zamestnancov riaditeľ Róbert Roland. Ministerstvo zdravotníctva schválilo v súvislosti so zriadením Východoslovenského ústavu srdcových chorôb, ktorý bude pôsobiť v objekte FNsP, zlúčenie I. a II. internej kliniky a tiež redukciu počtu lôžok na dermatologickej klinike. Do časti jej priestorov sa presťahuje hematológia. Ústav srdcových chorôb tým získa priestory na druhom, štvrtom a piatom poschodí.
Návrh týchto zmien, ktoré v konečnom dôsledku obnášajú zníženie počtu lôžok na kožnom o pätnásť a na internom o štyridsaťštyri, bol známy už niekoľko týždňov. Pracovníci dotknutých kliník, rovnako ako Lekárska Fakulta UPJŠ, proti nemu ostro protestovali. Preto rozhodnutie ministerstva zdravotníctva už azda nikoho neprekvapilo, avšak zdravotníci prejavili na piatkovom stretnutí s riaditeľom svoju veľkú nevôľu.
R. Roland sa lekárom a sestrám snažil vysvetliť, že redukcia počtu lôžok nebude mať výrazný dopad na pacienta. Budúcnosť dermatológie spočíva podľa neho v ambulantnej starostlivosti a čo sa týka interných lôžok, vzhľadom na to, že využitie súčasných 117-tich nebolo stopercentné, nemalo by dôjsť k výraznejšiemu poklesu počtu hospitalizácií.
Zdravotníci zas trvali na potrebe zachovania súčasného stavu. Prodekanka LF Lýdia Pundová zdôraznila, že schválené zmeny ohrozia výučbový proces, pričom ministerstvo zdravotníctva porušilo jednostranným rozhodnutím zákon o vysokých školách. Pracovníci II. internej kliniky sa zas pýtali, prečo sa nemocnica tak ľahko zbavuje časti pacientov (kardiakov), ktoré sa z interného presunú do ústavu srdcových chorôb, keď budúcnosť by mala so sebou priniesť konkurenčný boj o pacienta. Padali poznámky, že práve kliniky sú všeobecne považované za nositeľov pokroku v medicíne a II. interná má za sebou 40-ročnú históriu a tiež upozornenia na skutočnosť, že starostlivosť o kardiakov v novovzniknutom ústave bude oveľa drahšia, ako na internej klinike. Internisti sa takisto domnievajú, že počet výkonov operácií srdca, ktoré si vznikajúci ústav predsavzal v nasledujúcich rokoch zrealizovať, je absolútne nereálny a zmyslom jeho vzniku je to, že v budúcnosti dôjde k jeho sprivatizovaniu.
"Tento spôsob realizácie je pre nás neprijateľný. Prečo sa nepostavil ústav mimo areálu nemocnice? Prečo sa musí rušiť to, čo roky funguje?" pýtali sa zdravotníci. "Peniaze na jeho vybudovanie jednoducho nie sú, takýto ústav by sme tu nemali ešte roky," reagoval riaditeľ podľa ktorého nik nespochybňuje opodstatnenosť vzniku Východoslovenského ústavu srdcových chorôb, avšak zdravotníci si želajú zmeny iba dovtedy, kým sa nedotýkajú ich. "Ide tu o odstavenie našich kardiológov," konštatoval prednosta II. internej kliniky. "Lekárov-špecialistov sa nemáme záujem zbavovať. O značnú časť kardiológov prejavil záujem vznikajúci ústav, o prácu príde nanajvýš desať lekárov a sestier a to tí, ktorí nepodávajú dostatočné pracovné výkony," kontroval riaditeľ.
Aj keď podľa riaditeľa konflikt patrí ku zmene, tieto diskusie ležia v polohe, kedy už nieto o čom diskutovať. "Boli sme postavení pred určitý problém, ktorý bolo potrebné riešiť. Sám som bol spočiatku proti takýmto zmenám, potom som si sadol a zrátal pre a proti, pričom som sa rozhodol," podotkol Róbert Roland.
Dnes sa podľa jeho slov uskutoční porada primárov a vrchných sestier, ktorí by mali prejsť personálne otázky, nuž a v najbližších dňoch sa podľa všetkého začne veľké sťahovanie. Čo prinesie budúcnosť, ukáže až čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári