nevyhnutných kulís, ktoré robia tieto sviatky sviatkami. Jednou z nich je i vianočný stromček. Samozrejme, ak už nemáte v rámci ochrany našich lesov doma dávno kúpený umelý. Boom týchto stromčekov kulminoval zbruba pred piatimi rokmi, teraz prichádza "do módy" opäť živý. Aspoň podľa skúseností Ing. Juliána Tomaštíka, riaditeľa Mestských lesov a. s. "Tohto roku dodáme na trh okolo tisíc kusov stromčekov - zväčša smrekov a borovíc. Napriek tomu, že dopyt po živých stromoch je veľký, celkovo je ich na trhu nedostatok," hovorí J. Tomaštík.
Ako vysvetľuje, na Slovensku ešte nie sme preorientovaní na plantážové pestovanie vianočných stromčekov. Aj tohtoročná produkcia pochádza z týchto mála plantáží, ktoré sú vysádzané na nevyužitých plochách, ako sú lesné škôlky či priestory pred elektrovodmi. Stromy z týchto plantáží dorastajú len do určitej výšky. "Časť stromov v ponuke na trhu je zase zo selekcie lesných porastov," dokončil J. Tomaštík.
Nie každý však obetuje pár stovák na vianočnú ozdobu, ktorá vydrží najviac pár týždňov. Nezanedbateľná časť populácie sa ulakomí na lesné bohatstvo a pod rúškom noci si to šinie s pílkou v ruke do hustého porastu. Žiaľ, takýchto prípadov je stále veľa. Čo proti tomu podnikajú kompetentní? "Jednolivé okresné úrady sú povinné nám hlásiť, ak v mieste ich pôsobiska dochádza k výrubu stromčekov. Náš orgán štátnej správy robí i námatkové kontroly, ale vzhľadom na to, že máme obmedzený počet pracovníkov a lesných urbariátov v Košiciach je šesťdesiat, naše sily nestačia," hovorí JUDr. Mária Sopková, vedúca odboru pozemkov, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na OÚ Košice-okolie, ktorý vykonáva kontroly výrubu na základe vlastného plánu, alebo hlásení verejnosti.
"Hoci spolupracujeme i s policajnými hliadkami, naďalej dochádza k nelegálnemu výrubu."
A to nejde len o výrub vianočných stromčekov, ale i o výrub dreva na kúrenie, ktorý sa eviduje vždy od októbra do marca. Zďaleka pritom nejde len o rómsku populáciu, ktorá v našich lesoch nelegálne "ťaží".
"Ak takýchto jednotlivcov pristihneme pri čine a nedokážu sa legitimovať povolením z príslušnej lesnej správy, môžeme im vypísať pokutu až vo výške 20-tisíc korún podľa zákona číslo 100 z roku 1977," povedala JUDr. Sopková.
Poriadky v revíroch by si mali vedieť zabezpečiť jednotliví predsedovia urbariátov. Ak nie je z ich strany vôľa niečo robiť, rúbať a s takou razanciou ako doteraz sa bude naďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári