Slovenska zhodnotili doterajšiu prácu s dôrazom na vzájomnú pomoc. Tá bola zjavná pri požiari Slovenského raja, či povodniach na Ukrajine. V súčasnej politickej situácii je však na prvom mieste boj s terorizmom. Ani na to sa nezabúda a preto sa uskutoční spoločné cvičenie Poľskej a Slovenskej strany. To bude zamerané na spoluprácu na národnej i regionálnej úrovni pri ohrození zbraňami hromadného ničenia. Workshop civilnej ochrany sa uskutoční pod patronátom Výboru pre núdzové plánovanie NATO v septembri 2003 na poľsko-slovenskom pomedzí v Muszyne a Starej Ľubovni.
"Pôjde o prvú ukážku a praktické cvičenie boja s terorizmom. Zástupcovia NATO si overia, či sme pripravení reagovať pri napadnutí jadrovými, biologickými a chemickými zbraňami, vrátane teroristických útokov," povedal nám predseda pracovnej komisie Karpatského euroregiónu (KE) na predvídanie a pomoc pri živelných pohromách Andrej Salanci.
Ako dodal na rokovaní si všetci prítomní vydiskutovali problematiku zdokonalovania vzájomného varovania pri povodniach, či iných katastrofách.
"Navrhli sme po konzultácii s predstaviteľmi EÚ v Bruseli, aby sa v rámci Karpatského Euroregiónu zrealizovalo vybudovanie varovacieho systému s využitím rádiom ovládaných elektronických sirén."
Tento systém so 61 sirénami už funguje v Košiciach, ako aj v U.S. Steel a VSŽ.
"Je to dôležité, aby keď vznikne mimoriadna situácia v niektorom z členských štátov, vedeli o nej čo najskôr. Máme takú predstavu, že sirénu by mohli spustiť napríklad v Maďarsku s tým, že by ju spustili aj na našom území. To by urýchlilo záchranné práce, pravda všetko si treba ešte prediskutovať."
Slovenská strana prezentovala aj integrovaný záchranný systém.
"Ten by mal začať fungovať od júla budúceho roka, tak, aby sa ľudia vedeli v prípade núdze dovolať na operačné stredisko pomocou čísla 112. Toto stredisko bude len dočasné a naostro začne fungovať od roku 2007. Niektoré krajiny budovali podobný systém aj dvadsať rokov, my to stihneme určite skôr."
Komisia KE pre oblasť predvídania, prevencie a vzájomnú pomoc pri živelných pohromách začala pracovať v apríli 2000 a nedávno ju rozšírili o subkomisiu pre veterinárne opatrenia. Tá sa osvedčila pri orálnej vakcinácii líšok v slovensko - poľskom pohraničí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári