krupobytie. Osem poslancov KDH totiž nezahlasovalo za prezidentom vrátenú novelu zákona o verejnej službe, ktorá bola podľa lídrov koalície dôležitá pre reformu zdravotníctva a štátny rozpočet. KDH tvrdilo, že tým chcelo dať najavo svoju nespokojnosť s dodržiavaním koaličnej dohody, zlou formou komunikácie medzi koaličnými partnermi ako aj spôsobom, akým si presadzuje ANO svoje záujmy, čo sa najvypuklejšie malo presadiť pri nomináciách do vrcholových orgánov Slovenských elektrární.
"K tejto téme sa môže vyjadrovať len náš predseda Pavol Rusko. V každom prípade sme boli nepríjemne zaskočení postojom poslancov KDH. Myslím, že rovnako aj naši občania... Zákon o verejnej službe, ktorý bol predpokladom k začiatku reformy zdravotníctva sa žiaľ zablokoval kvôli politikárčeniu KDH v otázke nominácie ich ľudí do funkcií v SE. Čudujem sa tomu, že predtým nemali voči zákonu žiadne výhrady. Teraz sa musíme snažiť eliminovať dôsledky jeho neprijatia...," tvrdí košická poslankyňa za ANO Iveta Henzélyová.
Tá si zároveň nemyslí, žeby súčasný problém bol ten, na ktorom by mala skončiť svoju púť terajšia vládna koalícia. Podporuje však krok P. Ruska, ktorý dal "do pľacu" funkcie ministerov zdravotníctva R. Zajaca a hospodárstva R. Nemcsicsa. "Stotožňujem sa s tým. Ako strana predsa nemôžeme niesť zodpovednosť za tieto rezorty, keďže naši ministri nemôžu vďaka neprijatiu tohto zákona vykonávať potrebné reformy," konštatuje I. Henzélyová.
Podľa poslankyne Márie Sabolovej (KDH) sa celý spor zbytočne nafúkol. Vzájomné vzťahy sa dostanú na pôvodnú úroveň vtedy, keď sa koaličné strany vrátia k rokovaciemu stolu a prinajmenšom si vydiskutujú všetky problémy, ktoré sa za posledný mesiac nakopili. Radšej by však bola, keby sa zlepšila vzájomná komunikácia v koalícii. "Možno to nebol z našej strany štandardný krok, avšak niečo sme už museli urobiť, aby sa začali opäť plniť koaličné dohody... Už pri niektorých predchádzajúcich hlasovaniach sa nedodržalo to, na čom sme sa predtým s partnermi dohodli. Vybrali sme si podľa mňa najmenšie zlo a to zákon o verejnej službe. Odmietam naše obviňovanie z toho, že sme tým zablokovali reformy v zdravotníctve alebo zvýšili deficit štátneho rozpočtu. Veď už dnes má riaditeľ nemocnice možnosť diferencovať svojich pracovníkov. Takisto sa mi nepáči, ako sa verejnosť kŕmi tým, že to bude dopad 3 miliardy Sk na štátny rozpočet, keď deň predtým sa hovorilo o polovičnej sume. A pritom to štátny rozpočet ani nepocíti..."
Šéf poslaneckého klubu KDH František Mikloško tvrdí, že celá koalícia sa ľahostajne prizerá, ako o privatizácii elektrární bude rozhodovať iba jedna strana vo chvíli, keď vláda chce šetriť jeden a pol miliardy na trinástych platoch. Kresťanskí demokrati preto považujú svoje hlasovanie v parlamente za „súčasť boja o kontrolu elektrární, a nie boj o posty". S tým sa stotožňuje aj jeho "podriadená" Mária Sabolová. "Nám neide o podiel na privatizácii, ako nás niektorí obviňujú. Ide nám len o kontrolnú funkciu. Sme plnohodnotným členom vládnej koalície, aj vďaka nám sa prijal štátny rozpočet. Koalícia sa v žiadnom prípade nerozpadá, toto bola len naša výstraha, aby sme sa vrátili k rokovaciemu stolu a plnili vlastné dohody," dodáva M. Sabolová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári