turistickú ubytovňu na Všešportovom areáli, ktorá patrí mestu, na prechodné ubytovanie rôznych skupín ľudí.
"Môžu to byť obyvatelia mesta Košice, ktorých postihne živelná pohroma, matky s deťmi, ktoré utekajú pred týraním alebo zneužívaním v rodine, či alkoholizmom partnera. Popri nich aj mladiství občania po skončení ústavnej a ochrannej výchovy, alebo ľudia bez domova. Kapcita ubytovne by mala byť maximálne 75 osôb," hovorí riaditeľ Arcidiecéznej charity Ján Dečo. V spolupráci s Charitatívno-sociálnym centrom a Nocľahárňou Emauzy by tak vznikol ďalší stupeň resocializácie tejto cieľovej skupiny.
Prevádzkovateľom a odborným garantom projektu bude podľa návrhu Arcidiecézna charita Košice. O návrhu projektu rokovali s primátorom Zdenkom Trebuľom Matúš Háber so sociálneho referátu MMK, Ján Dečo a Roland Leško z Arcidiecéznej charity.
"Prevádzka sa bude financovať podľa Zákona 195/1998 o sociálnej pomoci, ktorý umožňuje neštátnym subjektom získať príspevok na financovanie sociálnych služieb. Niečo budeme mať z vlastných zdrojov, očakávame príspevok z VÚC, mesta i mestských častí, ďalej od sponzorov a samozrejme časť nákladov zaplatia ubytovaní, pretože v útulku nebude nič zadarmo a aj za nocľah i za stravu si budú platiť. Samozrejme, že poplatky nebudú vysoké," vysvetľuje Dečo.
Projekt by mal pomôcť riešiť hmotnú a sociálnu núdzu občanov, do ktorej sa dostali z objektívnych príčin, resocializovaťa prijatých klientov a integrovať ich do majoritnej spoločnosti. Dôraz sa bude v tomto prípade klásť na to, ako motivovať klientov, aby riešili svoju nepriaznivú situáciu za pomoci Arcidiecéznej charity Košice. Na projekte budú spolupracovať aj ďalší odborníci, externí dobrovoľní spolupracovníci (psychológ, psychiater, zamestnanci samosprávy všetkých stupňov), ktorí budú predovšetkým posudzovať a hľadať možnosti riešenia sociálnej situácie klientov. Mali by pomôcť predísť ich stagnácii a zotrvávaniu v krízovej situácii.
"Prijímaným klientom sa v krízovom stredisku bude poskytovať krátkodobé ubytovanie na základe vzájomnej zmluvy. Vytvoria sa podmienky na osobnú hygienu, pranie a žehlenie osobných vecí a posteľnej bielizne. K dispozícii bude jedno teplé jedlo denne a materiálna pomoc, obuv a ošatenie. K dispozícii bude aj poradenská služba pri vybavovaní osobných dokladov, preukazov poistencov, peňažných dávok. Dôležitou súčasťou bude aj pracovná terapia, v spolupráci s organizáciou Nota bene by mohli vzniknúť chránené dielne. Ubytovňa by mala začať fungovať v prvom štvrťroku roku 2003," doplnila ešte hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
Arcidiecézna charita prevádzkuje na Fialkovej ulici už rok ubytovňu pre bezdomovcov s kapacitou cca 30 ľudí.
"To, čo politici robia iba na Vianoce, my robíme systematicky po celý rok. Nie sme na pozlátka, ale pre každodennú prácu. Samozrejme vianočné sviatky budú slávnostnejšie, bude kapustnica so všetkým, čo k tomu patrí. Ľudia bez strechy nad hlavou to veľmi oceňujú, že si môžu v teple posedieť a porozprávať sa pri stole s ostatnými," vysvetľuje Ján Dečo.
Bezdomovci a ľudia v ťažkých životných situáciach sa zídu v Sociálnom centre na Obrancov mieru 2, kde každý deň Arcidiecézna charita zabezpečuje jedno teplé jedlo, možnosť hygienickej očisty, poradenstvo a šatstvo podľa možností.
"Ak by Košičania mali záujem nejako pomôcť týmto ľuďom a obdarovať ich pod stromčekom, určite by sme privítali šály, čiapky, teplé ponožky, obuv, či teplé kabáty a vetrovky," dodal na záver riaditeľ Ján Dečo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári