Zvýšenie cestovného predstavuje u bežných lístkov 15 % hranicu a ako sme vás informovali u žiackych mesačníkov cena stúpne o 130 %.
Podľa dopravného námestníka SAD Košice Ing. Jána Štofančíka spoločnosť na vyšších ziskoch z tržieb príliš nezarobí. Na jednej strane jej z proklamovaného zisku odoberie podstatné percentá zníženie záujmu cestujúcich o dopravu. Na druhej, SAD má pocit, že hlavne u posledných a nočných spojov, ktoré nie sú dostatočne kapacitne využité nie je práve najhospodárnejšie ich prevádzkovanie. O ich redukcii sa hovorilo už dávnejšie a malo k nej dôjsť už pri zavedení nového grafikonu. Cestovný poriadok je na svete, avšak na radosť cestujúcich k zmenám nedošlo. Aspoň zatiaľ!
"Určite sa žiadalo podrobiť dôkladnejšej analýze prevádzkovanie prevažne nočných spojov prímestkej dopravy, ktoré sú pre nás stratové. Zatiaľ sme k rušeniu týchto liniek nepristúpili, to však neznamená, že k tomu nedôjde. Chceme vidieť ako sa zvyšenie cestovného, ktoré má nastať od januára, prejaví na doprave. Ak dôjde k poklesu frekvencie cestujúcich, čo sa vždy po zvýšení cien udeje v rozmedzí 6 až 10 % budú tieto slabé spoje ešte menej vyťažené. Budeme musieť konať," hovorí Ing. Štofančík a dodáva, že inej cesty jednoducho niet, aj keď SAD ešte rokovania na túto tému čakajú.
"Veci prejednáme spoločne s obcami, ako aj vyšším územným celkom a rozhodneme sa do akej miery zasiahneme do dopravy. Podľa predpokladov by k rušeniu prvých liniek malo dôjsť niekedy v apríli, máji."
Žiacke spoje by však mali byť zachované v plnom rozsahu, aj keď aj v tomto smere, musí SAD robiť značné korektúry. V momentálnej situácii je potrebných čoraz viac autobusov a tie treba odniekiaľ zobrať. "V okolitých obciach narastá potreba dopravy žiakov do škôl. Rodičia už nerešpektujú tak ako v minulosti infraštruktúrne začlenenie obcí a deti chodia do škôl aj do iných spádových oblastí. Tak sa stáva, že deti musia navštevovať školu v inej obci, aj napriek tomu, že v ich bydlisku sa nachádza plne organizovaná škola."
Slovenská autobusová doprava teda vozí deti do iných škôl, vznikajú nové potreby, ktoré predtým neexistovali. "Tieto záležitosti musíme riešiť novými kapacitami. Problémy sú hlavne v oblasti Jasova, odkiaľ vozíme deti do Moldavy, z Veľkej Idy, Keceroviec, či Poproča taktiež narastá záujem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári