zdevastovaného domu na Zvončekovej ulici muselo krízovo ubytovať 38-člennú rómsku rodinu s mnohými malými deťmi. Rozvetvenú rodinu Gažiovcov ubytovalo v bývalom hoteli Šport, ktorý donedávna slúžil ako ubytovňa pre obchodníkov spoza hraníc.
"Podnikateľom na Blšáku táto situácia nie je ľahostajná, sťažujú sa. Ani my z vedenia Miestneho podniku služieb sme im nevedeli povedať, o čo vlastne ide, pretože nás z mesta nik neinformoval. Ich obavy sa dajú chápať, keďže sa tu napriek bezpečnostnej službe rozmohli vykrádačky stánkov v noci. Aj teraz, predvčerom, tu vykradli stánok najväčšiemu predajcovi potravín. Nechcem tým povedať, že by to mali na svedomí oni, ale fakt je taký, že sa tu odrazu objavilo asi štyridsať Rómov, ktorí nemajú čo robiť celý deň, len sa ponevierať po blšáku. Naviac, všetci vieme, ako to chodí. Aj na Vodárenskej najprv bývali dve rodiny a vidíme, čo tam je dnes. Nechcel by som, aby pri blšáku vznikla rómska osada," povedal nám riaditeľ MPS Miroslav Michalus.
Miestny podnik služieb platí na ochranu blšáku súkromnú bezpečnostnú službu, o pomoc písomne i ústne žiadali mestskú i štátnu políciu.
"Napriek tomu nie sme schopní ochrániť majetok vo dne v noci, nemáme také možnosti," dodal.
Rozvetvená rodina Gažiovcov, ktorá žila v polorozpadnutom dome na Zvončekovej ulici až do jeho vyhorenia v piatok, v súčasnosti obýva prízemie bývalej turistickej ubytovne. K dispozícii dostala skromné izby s posteľami a najnutnejším vybavením.
"My neznáme, čom dom zhorel. Zvonka začalo horieť. Odvtedy sme tu. Nikdo nam nepovedal, dokedy tu budeme. Nemáme dze isc. Sme tu celá rodina - 39 ľudí. Svokor, sestry a bratove, kopa dzecí. Šak teraz prišla z pôrodnice jedna. Varíme na variči kávu a čaj," hovorí nám jedna z rodiny Gažiových.
Čo robia celý deň?
"Sedíme, robíme rajóny, čistíme záchody. Deti teraz nechodia do školy, ale mali by. Už nám prišiel papier z úradu. No jak majú ísť, kedz šicko zhorelo a nemajú šaty a topánky. Nám še nechce na národný výbor chodzic. Napišce tam, že nemáme metly, ani viac varičov a iba studenú vodu v umývadle."
Mestský policajt, ktorý bol na stráženie ubytovne nominovaný, nebol z takej služby vôbec nadšený.
"Mám dozrieť na to, aby tu bol poriadok, aby sa nedevastovalo zariadenie a o desiatej večer zamknúť. Proste, aby tu bol režim a aby tu neprichádzali nejakí ďalší."
Ako nás informovala hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková, rozvetvená rómska rodina bola ubytovaná len na krátky čas.
"Keďže nemajú trvalé bydlisko na Zvončekovej a v dome bývali protiprávne, budú rozvezení do miesta svojho trvalého bydliska. Mesto začalo rokovanie s Arcidiéznou charitou o ďalšom využití tejto ubytovne práve na riešení krízových prípadov," vysvetlila Bobríková.
Riaditeľ Arcidiéznej Charity v Košiciach Ján Dečo v piatok, keď sa ocitlo takmer 40 ľudí na ulici bez prostriedkov, do pol hodiny zohnal tridsať palónov, diek a zabezpečil stravovanie cez víkend.
"Je dobré, že sa mesto prebudilo a chce byť pripravené na riešenie sociálnych problémov metropoly východu. Košice potrebujú ubytovňu, kde by ľudia v prípade živelných pohrôm alebo domáceho násilia našli útočisko.
Máme za sebou jedno pracovné rokovanie, takže ešte nič nie je dohodnuté. Mesto by malo dať do projektu nielen budovu, ale ho aj podporovať. Moja predstava je taká, že nocľaháreň na Fialkovej ulici, ktorá funguje už rok a je na dobrej úrovni, by slúžila pre resocializovaných perspektívnych ľudí schopných pracovať a začleniť sa do reálneho života," vysvetlil riaditeľ Ján Dečo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári