účelom bolo zavďačiť sa bohu, alebo svätým za záchranu či uzdravenie. Kurátorka Katarína Čierna sa snažila urobiť ucelený prierez prezentujúci votívne maľby, predmety a devočné práce.
Pozoruhodnými sú napríklad relikviáre v podobe trojrozmerných obrázkov s filigránskymi ornamentami zo striebra a zlatých nití. Množstvo votívnych obrazov vznikalo z vďaky za uzdravenie. Väčšinou je na nich zobrazený samotný darca vo chvíľach obrovského utrpenia. Zázračné vlastnosti sa pripisovali aj sochám Panny Márie. Takou bola napríklad šaštínska Pieta - sedembolestnej Panny Márie, ktorú dala zhotoviť manželka grófa Imricha Czobora z vďaky za polepšenie svojho muža. Okolo tejto sochy za neskôr začali diať zvláštne uzdravenia. Na znak vďaky prinášali ľudia do kostola votívne predmety v podobe uzdravených častí tela odliatych zo striebra. V jednej z vitrín môžete nájsť napríklad aj tri boľavé zuby.
Žáner EX Voto sa rozvinul na Slovensku na prelome 17. a 18. storočia. Bol založený na ľudovej zbožnosti. Votívne obrazy boli zavesené väčšinou v kostoloch, boli však aj v kaplnkách a na svätých stromoch, alebo pri zázračných prameňoch. Výstava bude v expozícii na Alžbetinej 22 až do 2. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári