podarilo vyriešiť až za takmer sedem rokovacích hodín, ich námaha však napokon stála za to. Domov sa vrátili bohatší o koncoročné odmeny vo výške 5000-6000 Sk (podrobnejšie sme sa tomu venovali včera) a aj s dobrým pocitom v žalúdku, ktorý spôsobilo pozvanie župana R. Bauera na dobre vychladené šampanské.
V úvode rokovania v poradí ôsmeho tohtoročného zastupiteľstva bol dominantnou postavou hlavný kontrolór Vojtech Farkaš. Ten im okrem ďalších vecí predložil správu o výsledku šetrenia hlasovania č. 15 z rokovania septembrového zastupiteľstva, v ktorom niektorí poslanci namietali výsledok hlasovania pri koncepčnom zámere transformácie zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti košického VÚC. Napokon sa spomínané uznesenie prejednávalo ešte raz, a aby sa v budúcnosti zastupiteľstvo podobných problémov vyvarovalo, prijalo sa pravidlo, že za prítomného na hlasovaní bude započítaný iba ten poslanec, ktorý má zasunutú hlasovaciu kartu. Po množstvo faktických poznámok nechápajúcich poslancov sa o rozveselenie v sále nechtiac postaral R. Bauer, ktorý sa ich dvojzmyselne spýtal "Komu to nefunguje?" Po jeho otázke sa totiž prihlásili štyria z nich, ktorým však reagovali na to, že im nefunguje hlasovacie zariadenie...
V rámci programu poslanci vzali na vedomie správu o výsledkoch kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra a schválili plán a zásady kontrolnej činnosti na budúci rok. V. Farkaš a riaditeľka úradu košického VÚC R. Múdra sa potom nevedeli dohodnúť, pod koho patrí úrad hlavného kontrolóra, jeho šéf však bol napokon rád, že mu od budúceho roka pribudnú ďalší dvaja podriadení. V otázke výsledku poslaneckého prieskumu a možnom odvolaní riaditeľky Domova sociálnych služieb (DSS) Jasov - Kráľovce K. Cibríkovej si to rozdali dvaja tradiční kohúti, Ján Süli (nez.) a predseda sociálnej komisie Marián Dittrich (KDH). Na margo tzv. Dittrichovej správy, ktorá doplnila správu z poslaneckého prieskumu v spomínanom DSS mu J. Süli odkázal. "Pán Dittrich v nej napísal odborne fundované veci, aj keď on v tejto problematike fundovaný vôbec nie je..."
Poslanci zobrali výsledky prieskumu na vedomie a dali riaditeľke K. Cibríkovej pol roka na to, aby odstránila vzniknuté nedostatky. Úrad VÚC zas má za úlohu zvýšiť kontrolu a metodické riadenie domova a do 30. júna 2003 predložiť poslancom správu o vývoji situácie.
Na vedomie zobralo zastupiteľstvo aj komplexnú analýzu úrovne sociálnych služieb, ktoré poskytujú zariadenia v správe VÚC. Z rokovania bol naopak stiahnutý návrh vstupu kraja do Riečnej koalície, ktorá predstavuje integrované združenie subjektov, zameraných na riešenie problémov povodia Hornádu. Na druhej strane sa bez vyhlásenia verenej súťaže schválil odpredaj nehnuteľnosti v užívaní Baníckeho múzea v Rožňave a SOU Dobšiná. Poslanci odklepli aj tranformáciu osvetových zariadení a s nimi súvisiaci vznik krajského Košického osvetového strediska ako aj odvolanie jeho doterajšej riaditeľky Márie Kubákovej. Okrem toho v tajnom hlasovaní zvolili Máriu Fabiánovú za tzv. člena-neposlanca sociálnej komisie.
Parlament VÚC taktiež schválil úpravu tohtoročného rozpočtu, ktorým navýšili bežné príjmy a výdavky o 74,2 miliónov korún a kapitálové príjmy a výdavky o 36,7 milióna korún. Po tomto predjedle sa už vrhli na hlavný zákusok, rozpočet na rok 2003, ktorý je podľa R. Bauera najdôležitejší "regionálny zákon" pre budúci rok. Bežný rozpočet vo výške 2,015 miliardy Sk bude krytý decentralizačnou 913-miliónovou dotáciou zo štátneho rozpočtu, vyše miliardovým príspevkom na mzdy učiteľov v 111 školských zariadeniach v pôsobnosti košického VÚC a 70 miliónovými nedaňovými príjmami. Kapitálový rozpočet vo výške 180 miliónov je taktiež vyrovnaný, pričom tri štvrtiny z neho (135,5 mil.) pôjdu na rekonštrukciu a zlepšenie vybavenia školských objektov. Do rozpočtu sa dostali aj niektoré doplňujúce investičné akcie v regiónoch, ktoré presadzovali poslanci z Gemera a Spiša.
Podľa predsedu VÚC R. Bauera, je rozpočet takpovediac na hrane, keďže 5-percentné navýšenie zdrojov na prevádzkové náklady súvisiace so zvyšovaním cien za viaceré médiá bude nedostatočné a navyše sa zvýši aj tzv. modernizačný dlh. Preto, ak budú chcieť "prežiť" až do decembra, budú musieť hľadať úspory vo všetkých oblastiach. Teda okrem poslancov, lebo tí si svojimi schválenými odmenami v celkovej výške 417 000 Sk dokázali, že sú v tomto prípade "nad vecou"...
"Spokojný som s tým, že sme schválili všetky prerokované body. je dobré, že sme odsúhlasili vôbec prvý transformačný projekt v sociálnej oblasti, ktorým je DSS Kráľovce-Jasov. Materiály boli kvalitne pripravené, preto sa nestotožňujem s výhradami niektorých poslancov v interpeláciách. Nedá sa vždy každému vyhovieť... Na druhej strane však uznávam, že ešte stále máme priestor na to, aby sa ich kvalita ďalej zlepšovala," povedal nám po skončení zasadnutia župan R. Bauer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári