strednú školu, preto si budú môcť zrejme už na budúci rok podať až dve prihlášky. Vyhláška rezortu školstva je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Riaditelia základných škôl sa však s myšlienkou možnosti podávania viacerých prihlášok na stredné školy príliš nestotožňujú. "Podľa môjho názoru ešte panuje v tomto smere príliš veľa nejasností. Starý model bol bezproblémový, nedá sa to porovnávať s prijímacím konaním na vysoké školy. Tam sa totiž prijímačky konajú na rôznych školách, či fakultách v odlišné dni. Prijímačky na stredné školy sú však v rovnakom čase," myslí si zástupkyňa riaditeľa ZŠ Park Angelinum Mária Hronská.
V súčasnosti sa konajú prijímacie skúšky takmer na všetkých stredných školách v jeden deň s výnimkou škôl, kde sa vyžaduje talentová skúška, a gymnázií s osemročným štúdiom. Aj napriek tomu sa vyše 65-tisíc žiakov základných škôl musí do konca januára rozhodnúť, na ktorej strednej škole bude počas nasledujúcich rokov študovať. Deviataci majú zväčša problémy s výberom školy. Väčšina z nich nevie, kam by chcela smerovať ďalším štúdiom. Často sa stáva, že ak si žiaci školu aj vyberú, nepodarí sa im uspieť a musia ísť na takú, o ktorú nemajú veľký záujem. Doteraz totiž mohli žiaci podávať prihlášku len na jednu strednú školu. Potom sa stávalo, že ak na prijímačkach neuspeli, vybrali si školu druhú, no už menej preferovanú.
Podľa vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva školstva Františka Tótha k zmene by malo dôjsť ešte v tomto školskom roku. "Žiaci si budú môcť podať na stredné školy nie jednu, ale dve prihlášky. Radi by sme, aby sa to stihlo ešte v tomto školskom roku."
Riaditeľ školy by mal zverejniť kritériá na prijatie mesiac pred podaním prihlášok, rovnako ako viaceré termíny konania prijímačiek.
Uchádzača budú teda môsť prijať na dve stredné školy, preto by sa mal jeho zákonný zástupca písomne vyjadriť, o ktorú z nich prejavil väčší záujem. "To všetko je komplikované a zmena systému neprinesie žiadne výhody. Je na to stanovený krátky časový úsek, prijímačky by sa mali konať podľa návrhov počas jedného týždňa, čo je nezvládnuteľné. Myšlienka ako celok nie je zlá, avšak medzi prvým a druhým kolom prijímacieho konania je potrebné vymedziť dlhšie časové obdobie. Ak však k tomu dôjde, nejako to zvládneme," uviedla riaditeľka ZŠ Čordáková Mária Vooková.
Najväčší záujem prejavujú žiaci tradične o gymnáziá, obchodné akadémie, ale aj niektoré pedagogické a sociálne stredné školy. Tento rok sa nedostalo na gymnáziá 25 % uchádzačov. Rodičia si v minulosti nemohli dovoliť využiť ponuku súkromných gymnázií kvôli výške školného, ktoré v priemere znamená ročnú záťaž rodinného rozpočtu 15-tisíc Sk. Od 1. januára však majú súkromné školy možnosť po splnení určitých kritérií nevyberať, či vyberať nižšie školné a dostávať peniaze zo štátneho rozpočtu. Naopak nízky záujem je o stredné odborné školy a učilištia: stavebné, strojárske, elektrotechnické.
Riaditelia stredných škôl by mali uchádzačov informovať o podmienkach prijatia, testoch aj o počte prijatých, najneskôr do 15. januára. Žiaci si majú možnosť podať prihlášku do polovice februára. Za ten čas by si na základe týchto informácii mali rozmyslieť, pre akú školu sa rozhodnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári