povedať, že premiérový rok prečkal bez väčších problémov a výraznejších škandálov. Kým v januári mal Úrad košického VÚC štyroch zamestnancov sídliacich v prenajatých priestoroch KÚ, v súčasnosti sa ich počet zvýšil na 96, pričom sídlia vo "vlastnom" Župnom dome. V pôsobnosti VÚC je od 1. apríla 22 kultúrnych zariadení so 484 zamestnancami. Po ďalšom prechode kompetencií k nim od 1. júla pribudlo 27 sociálnych zariadení s 880 zamestnancami a 1900 klientmi a 111 stredných škôl a zariadení s 36 900 žiakmi a 2700 učiteľmi.
Hoci práve školstvo bolo predtým za éry Krajského úradu po finančnej stránke najväčším "prispievateľom" vzniku nových dlhov, tentoraz by sa tradícia mohla porušiť. "Najväčšie plus by som dal tomu, že všetkých 111 škôl a školských zariadení v našej pôsobnosti uzavrie tento rok bez dlhov. Prijali sme totiž nové zásady finančného hospodárenia na školách a hoci niekde sa s nimi ešte úplne nezžili, dosiahnuté výsledky potvrdzujú, že takýto trend je správny," povedal pre náš denník šéf košického VÚC Rudolf Bauer.
Za ďalšie dôležité pozitíva považuje prijatie tzv. Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ukončenie delimitácie majetku a začiatok transformácie kultúrnych a sociálnych služieb v pôsobnosti kraja. Zároveň si poťažkal, že kvôli zvýšeniu cien médií od nového roka, budú mať "ich" zariadenia menej financií na svoju prevádzku, čo si vyžiada viaceré úsporné opatrenia, ktorými by sa mali znížiť náklady.
Za najrizikovejšie pre regionálnu samosprávu predseda označil tranformačný proces v zdravotníctve, keď na VÚC prejdú štyri nemocnice a rovnaký počet polikliník. Vrásky na čelu mu robí najmä dlh týchto zariadení, ktorý mesiac narastá o miliónové čiastky...
V súvislosti s hospodárnym využitím pridelených finančných prostriedkov nás zaujímalo, ako R. Bauer vníma poslancov zastupiteľstva VÚC, ktorí si na koniec roka nadelili štedré finančné odmeny z rozpočtu samosprávneho kraja. Kvôli ich vyplateniu boli dokonca ochotní zmeniť predtým prijaté uznesenie, ktoré im to neumožňovalo... "Odkedy funguje samospráva, je odmeňovaná aj celoročná poslanecká činnosť. Niekde ide o symbolické sumy, inde je to viac, záleží to na rozhodnutí konkrétneho zastupiteľstva. Pravdou je, že 5000 Sk v Bratislave má inú hodnotu ako rovnaká suma v Sobranciach. Všetko je to relatívne, lebo v iných krajoch si nadelili ešte viac. Možno to však bude motivácia pre nich, aby ešte lepšie pracovali. Boli niektorí poslanci, ktorí sa do svojej práce vložili viac času a energie, iní jej nevenovali až toľko pozornosti. Pre tých skôr menovaných sú tie odmeny zaslúžené. V prípade pána podpredsedu M. Iľka sme ako úrad navrhovali sumu 50 000 Sk, čo bolo podľa mňa adekvátne. Keď mu ale poslanci schválili vyššiu sumu, musíme ich rozhodnutie akceptovať."
Na druhej strane uznáva, že tých vyše 400 000 Sk na odmeny by vedeli použiť aj na projekty, ktoré by pomohli väčšiemu množstvu obyvateľov kraja. "Keby som mal zvyšných 400 000, určite by ich dostalo nejaké zariadenie v našej pôsobnosti. Napríklad by sme potešili študentov košickej Hotelovej akadémie, lebo by sme s ich pomocou pohli s výstavbou telocvične, ktorá im chýba...," dodal R. Bauer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári