Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Dvojnásobný vrah z Ukrajiny mieril do Košíc

Košice - Vyšetrovateľ krajského úradu justičnej polície Košice mjr. Mgr. Rudolf Pilarčík včera pre Korzár poskytol šokujúce, zatiaľ nemedializované,

skutočnosti okolo vraždy riaditeľa hraničného oddelenia Petrovce Jána Pala a vojaka Jána Mandičáka, ku ktorej došlo 19. marca toho roku pri obci Koromľa.

Ako sme informovali, oboch chladnokrvne zastrelil 38-ročný Ukrajinec zo Sumského kraja Sergej Dimitrievič Chrustasenko, keď ich menovaní spolu s ďalším vojakom Jánom Neupauerom, (vrah ho postrelil dvakrát do krku) zobrali do auta a viedli na preverenie na policajné oddelenie. Po skutku im zobral auto a odišiel s ním na komunikáciu vedúcu do Petroviec, kde ho postrelili policajti zo sobraneckého okresu.

SkryťVypnúť reklamu

Okolnosti prípadu zatiaľ zahaľovalo rúško tajomstva a ešte donedávna sa šéfovia krajskej "vyšetrovačky" Košice na margo prípadu vyjadrovali úsporne. V súčasnosti je prípad uzavretý. Spresnime, že úrad justičnej polície prípad vyšetroval ako trestný čin dokonanej dvojnásobnej vraždy a trojnásobného pokusu o vraždu. Vyšetrovatelia v prípade však mali aj nemilú úlohu, mali totiž vyšetriť, či sa policajti, ktorí postrelili vraha, sami nedopustili trestného činu prekročenia právomoci verejného činiteľa, nakoľko bol Ukrajinec nájdený s guľkou v hlave.

Motív

Dodnes nie je jasné, čo robil Ukrajinec na Slovensku. Z okolia sobraneckého okresu sa ozývajú hlasy nebohých kolegov, prečo vyšetrovatelia neobjasnili motív konania Ukrajinca.

"Myslím, že na Slovensko si toho Ukrajinca niekto objednal, aby zlikvidoval pre prevádzačov nepohodlného šéfa policajného oddelenia Jána Pala. Teda, že na vražde participoval nejaký Slovák - prevádzač, ktorý si dodnes chodí po slobode. Pritom Chrustasenko je mŕtvy, čiže nemôže vypovedať a tento zločinec môže byť spokojný," domnieva sa jeden z policajtov z daného okresu, kde rúško tajomstva dodnes zneisťuje tamojšie obyvateľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

K týmto, na oko logickým domnienkam, sa vyjadril spomínaný vyšetrovateľ. Ako uvádza "vyšetrovanie malo množstvo verzií, smerujúcich k organizovanému zločinu, prevádzačstvu, i vražde na objednávku." Ani jedna z toho sa nepotvrdila, i keď médiá chrlili overené informácie o prevádzačstve i rôznych mafiách v pozadí.

Motívom bola najpravdepodobnejšie individuálna situácia, v ktorej sa Chrustasenko ocitol, no riešil ju sebe vlastným brutálnym spôsobom. Jeho naturel totiž formoval život ruského dôstojníka po páde sovietskeho impéria.

Bojoval v Afganistane

Sergej Dimitrievič Chrustasenko vyštudoval vysokú leteckú akadémiu, získal dôstojnícku hodnosť a bojoval v najtvrdších podmienkach v Afganistane. Bol špeciálne vycvičený pre boj zblízka a ovládal všetky typy ručných zbraní, najmä strelných. Tento dokonalý zabijak bol za sovietskych čias váženým súdruhom. Pokiaľ sa impérium nerozpadlo. Potom sa stal prebytočným veteránom s úbohým dôchodkom. Nemienil sa však zmieriť so svojím osudom, preto sa pokúsil vylúpiť ukrajinskú banku, kde to však neklaplo podľa jeho vízií a neplánovane zavraždil jedného muža z ochranky. Okamžite po ňom vyhlásili pátranie a musel vypadnúť z krajiny. Zohnal si mapy Maďarska, Slovenska a Česka a rozhodol sa dostať zrejme do Čiech. K skromnému batohu si pribalil neodmysliteľnú súčasť - pištoľ. Zo Sumského kraja, ktorý sa nachádza severovýchodne pri Ruskej hranici, putoval "zelenou" cestou k obci Koromľa, prešiel teda tisíce kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Chcel ísť do Košíc

Obyvatelia okolitých obcí pri hraniciach s Ukrajinou indivíduum postrehli a zavolali políciu. Na cestu sa vybral spomínaný Ján Palo s dvoma vojakmi, aj preto, že našli v snehu podozrivé stopy. Sergej strádaním nemal adekvátny pud sebazáchovy a bol totálne dezorientovaný. Na jednej z komunikácií v uvedenom dni zastavil autobus a žiadal vodiča, aby ho zobral do Košíc. Ten však išiel opačným smerom, čo Sergejovi vysvetľoval. Sergej však chcel silou mocou do Košíc a núkal vodičovi eura. Vodič odmietal a požiadal muža, aby autobus opustil. Podľa slov vyšetrovateľa vodič vo výpovedi uviedol, že Sergej nejavil agresívne známky správania. Po neúspešnom pokuse dostať sa do Košíc si sadol ku komunikácii a zrejme oddychoval. V tomto momente ho míňala biela Lada Niva s trojicou mužov. Sergej sediac za priekopou mierne splýval s prostredím. Chlapci z nivy si ho nevšimli, iba Ján Palo za volantom zastavil asi po 20 metroch a vrátil sa, že sa mu niečo zdalo. Sergej mávol rukou - myslel, že mu zastavili občania a chcú ho zviesť. Prišiel k autu a až vtedy zbadal uniformy. Palo žiadal od neho doklady a pýtal sa, čo tu robí. Sergej hovoril, že pracuje v Košiciach a prosil, aby ho pustili.

Hral mŕtveho

Palo mu však vysvetľoval, že musí ísť na oddelenie, kde preveria jeho totožnosť a ak to bude v poriadku, až potom ho pustia. Sergej spomínal, že chce ísť autobusom do Košíc. Práve v tej chvíli spomínaný autobus stretli. Palo sa s vodičom poznal a zastavil autobus. Vodič vyšiel von a veliteľovi povedal, že je to muž, ktorý ho žiadal o zvezenie do Košíc. Ukrajinec sediac na zadnom sedadle za vojakom Neupauerom sa podozrivo nakláňal. Palo sa týmto utvrdil, že Sergeja musí lustrovať, preto mu oznámil, že ho pustiť nemôže. Sergejovi došlo, v akej situácii sa ocitol a možno predpokladať, že už vtedy narýchlo zosnoval brutálny plán, ako sa oslobodí a odvedie pozornosť trojice mužov, vyzbrojených samopalmi.

Auto smerujúce po poľnej komunikácii lemovali okolo cesty húštiny. Sergej povedal, že medzi jednou z nich sa nachádza žena, čo prišla s nejakou skupinou. Palo zastavil, vrátil sa na úsek a opýtal sa Sergeja, o akú ženu ide, pričom spolu s vojakmi sa pozerali na miesto, ktoré Sergej ukazoval. Palo vyšiel z auta a keď sa doň vrátil, začala paľba. Zatiaľ sa nepreukázalo, na koho Sergej prvý vystrelil, no bolo to asi na Janka Neupauera, ktorého trafil do krku, no ten neupadol do bezvedomia. Potom sa na neho bezvládne zvalil Palo. Sergej medzitým strelil do hlavy aj čatára Mandičáka, ktorý zraneniam podľahol. Sergej následne vyšiel z vozidla a nasadol za volant. Odsunul Pala na Neupauerove ruky. Zbadal, že tento žije a snaží sa otvoriť dvere. Vyšiel z vozidla a strelil ho opäť do krku. I napriek tomu mladík neupadol do bezvedomia, snažil sa však robiť mŕtveho.

Sergej otočil auto cez pole a išiel ku kríkom a vyhodil telá z auta. Mandičáka a Pala prehľadával. Vtedy si všimol, že Neupauer dýcha, tak do neho začal kopať. Potom mu chytil nohy, preložil mu ich cez hlavu a dal na nich telo veliteľa Pala. Vzápätí s autom odišiel.

Neupauer zosunul zo seba veliteľovo telo, no zbadal, že vrah otočil auto späť. Rýchlo si ľahol naspäť a stiahol telo na seba. Počul, ako auto prešlo okolo. Počkal asi dve minúty, postavil sa a mobilom zavolal pomoc. Vysvetlil, kde asi je a utekal preč k dedine. Vyšiel pri družstve v Koromli, kde už boli ľudia a zavolali sanitku. To všetko s dvojitým priestrelom krku.

Prestrelka

Spomínali sme, že Chrustasenko bol dezorientovaný a preto zrejme nechtiac vyšiel na cestu smerom k obvodnému oddeleniu. Tam ho už zbadali dvaja privolaní policajti z OO PZ Sobrance aj so svojím šéfom, ktorí ešte presne nevedeli, čo sa stalo. Netušili tiež, kto sedí za volantom policajného auta. Vykročili proti nemu. Zlé tušenie im velilo vybrať služobné zbrane, čo im zrejme zachránilo život. Vo vzdialenosti 25 metrov sa z idúceho vozidla cez okno nekompromisne rozozvučala streľba. Chrustasenko sa z utečenca zmenil na zabijácku beštiu s dvoma ukradnutým samopalmi a 120 nábojmi. Auto nezastavil, iba mierne pribrzdil. Policajti stojaci vonku pri dverách však paľbu opätovali a boli úspešní. Jeden z nich trafil Sergeja do ruky a druhý do ľavého ramena, odkiaľ sa projektil stočil smerom na pľúca, ktoré perforoval. Vtedy z vozidla vyšli ďalšie výstrely, no smerovali do ľavého predného stĺpika. Ranený vrah nepokračoval v útoku, ktoré by svojim arzenálom zrejme prevýšil. Vybehol z vozidla a skryl sa za neho. Keďže komunikácia bola svahovitá, niva sa pohla smerom dozadu. Volant bol vytočený doprava, preto auto vyšlo z komunikácie a zapadlo do priekopy. Tam sa skryl, a pocítil, že sa mu ťažko dýcha. Vediac, v akej sa ocitol situácii, namieril zbraň na svoju hlavu. Ozval sa výstrel. Posledný.

Ako sme vyššie uviedli, policajná inšpekcia iniciovala šetrenie, či sa vrah zastrelil sám. Súdna pitva, expertíza i balistici potvrdili, že projektil vyšiel z jeho zbrane a reziduá v okolí rany ukázali, že munícia bola jeho. Katastrofický osud tohto muža skončil kremáciou na náklady ukrajinského veľvyslanectva. Príbuzní nemali financie na jeho prevoz.

***

Minister vnútra Vladimír Palko minulý týždeň ocenil

nasadenie a obetavosť oboch nebohých mužov, pričom Správna rada neinvestičného fondu Polícia v službách venovala pozostalým finančné dary. Policajtov, ktorým sa podarilo zneškodniť besniaceho vraha, mimoriadne povýšili. Ján Neupauer sa našťastie zo zranení dostal, prežitá trauma ho však poznačila do smrti.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 2. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 2. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 6. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 7. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 696
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 687
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 274
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 948
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 400
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 636
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 020
 8. Tatiana Žideková: Som dobrá mama, hejterov už neriešim 1 548

Blogy SME

 1. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 4. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 5. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 6. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 7. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 8. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 633
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 825
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 176
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 604
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 4 418
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 4 100
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 334
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 936
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 4. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 5. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 6. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 7. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 8. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 633
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 825
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 176
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 604
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 4 418
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 4 100
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 334
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 936
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu