekvapilo, že ho prepustili. Myslím, že by sa nič nestalo, keby si ho tam boli nechali aspoň jeden alebo dva dni na pozorovanie. Ani psychiater nie je vševed, aby do človeka videl. Tušická dráma je dôkazom toho, že 99-krát môžu byť obavy lekára neopodstatnené a jediný raz môže mať pravdu, ktorá vyústi do tragédie. Strašne ma mrzí, že som sa v Miloslavovom prípade nemýlil," uviedol len pre náš denník. Podľa jeho názoru sa Miloslav K. po vyšetrení len utvrdil v tom, že je všetko v najlepšom poriadku.
O stanovisko sme požiadali aj primára akútneho oddelenia Psychiatrickej nemocnice MUDr. Pětra Nawku. "Nie sme si vedomí, že by sme niečo zanedbali, Miloslava sme totiž podrobili veľmi podrobným vyšetreniam, pri ktorých sme však museli skonštatovať, že nevykazuje žiadne známky duševnej choroby. Bol kľudný a krásne spolupracoval. Vzhľadom na odporúčania MUDr. Buriča sme mu navrhovali hospitalizáciu, ale on to striktne odmietal. Keďže sme nemali zákonné právo ho v nemocnici držať proti jeho vôli, nemohli sme nič robiť a museli sme ho prepustiť," vyjadril sa MUDr. Nawka. Podľa jeho slov je to jeden z dôkazov nedokonalosti našej legislatívy, ktorá nedokáže prinútiť človeka k hospitalizácii, pokiaľ o tom nerozhodol súd. "Je to memento toho, že právna rovina prípadu predchádza medicínsku," uzavrel MUDr. Nawka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári