krížovým dotáciám. Cena zemného plynu vzrastie od 1. januára 2003 v priemere o 32,7%, pre domácnosti v priemere o 43,7%. Cena elektriny vzrastie v priemere o 19,82% na 2861 Sk/MWh, pričom domácnosti to pocítia zvýšením priemerne o takmer 25 percent na 3 279,6 Sk/MWh. Na bližšie podrobnosti sme sa už spýtali profesora košickej TU Dušana Holoubka, ktorý ako jeden z poltucta členov Regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) všetky tieto ceny schvaľoval.
Predčasom vaša rada určila vyššie ceny energií, vody a tepla na budúci rok. Toto rozhodnutie kritizovali združenia veľkých podnikov i združenia spotrebiteľov. Výhrady majú aj Slovenské elektrárne a minister hospodárstva a dokonca aj US steel...
- Myslím, že spomínané výhrady sú postupne a úspešne úradom vysvetľované. Úrad robí len to, k čomu bol zo zákona zriadený, t.j. stanoviť maximálne ceny plynu, elektriny, tepla, vodného - stočného, pri zohľadnení oprávnených nákladov a primeraného zisku subjektov, podnikajúcich v týchto odvetviach. Nie je však v kompetencii úradu ako tieto maximálne ceny budú aplikované v praxi. To je úlohou exekutívy akým spôsobom časovo rozloží nárast cien, aké opatrenia prijme pre zmiernenie dopadu na nízkopríjmové skupiny občanov, podnikateľskú sféru a podobne.
Môžete našim čitateľom prezradiť, na základe čoho ste rozkalkulovali cenu elektrickej energie, plynu, tepla a vody?
- Samozrejme, rast cien nie je populárnym rozhodnutím a ani nám sa k nemu nepristupovalo jednoducho. Každému vydanému rozhodnutiu predchádzalo vypracovanie podrobnej správy od medzinárodne uznávaných konzultačných firiem. Len v prípade vodného a stočného sme rozhodnutie vypracovali samostatne. Všetky poradenské firmy vychádzali z auditovaných ekonomických údajov regulovaných firiem. V prípade tepla aj z cenových rozhodnutí okresných úradov. Nasledovalo množstvo analýz, rokovaní, kým sa dospelo ku konečným rozhodnutiam. Cenová regulácia elektriny a plynu je na rozdiel od tepla štandardne v náplni regulačných úradov na celom svete. V prípade plynu a elektriny sa bolo možné oprieť o zahraničné skúsenosti v tejto oblasti. Cena tepla a vodného stočného však vo väčšine krajín Európskej únie nie je regulovaná.
Budúcoročné ceny sa viackrát menili. Do ceny tepla ste najprv zarátali nižšiu cenu plynu, než ste napokon stanovili, a preto ste ju musel zvýšiť. Začiatkom decembra ste na rozdiel od už ohlásenej ceny elektriny prišli s ešte vyššou cenou. Čo vás viedlo k takémuto kroku?
- Ako som spomenul, v decembri minulého roku úrad stanovil pre SPP maximálny príjem, ktorý SPP môže premietnuť do svojich taríf. Úlohou SPP bolo predložiť tarify na schválenie. Jednania o tarifách s SPP boli zdĺhavé, aj vzhľadom na prebiehajúce zmeny v SPP. Nakoniec, až koncom októbra boli tarify SPP schválené. V elektrine to bolo obdobne a tarify distribučných podnikov boli taktiež po viacerých rokovaniach s predkladateľmi schválené až v polovici novembra. Takže až schválením taríf SPP za distribúciu zemného plynu a odsúhlasením taríf distribučných podnikov za elektrinu boli ceny zverejnené. Následkom týchto taríf dochádza k rastu ceny tepla, ale len tam, kde sa teplo vyrába zo zemného plynu. Pripúšťam ale, že v priebehu roka, aj zo strany úradu, boli vyslovené rozdielne odhady na nárast taríf elektriny a plynu. Dôvodom boli prebiehajúce analýzy a taktiež sa menili niektoré vstupné parametre ako napr. inflácia, na ktoré nemá úrad vplyv. Výsledná maximálne cena elektriny bola zvýšená oproti odhadom aj z dôvodu povinného výkupu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.
Máte pocit, že kredit vášho úradu bude medzi ľudmi vysoký, keď neustále musíte meniť vlastné rozhodnutia? Nemohli ste sa toho vyvarovať?
- K zmenám rozhodnutí nedošlo z dôvodu chýb úradu. Úrad však preberá regulačné právomoci v čase, keď prebieha transformácia a privatizácia energetiky, čo spôsobilo problémy so získavaním potrebných údajov a niektoré dôležité skutočnosti sa objavili až v priebehu finálnych prác na rozhodnutiach. Mnoho dôležitých vzťahov medzi regulovanými subjektami nebolo popísaných a ošetrených v sekundárnej legislatíve, a pritom sa jedná o dôležité skutočnosti. Preto úrad, aby objavené fakty premietol do svojich rozhodnutí volí radšej cestu ich aplikácie, i keď je často zložitá, ako ich zamlčanie a odloženie na riešenie do budúcnosti. Je lepšie meniť rozhodnutia, ako ich nechať v pôvodnom znení, ak je zmena zmysluplná.
Cieľom a zmyslom zriadenia vášho úradu bolo odstránenie chaosu v cenách energií, vody a tepla, ktoré boli doteraz dumpingové a nepokrývali ani náklady dodávateľov týchto médií. Máte však pocit, že zreálnenie cien elektrickej energie a plynu za dva roky, ktoré sa má docieliť dvoma po sebe idúcimi zvýšeniami o vyše 20 percent je ten správny krok?
- Časový rozvrh dosiahnutia nami stanovenej maximálnej ceny elektriny nie je v kompetencii úradu, ale v kompetencii exekutívy. V prípade plynu vláda svojim uznesením rozvrhla nárast maximálnej ceny pre distribúciu plynu do dvoch rokov t.j. na roky 2003 až 2004 s tým, že v budúcom roku SPP vo svojich tarifách uplatní 90% nami stanovenej maximálnej ceny a v r. 2004 môže uplatniť 100%. A to sa stalo. V prípade maximálnej ceny elektriny vláda takéto uznesenie neprijala. Preto energetické distribučné podniky premietli maximálnu cenu stanovenú úradom v plnej výške už do taríf pre rok 2003. Dôsledkom však je, že v dvoch rozvodných podnikoch boli úplne odstránené krížové subvencie u všetkých kategórií odberateľov a zvýšenie ceny elektriny z dôvodu jej deformácie bolo prvé a aj posledné zo strany úradu. U tretej zostala malá krížová subvencia domácnostiam, ktorá bude odstránená v roku 2004.
Venovali ste sa aj otázke dopadu zvýšených cien na slovenské domácnosti?
- Áno, úrad nad rámec svojich povinností, s finančnou podporou Svetovej banky, zadal washinghtonskej poradenskej firme NERA vypracovanie štúdie o zmiernení dopadu nárastu cien pre nízkopríjmové skupiny občanov. Štúdia hodnotí súčasný stav podpory a navrhuje viacero nových, alternatívnych riešení. Záleží na príslušných ministerstvách ako ju využijú.
Myslíte si, že tak ako sa spomínané ceny po "vašom" odklepnutí stále zvyšujú, môže dôjsť aj k ich zníženiu?
- Ale áno, predpokladám, že napríklad pri cenách elektrickej energie by k tomu mohlo prísť už v priebehu budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári