že zamestnanci CZO už tri roky márne čakajú na vyplatenie svojich miezd ide o dva až tri mesiace roku 1999, ako aj na vyplatenie odstupného. Kritika sa nesie v dvoch rovinách. Prvá smeruje na správcu konkurznej podstaty, ktorého náš čitateľ podozrieva zo snahy spomaliť priebeh konkurzu. Domnieva sa, že správca si takto zabezpečuje príjmy. Našu pozornosť upriamil náš zdroj aj na skutočnosť, že konateľom firmy CZO v čase nevyplácania miezd bol paradoxne súčasný riaditeľ Okresného úradu práce Košice I. Pritom to bol práve Krajský úrad práce, ktorý vo svojom šetrení dospel k záveru, že nevyplácaním miezd a odstupného došlo v CZO k porušeniu zákona.
O vyjadrenie k problematike sme najskôr požiadali správcu konkurznej podstaty JUDr. Vladimíra Bajtoša. "Konkurz je v záverečnom štádiu, predpokladám, že ho ukončím v prvom kvartáli budúceho roku. Majetok bol už speňažený, ostáva predať iba nejaké náhradné dielce, o ktoré má záujem Kosit. Pohľadávky zamestnancov, ktoré podľa starého zákona o konkurze a vyrovnaní spadali do druhej triedy, budú vyrovnané. Objem získaných finančných prostriedkov postačí na úplné uspokojenie nárokov zamestnancov. V čase konkurzu už vo firme nebolo veľa zamestnancov, pretože väčšina z nich prešla do TSMK a Ekothermalu."
V konkurznej podstate, ktorá sa speňažovala, bolo jedno auto, náhradné dielce, jedna budova umiestnená pri skládke v Myslave, lis na úpravu plechov či stanica bioplynu. Majetok sa v konkurze podarilo predať za zhruba 3 a pol milióna korún. Súčasťou konkurznej podstaty boli aj pohľadávky, tie však boli zväčša nebonitné a premlčané.
Správcu konkurznej podstaty sme sa opýtali aj na spôsob odmeňovania správcu podľa starého zákona o konkurze a vyrovnaní, keďže náš čitateľ sa domnieval, že príjmy plynúce mu z konkurzu mohli byť príčinou toho, že celý proces trvá dlho. "Podľa pôvodného zákona odmena pre správcu predstavovala desať percent z výťažku pochádzajúceho zo speňaženia konkurznej podstaty, na ktoré si správca môže uplatniť nárok až po skončení konkurzu. Z toho logicky vyplýva, že čím skôr správca svoju činnosť ukončí, tým skôr dostane odmenu. Takže pre správcu nemá význam naťahovať čas."
Novelizovaný zákon o konkurze určuje na rozdiel od pôvodného už aj hornú hranicu odmeny pre správcu, ktorá predstavuje maximálne desať miliónov korún. Podľa nového znenia zákona má byť konkurz ukončený do 18 mesiacov. To však v mnohých prípadoch nie je možné dodržať, pretože v rámci konkurzu sa musia vysporiadať aj komplikované obchodné prípady, ktoré sa neraz riešia v iných súdnych konaniach. Pri kauzách nebankoviek sa napríklad dĺžka trvania konkurzov odhaduje až na štyri, päť rokov.
Vráťme sa však k CZO. Zamestnancov možno poteší, že po troch rokoch čakania na svoje peniaze ich konečne uvidia. Zašli sme pochopiteľne aj za riaditeľom Okresného úradu práce Košice I Ing. Albertom Harvanom (snímka na titulnej strane), ktorý pôsobil ako konateľ CZO v čase, keď sa dostalo do konkurzu a na adresu ktorého zaznela takisto kritika. To, že je v súčasnosti riaditeľom úradu práce, hoci pôsobil ako konateľ skrachovanej firmy nevyplácajúcej mzdy, nepokladá za paradox, ani za nič neobvyklé.
"Nebola to moja firma, jej majiteľom bolo mesto. Po tom, čo sa spoločnosť zadĺžila a dostala do problémov, sa rozhodlo o výmene manažmentu, bolo vypísané výberové konanie, ktorého som sa zúčastnil a ktoré som vyhral. Nastúpil som ako jeden z troch konateľov CZO, ako riaditeľ som vo firme pôsobil len posledné mesiace pred vyhlásením konkurzu. Firma už bola v tom čase prakticky bez majetku, pretože mesto si ho vzalo a prepožičalo Ekothermalu. Po odobratí majetku bolo už len otázkou času, kedy sa zadĺžená firma dostane do konkurzu. Bol som možno prvý konateľ na Slovensku, ktorý sám dal návrh na vyhlásenie konkurzu. Urobil som tak po dôkladnom zvážení situácie. Konkurz bol aj jedinou možnosťou, ako vysporiadať v rámci neho záväzky voči zamestnancom. Našim pôvodným zámerom však bolo ďalej podnikať, mali sme rozpracovaných viacero projektov. Predĺžená firma bez majetku však nemala šancu. Pred vyhlásením konkurzu v CZO ostalo už len asi 20 zamestnancov, zhruba 80 prevzal Ekothermal," hovorí Ing. Harvan.
Ďalšiu informáciu, že v čase krachu CZO si Ing. Harvan dokončil nový dom, razantne poprel. "Myslím, že v mojom veku a po mojej pracovnej kariére nie je nič nenormálne, že mám dom, ale môžem prehlásiť, že som v tom čase, keď som pôsobil v CZO, žiadny nový dom ani nedokončil, ani nezačal stavať," uzavrel bývalý konateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári