zariadení. "V situácii, keď mesto plní podmienky ozdravného režimu, to samospráve značne komplikuje finančnú situáciu," vysvetľuje hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
Presun kompetencií v oblasti škôl a školských zariadení zo štátnej správy na samosprávu sa uskutočnil k 1. júlu 2002. K tomuto termínu vzniklo na magistráte oddelenie školstva, na ktorom v prvom mesiaci pracovalo šesť ľudí. Hoci subjektami, ktoré delimitovali majetok, boli okresné úrady, oddelenie školstva vypracovalo metodické pokyny a vzorový delimitačný protokol. "Cieľom bolo dať protokolom jednotnú formu a jednoznačný obsah, aby proces delimitácie bol čo najjednoduchší a ľahšie spracovateľný. V auguste a septembri postupne všetky okresné úrady odovzdali delimitačné protokoly," doplnila Bobríková.
Mesto vytvorilo delimitačnú komisiu, ktorá priamo v jednotlivých objektoch kontrolovala súlad obsahu delimitačných protokolov so skutočnosťou. Až potom dostal protokoly na podpis primátor. Prvý zo štyroch košických okresov, ktorý odovzdal delimitačné protokoly za školy a zariadenia bol Okresný úrad Košice III a to 31. júla 2002. Do konca októbra ešte odovzdával čiastkové delimitačné protokoly pre rozostavané investičné akcie. "Časový sklz spôsobil nielen tento preberací proces, ale aj skutočnosť, že niektoré delimitačné protokoly mali nedostatky, ktoré bolo treba napraviť. S enormným úsilím sa primátorom podpísané delimitačné protokoly podarilo odovzdať do polovice novembra, čím sme splnili podmienku Ministerstva financií pre uvoľnenie doplatku decentralizačnej dotácie," uviedla Bobríková.
Podľa metodického pokynu Ministerstva školstva na prechod kompetencií boli OÚ povinné delimitovať finančné prostriedky na pracovné miesta a s tým súvisiace prostriedky na tovary a služby. "Okresné úrady všetkých štyroch okresov v Košiciach napriek urgenciám a požiadavkám magistrátu protokoly pre presun týchto finančných prostriedkov vypracovali a doručili až koncom októbra. Vzhľadom na júlový presun kompetencií vyhotovovanie delimitačných protokolov meškalo zhruba štyri mesiace. Zároveň meškal presun finančných prostriedkov na vytvorené pracovné miesta, pretože tie mali mestu prísť tak isto k 1. júlu 2002. Ani k 27. decembru 2002 však tieto prostriedky na účte mesta nie sú. Komplikuje to financovanie mesta, ktoré je v ozdravnom režime," doplnila Bobríková.
Pri osobnej návšteve ministerstiev školstva i financií boli pracovníci magistrátu ubezpečení, že vo vedeniach rezortov neberú situáciu na ľahkú váhu a počítajú s tým, že určitá časť z možných prebytkov príde na účet mesta. Doteraz sa však situácia nijako nezmenila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári