Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 19. máj, 2022 | Meniny má Gertrúda

Na Národnej triede odstavil obyvateľov od elektriny spor

Košice - Obyvatelia bloku na Národnej triede č. 70, 72 a 74 nemali od utorka minulého týždňa v spoločných priestoroch elektrinu. V dome, kde bývajú

starší ľudia, to znamenalo chodiť neraz na siedme poschodie pešo, bez výťahu a ešte k tomu po tme. Problém má ale hlbšie korene.

"Začiatkom roku 1999 vzniklo Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov (SVB) Mier na správu tohto domu. Dovtedy spravovalo byty Územné bytové družstvo (UBD) Hornád, s ktorým vlastníci zmluvu o správe nikdy neuzavreli. Napriek tomu si družstvo túto správu vynucuje tým, že odmieta už štyri roky zrušiť zmluvu na odber elektrického prúdu pre spoločné priestory," povedala nám podpredsedkyňa spoločenstva Agnesa Štefančíková.

SkryťVypnúť reklamu

"Obrátila som sa na Východoslovenskú energetiku so žiadosťou o uzatvorenie zmluvy na odber elektriny. Bolo mi povedané, že sa to nedá, pretože zmluvný odberateľ síce zrušil odber, ale na druhej strane platí za elektromery, čiže vzťah trvá. Sme teda bez elektriny, avšak aj napriek tomu, že sa chceme dohodnúť, elektrárne nám to neumožňujú. ÚBD Hornád nám od roku 1999 neuhrádza poplatky za byty, ktoré neboli prevedené do osobného vlastníctva, čo mesačne činí 23 369 korún. Družstvo nespravuje byty a privlastňuje si peniaze od nájomníkov, ktoré sú určené na uhrádzanie poplatkov za služby spojené s bývaním. O finančné vysporiadanie medzi ÚBD Hornád a spoločenstvom Mier vedieme súdny spor už štyri roky," vysvetľuje A. Štefančíková.

Tá tvrdí, že štyri roky síce ÚBD Hornád elektrinu spoločných priestorov uhrádzalo, ale tie peniaze činia mesačne len okolo 900 korún.

SkryťVypnúť reklamu

"Oni nám dlhujú oveľa viac, spoločne s úrokmi to už činí asi milión korún a my nie sme ochotní platiť. Je nenormálne, že sa nemôžeme prihlásiť k odberu na elektrárňach, oni nemajú záujem o peniaze od zákazníkov? Zmena správcu vraj nie je pre elektrárne dôvodom na zrušenie zmluvy s bývalým správcom, čím sa neguje právo a povinnosť nového správcu zabezpečiť elektrinu."

Niektorým ľuďom v dome paradoxne nechýba tak elektrina, ale káblová televízia, ktorá je taktiež napojená na spolučný odber elektriny. Predstavitelia Východoslovenskej energetiky sa pri našej návšteve vyhovárali, že riešenie je po právnej stránke v nedohľadne.

"Žiaľ, pokiaľ nezruší pôvodný odberateľ zmluvu, nemôžeme s tým nič urobiť. Jedine, že si urobíte nové vedenie, čo však bude stáť peniaze. Aj keď chápeme situáciu, my s tým nič neurobíme, musia sa dohodnúť," povedal nám František Hlaváček, poverený vedením odboru predaja elektriny.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže A. Štefančíková tvrdí, že ÚBD Hornád svojou netransparentnosťou spôsobilo problém, oslovili sme vedúceho prevádzky družstva Ing. Juraja Bojsu.

"Táto situácia nevznikla našou vinou. Listom zo dňa 27. 11. 2002 bol predseda Spoločenstva vlastníkov bytov Mier Ing. Alexander Žatkovič upovedomený, že UBD Hornád skončí elektrický odber v tomto obytnom dome. Odpojení od elektriny boli v utorok v dopoludňajších hodinách. Napriek tomu, že som Ing. Žatkoviča oslovil listom, dostal som od právnej zástupkyne spoločenstva list plný vyhrážok. Nik zo spoločenstva sa však osobne nedostavil, aby s nami situáciu prejednal. V utorok som teda napísal opätovne list Ing. Žatkovičovi, kde som ho vyzval, aby zaplatili dlh, ktoré ich Spoločenstvo vlastníkov bytov Mier má voči nám. Ponúkol som možnosť, že nedopustím, aby ľudia ostali bez energie do ukončenia súdnych sporov, pokiaľ zaplatia dlhy za elektrickú energiu," dozvedáme sa od Ing. Bojsu.

"Tento dom bol v správe UBD Hornád do roku 1999. Vôbec im nevadilo, že štyri roky neplatia faktúry za elektrickú energiu v spoločných priestoroch a za výťahy. Toto sme platili my. Vďaka tomu, že sme sa nedohodli na delimitačnom protokole, teraz sme jednali radikálne, aby sme SVB Mier prinútili sadnúť si k rokovaciemu stolu. Celkový dlh za elektrinu predstavuje 40 968 korún. Keďže som vo funkcii vedúceho prevádzky iba rok, a prišiel som na tieto veci, začal som konať. Dovolil som si úradne vypnúť vlastné odberné miesta, ktoré som počas celého obdobia platil. Aj keď o tom Spoločenstvo vlastníkov bytov vedelo, ani raz neprišli sa dohodnúť. Asi im vyhovovalo, že oni elektrinu míňajú a my ju platíme. Ja som dal do každej poštovej schránky vysvetlenie obyvateľom domu, prečo nemajú elektrinu."

Vedúci prevádzky ÚBD Hornád hovorí, že je mu veľmi ľúto, že sa situácia až tak vyšponovala. "Nemohol som nič iné urobiť. Ospravedlňujem sa všetkým. Je mi ľúto, vedenie spoločenstva Mier nereagovalo na moje výzvy, my hľadáme riešenie, oni právne kľučky. Chcem, aby sme si sadli za rokovací stôl, aby si nenaplňali právnici vrecká. Pokiaľ by som zrušil zmluvu s elektrárňami, vymáhanie spomínanej čiastky by bolo opäť riešené súdnou cestou. Čiastku za elektrickú energiu chceli uhradiť až po ukončení súdnych sporov."

Delimitačný protokol, ktorý sa týkal odchodu tohto domu zo správy UBD Hornád, nie je dodnes, teda už štyri roky podpísaný. "Podľa mňa je to ale vinou štatutárnych zástupcov SVB Mier, ktorí sa odmietajú s nami baviť a veci riešia prostredníctvom súdov. Tvrdia, že im dlhujeme 1 milión, ale táto suma je veľmi nadnesená, sú tam vzájomné pohľadávky, ale je treba o tom rokovať. Nie je žiaden problém zaplatiť náklady za elektrinu a táto čiastka už nebude nikdy predmetom jednaní. Elektrina, pokiaľ nezaplatia, nebude. ÚBD Hornád bolo stále pravidelným platičom, nezaplatilo zálohovú faktúru za október, november, december 2002."

V súvislosti s riešením problému sme sa obrátili na manažérku pre vzťahy s verejnosťou VSE, a.s. PhDr. Annu Pančurovú. "Je nám ľúto, že nie našim zavinením zostali užívatelia bytov, ktoré spravuje Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov Mier, bez elektrickej energie. Naši zamestnanci pri odpájaní elektromerov postupovali v súlade so zákonom o energetike, ktorý hovorí, že držiteľ licencie na výrobu, výkup, tranzit a rozvod elektriny môže skončiť dodávku energie odberateľovi, ktorý ani po písomnej výzve neskončil neoprávnený odber. Neoprávneným odberom elektriny je odber elektriny bez uzavretej zmluvy o dodávke elektriny alebo v rozpore s uzavretou zmluvou o dodávke elektriny."

Zmluvným odberateľom elektriny v tomto prípade bolo Územné bytové družstvo Hornád. "To ani po upomienkach neuhradilo pohľadávky, ktoré nám vznikli v súvislosti s neplatením za odber elektriny pre spoločné priestory. Ak sa aj v spomínanom prípade zmenili vlastnícke práva, nezmenil sa obsah zmluvy s Východoslovenskou energetikou. Pani Štefančíková zastupuje Spoločenstvo vlastníkov, ktoré sa môže stať odberateľom až po ukončení zmluvy UBD Hornád s Východoslovenskou energetikou a uzatvorení novej zmluvy medzi Spoločenstvom a VSE, a.s. Keďže UBD Hornád k ukončeniu zmluvy nepristúpilo, ale za elektrickú energiu neplatilo, Východoslovenská energetika sa rozhodla zrušiť odber elektriny v spoločných priestoroch predmetných objektov. Sme presvedčení, že je to nielen právny, ale aj korektný prístup vzhľadom na všetkých odberateľov elektriny, ktorí za tento tovar platia. Keďže Spoločenstvo vlastníkov je v súdnom spore s UBD Hornád a ťažko možno predpokladať dátum jeho ukončenia, naši právnici poradili pani Štefančíkovej, aby požiadala súd o predbežné opatrenie. Ihneď po jeho obdržaní naši zamestnanci obnovia dodávku elektriny."

Nakoniec to vyzeralo tak, že to nebude potrebné. Medzi Spoločenstvom a UBD Hornád došlo aspoň čiastočne k dohode. Spoločenstvo vyrovnalo dlh a dodávka elektriny bola obnovená. Avšak! "Boli sme spoločne v banke, kde štatutárni zástupcovia SVB Mier podali prevodný príkaz na uhradenie dĺžnej sumy na účet bytového družstva. Okamžite som šiel s nimi na elektrárne, kde som zrušil odberateľskú zmluvu a oni sa prihlásili ako nový zákazník. Peniaze však nedošli, podviedli nás. Akonáhle sme odišli z banky, jeden zo štatutárov prevodný príkaz stornoval," ťažká si Ing. Bojsa.

Podľa Agnesy Štefabčíkovej je skutočne pravda, že prevodný príkaz po jeho zadaní stornovali. "Áno, urobili sme to, nemám však pocit, že by sme niekoho podviedli. Pán Bojsa nám nepredložil faktúry a my zo sumy 40-tisíc uznávame len 15-tisícok. Pritlačil nás k múru, dali sme teda prevodný príkaz. Ako sa hovorí účel svedčí prostriedky, hlavné že máme elektrinu."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 2. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 3. Aké typy cukrovky poznáme?
 4. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 5. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 6. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 7. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 724
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 078
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 567
 4. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 032
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 983
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 732
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 399
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 175

Blogy SME

 1. Alena Miklošová: New Orleans: Mon Amour
 2. Martin Greguš: NBS investovala do novej web stránky 266 871 EUR, celkovo na ňu dá vrátane prevádzky 472 071 EUR. Je toto normálne???
 3. Martin Greguš: Petržalská električka. Po "nevýstavbe" sľubovaných záchytných parkovísk vyzerá, že ani tento sľub z roku 2018 Vallo v tomto volebnom období nesplní
 4. Robert Štepaník: diel 68 - rubrika: moje najhranejšie v marci 2022 - časť 2
 5. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - Skalka, Görgeyho tunel
 6. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - rozhľadňa na Krahulskom vrchu
 7. Anton Kaiser: Noc múzeí a galérií
 8. Dana Janebová: Môj Vesmír
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 833
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 537
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 545
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 540
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 606
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 927
 7. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 716
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 546
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Alena Miklošová: New Orleans: Mon Amour
 2. Martin Greguš: NBS investovala do novej web stránky 266 871 EUR, celkovo na ňu dá vrátane prevádzky 472 071 EUR. Je toto normálne???
 3. Martin Greguš: Petržalská električka. Po "nevýstavbe" sľubovaných záchytných parkovísk vyzerá, že ani tento sľub z roku 2018 Vallo v tomto volebnom období nesplní
 4. Robert Štepaník: diel 68 - rubrika: moje najhranejšie v marci 2022 - časť 2
 5. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - Skalka, Görgeyho tunel
 6. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím - rozhľadňa na Krahulskom vrchu
 7. Anton Kaiser: Noc múzeí a galérií
 8. Dana Janebová: Môj Vesmír
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 833
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 537
 3. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 545
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 540
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 606
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 927
 7. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 716
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 546
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu