energií logicky stúpne i cena konečného produktu. To sa samozrejme prejaví tak u teplej vody, ako u tepla dodávaného Tepelným hospodárstvom, s.r.o. Momentálne predáva TEHO teplo svojim priamym odberateľom za 374 Sk/Gj, táto suma však čoskoro podstatne vzrastie.
"V týchto dňoch sme podali na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví návrh ceny tepla na rok 2003. Urobili sme tak na základe toho, že od roku 2003 už neurčujú cenové komisie pri okresných úradoch ako to bolo doposiaľ, ale práve tento úrad pre reguláciu. Výška navrhovanej ceny zo systému centrálneho zásobovania teplom na území mesta Košice je 465 korún za GJ s DPH na päte domu. Cenový nárast oproti roku 2002 predstavuje 24%," hovorí riaditeľ Tepelného hospodárstva Zoltán Bartoš.
Ako dodal, tento cenový nárast je spôsobený zvýšenými vstupmi primárnych energií, ako aj zvýšením DPH z 10 na 14%. Ľudia budú teda musieť chtiac nechtiac platiť viac. Cesta späť neexistuje a jedinou cestou je zníženie spotreby. "Jedinou možnou cestou ako znižovať náklady na spotrebu tepla je šetrenie s touto drahou energiou a to zatepľovaním objektov, utesňovaním špár v stavebných sústavách, či zamedzením veľkej infiltrácie tepla. K možnostiam šetrenia patria aj starostlivosť o vnútorné rozvody tepla a teplej úžitkovej vody, montáž regulačných armatúr u spotrebiteľa tzv. termostatické ventily. Týmito opatreniami je možné znížiť náklady na tepelnú energiu až do výšky 15%."
Cena sa ešte rozhodnutím Regulačného úradu môže zmeniť, no že sa tak stane je skôr utópia, ako reálna vec. Regulačný úrad totiž nariadil, že maximálna cena by mala ostať v rozmedzí od 450 do 480 korún a Tepelné hospodárstvo sa do tohto rozmedzia hravo zmestilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári