Američanov v košickej oceliarni. Američania sa stali jej oficiálnym majiteľom 24. novembra 2000. Goodish podčiarkol, že zadĺžená spoločnosť sa pod vedením nového investora zmenila na najväčšieho výrobcu plochých valcovaných výrobkov v strednej Európe, schopného plniť svoje záväzky.
Vlani USSK vykázala prevádzkový zisk 123 miliónov USD a za tri štvrťroky tohto roku prevádzkový zisk dosiahol 65 miliónov dolárov. V minulom roku dosiahla spoločnosť úspory nákladov viac ako 20 USD na vyrobenú tonu a plnú kapacitu výroby, teda 4,5 miliónov ton ročne. Kľúčovými trhmi USSK sú trhy Európskej únie a EFTA (41%) a CEFTA (42%).
USSK sa zaviazala v zmluvách dohodnutých pri transakcii s vládou k tomu, že počas desiatich rokov preinvestuje v kapitálových investíciách 700 miliónov dolárov. V apríli tohto roka USSK dokončila vákuovacie zariadenie, ktoré jej umožní presadiť sa na trhu s nízkouhlíkovou oceľou a dynamoplechmi. V budúcom roku plánuje uviesť do prevádzky kontinuálnu žíhaciu linku a pocínovaciu linku. Nová dynamo linka bude do prevádzky uvedená v roku 2004. V nasledujúcich rokoch USSK chce investovať 120 miliónov amerických dolárov do rozšírenia environmentálnych systémov a zariadení a do zvyšovania ich účinnosti a výkonu.
V novembri 2000 USSK založila Centrum pre ekonomický rozvoj (EDC). Cieľom centra je podporovať ekonomický rozvoj regiónu a vytvárať nové pracovné príležitosti prostredníctvom priamych zahraničných investícií. Napriek tomu, že sľub daný v tomto smere vláde končí v januári, USSK plánuje pokračovať v tejto aktivite. Doposiaľ EDC kontaktovalo 280 investorov. EDC pomohlo etablovaniu piatich zahraničných investorov na východnom Slovensku. Z dlhodobého hľadiska by tieto spoločnosti mali vytvoriť približne 1000 pracovných miest a priniesť zhruba 26 miliónov dolárov v priamych zahraničných investíciách.
USSK počas predchádzajúcich dvoch rokov podporila viac ako 200 projektov v oblasti zdravotníctva, charity, školstva, športu a kultúry v celkovej hodnote 125 miliónov korún. Od budúceho roku bude mať spoločnosť vlastnú nadáciu, do ktorej budú môcť prispievať aj jej zamestnanci a ďalšie subjekty.
"Plánované personálne zmeny nijakým spôsobom neovplyvnia ďalšie smerovanie podniku," zdôraznil J. H. Goodish na margo svojho odchodu Z USSK. V budúcnosti bude pôsobiť ako vrcholový manažér, ktorý bude mať na starosti všetky európske akvizície americkej U. S. Steel. "Košice ostanú akousi základňou našich európskych aktivít, ostatné podniky v Európe budú dopĺňať ich sortiment. Rozvíjať sa bude spolupráca vo výrobe aj v oblasti manažmentu."
Minulý týždeň USSK podpísala novú zmluvu so srbskou oceliarenskou spoločnosťou Sartid a.d. Po etablovaní sa v Srbsku má spoločnosť záujem aj o poľský PHS Holding združujúci štyri podniky.
Podpisom novej zmluvy so Sartidom prešli všetky výrobné procesy pod riadenie manažmentu spoločnosti USSK. Okrem toho dohoda umožňuje technickú a obchodnú spoluprácu medzi oboma výrobcami ocele a USSK zaručuje právo pokračovať v riadení prevádzok aj v prípade, že sa srbská oceliarenská spoločnosť nestane ďalším strategickým partnerom U. S. Steel.
Čo sa týka poľskej akvizície, na základe predbežného auditu USSK prezentovala predstaviteľom vlády svoj záujem o ďalšie rokovania v súvislosti s kúpou PHS Holding. Goodish vyjadril sklamanie z toho, ako dopadli podobné snahy USSK v Čechách, kde sa im nepodarilo dohodnúť s vládou. Srbské oceliarne zamestnávajú 9 a pol tisíc zamestnancov, poľský PHS zhruba 30 až 36 tisíc.
V súvislosti s pomermi na Slovensku si Goodish posťažoval na korupciu, ktorá u nás vládne a je zlým signálom pre potencionálnych investorov. Obzvlášť prípady korupcie v justícii a polícii, ktoré už boli preukázané, sú podľa neho mementom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári