Košiciach, ktorému bol spis pridelený, naplánoval jeho začiatok na 14. januára 2003. Po nedávno skončenom procese s Mikulášom Černákom to bude jedna z najväčších káuz v súvislosti s organizovaným zločinom na východnom Slovensku, ktorú bude súd v prvom kole pojednávať aj ďalšie štyri dni. Kľúčovou postavou je v nej Rozhanovčan Dušan B. Ten je už jeden a pol roka zavretý v bratislavskom Ústave na výkon väzby, kde jeho pobyt sprevádza špeciálný režim. V predvečer Štedrého dňa tam oslávil aj svoje 31. narodeniny.
Borža je obvinený z trestného činu vraždy, ktorého sa mal dopustiť opakovane formou spolupáchateľstva, ďalej z pokračujúceho trestného činu nedovoleného ozbrojovania, výtržníctva, poškodzovania cudzej veci a ozbrojenej lúpeže, čo mal spáchať na území Českej republiky. Spolu s ním zasadnú na trestnú lavicu aj jeho siedmi spoluobvinení. Ide o Košičanov Radovana F., Petra K. Radka B., Rastislava V., Jozefa S., Mariána P. a Bystričana Jozefa T. Na odhalení trestnej činnosti uvedenej skupiny pracoval špecializovaný tím. O tom, že bola rozsiahla, svedčí aj vyšetrovací spis, ktorý má štyri a pol tisíc strán…
Začiatok kauzy presiaknutej krvou je spätý s 30. augustom 1999, keď bol v Košiciach zavraždený František Peko. O tri mesiace neskôr skolila strela zo samopalu Miroslava Stojku. V tom čase bojovali o ovládnutie košického teritória dva klany. Bossom jedného bol údajne Borža, druhému velil dnes už nebohý Karol Kolárik. Z vrážd dvojice mužov, ktorí patrili k prvej skupine, podozrievali prívrženci Boržu ľudí z konkurenčného klanu. Mali k tomu viac dôvodov a podľa obžaloby prokurátora nakoniec Dušan B. rozhodol o fyzickej likvidácii svojho hlavného konkurenta Karola Kolárika prostredníctvom nástražného výbušného systému. On mal celú akciu financovať a riadiť. Začal tým, že zabezpečil kontakt na Jozefa T. a Petra F. , ktorých úlohou bolo zmontovať nástražný výbušný systém.
Na tento účel s pomocou sfalšovaných občianskych preukazov, kúpili v jednom z košických autobazárov najprv Ford Orion. Po tom, čo zistili, že nie je vhodný na uloženie výbušniny, kúpili v Bardejove VW Golf, ktorý Martin T. a Peter K. doviezli do Rozhanoviec pred dom, kde býval Borža… Neskôr sa však vyskytol ďalší problém. Ukázalo sa, že výstražný výbušný systém nefunguje, resp., že niektoré "súčiastky" treba opraviť. Martin T. s nimi odcestoval do Bratislavy, kde mu ich doposiaľ neznámi ľudia opravili. Po návrate do Rozhanoviec ho mal Borža poslať spolu s Petrom K. do Prešova za Vladimírom K., ktorý mal VW Golf opraviť… K montáži nástražného výbušného systému došlo v garáži rodinného domu v obci Ruskov. Ten pozostával z piatich až šiestich kilogramov plastickej trhaviny nezistenej značky uloženej v kufri vozidla, ktorá bola obložená železnými úlomkami s hmotnosťou približne 200 kg. Za sedadlom spolujazdca bola umiestnená bandaska, v ktorej bolo asi 20 litrov benzínu. Všetko bolo poprepájané elektrickými káblami… Uvedený systém bol zostrojený tak, aby sa dal iniciovať na diaľku, preto bolo jeho súčasťou aj odpaľovacie zariadenie.
V noci 6. novembra 1999 zaparkoval Martin T. čierny VW Golf zadnou časťou k vchodu do reštaurácie Šport, ktorú často navštevoval Karol Kolárik a jeho prívrženci. Pohyb "Karčiho" monitorovali Radko B., Ľuboslav a Rastislav V. Prvý z nich mal aj úlohu aktivovať nástražný systém, preto vozil v aute, ktorým sledovali obeť aj odpaľovacie zariadenie. Vyskúšal si to naostro, ale napriek tomu, že Kolárik po tom, čo opustil reštauráciu, stál v bezprostrednej blízkosti golfu s výbušninou, sa mu to nepodarilo. Z neznámych dôvodov zlyhal aj druhý pokus aktivovať výbušný systém, pri ktorom skúšal meniť vzdialenosti od vozidla, v ktorom bol namontovaný.
Podľa obžaloby prokurátora to bol Dušan B., kto rozhodol, že "Karčiho" usmrtia streľbou zblízka. Na tento účel zabezpečil samopal zn. M7OAB2, kalibru 7,72 mm a Radovana F. s Martinom T. poveril zaobstaraním vozidla na spáchanie pripravovaného skutku. Vybrali Škodu 1203, na zakúpenie ktorej dal Borža peniaze Martinovi T. On rozdelil spoluobvineným úlohy a aby náhodný svedok nespoznal strelca, ktorým mal byť otec zavraždeného Miroslava Stojku, zabezpečili pre neho oblečenie a dokonca aj parochňu, a mobilný telefón so slúchadlami. Akt pomsty za smrť syna, mal doposiaľ bezúhonný muž, vykonať 15. decembra 1999. Po zaujatí vopred dohodnutého postavenia pred blokom na Talinskej ulici, kde býval Karol Kolárik, bol v spojení so strelcom Radko B., ktorý mal dobrý výhľad na vchod bloku. Pomstiteľ však zlyhal. Kvôli nedorozumeniu s navigátorom, nezaujal naplánovanú pozíciu a na Kolárika, ktorý vyšiel z bloku a nasadol do auta nevystrelil.
Boržovci, ako to vyplýva z obžaloby, sa však nevzdali. O deň neskôr o 8. hodine opäť zaujali svoje pozície v okolí bloku na Talinskej č. 11, ibaže s iným strelcom. Len čo vyšiel Karol Kolárik von a nasadol do svojho golfu, Radko B. dal telefonicky signál Miroslavovi V., ktorého Peter K. vzápätí doviezol k novinovému stánku. Tam ho vysadil a zatiaľ, čo on pokračoval v jazde smerom do mesta, strelec po vystúpení z vozidla začal strieľať zo samopalu na prichádzajúci golf, ktorý riadil Kolárik. Zasiahol ho do hlavy a hrude… Ľudovo povedané, vystrelil mu mozog a spôsobil ďalšie zranenia nezlučiteľné so životom.
Paradoxom však je, že ani strelec Miroslav V. si dlho nepožil. Pred dvoma rokmi prišiel o život pri prestrelke v bare Triton v Lemešanoch pri Prešove, kde si mal Borža vybavovať účty s majiteľom baru Dritonom Mehmetim. Podľa obžaloby tam prišiel s ochrankou a po tom, čo sa napadnutý muž začal brániť streľbou do vzduchu, zastrelil ho nelegálne držaným revolverom zn. Colt kalibru 38, Special alebo Magnum 357. Obžaloba viní Dušana B. aj zo skutku, v ktorom sa vezie s Mariánom P. a ďalším človekom, ktorého totožnosť sa vypátrať nepodarilo. Tí dvaja mali na jeho pokyn zadovážiť 1,5 až 2 dva kg vojenskej trhaviny zn. Tritol so zápalnou šnúrou. O 22.30 hod. ju 5. júna 2000 hodili pred dvere garáže rodinného domu Martina T. v Čani a prostredníctvom zápalnej šnúry iniciovali výbuch. Ten poškodil podnikateľov dom, jeho dve autá, a tiež susedné domy a vozidlá... Poslednou akciou Boržu unikajúceho pred trestným stíhaním do Čiech, bola ozbrojená lúpež. Spolu s nezisteným komplicom donútil s nožom v ruke vodiča komaiónu odpojiť ťahač od návesu. Nechali ho tam, nasadli do ťahača a krátko na to pri obci Příbram havarovali…
Všetci ôsmi obvinení čakajú na pojednávanie a verdikt súdu vo väzbe, v ktorej v priebehu vyšetrovania postupne uviazli. Boržovi, a jeho spolupáchateľom dvoch vrážd, resp. pokusom o nich, hrozí v prípade uznania viny 12 až 15 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári