Jaroslava GAJDOŠOVÁ & Anna KOŠUTHOVÁ
Prešov/Košice Niekoľkodňové dieťa nakazené syfilisom previezli minulý týžeň z českého Písku do prešovskej nemocnice. Ako nám potvrdil námestník FNsP J. A. Reimana Ján Frišnič, mladá matka z českej nemocnice po pôrode ušla a novorodenec ostal v starostlivosti českých lekárov. Keďže je žena slovenskou občiankou a uviedla trvalé bydlisko v prešovskom okrese, požiadali o presun dieťatka na Slovensko, pretože jeho liečenie bude dlhodobou a nákladnou záležitosťou.
Zaujímal nás zdravotný stav malého pacienta a prognózy do budúcnosti, k týmto otázkam sa však nateraz primárka nedonoseneckého oddelenia, kde ho hospitalizovali, nemoha vyjadriť.
"Musíme zrealizovať celý rad vyšetrení a až o mesiac, prípadne dva, budú možné prognózy. Podľa literárnych údajov je konginitálny syfilis závažná choroba a prognóza je spravidla neistá. Vo všeobecnosti reálne hrozí poškodenie mozgu, sluchu a zraku. Napokon, nedonosené deti sú ohrozované akoukoľvek chorobou," skonštatovala primárka nedonoseneckého oddelenia FNsP MUDr. Anna Sinaiová a jedným dychom pripomenula, že ak sa matka nakazená syfilisom lieči počas tehotenstva, môže porodiť zdravé dieťa.
To sa však netýka spomínanej rómskej ženy. Hoci sa to v lekárskej správe neuvádza, s najväčšou pravdepodobnosťou sa počas tehotenstva nielenže neliečila, ale vôbec nebola pod lekárskym dozorom a nechodila do poradne. Inak by boli základné vyšetrenia odhalili jej nákazu. Tieto informácie nám neoficiálne potvrdili v píseckej nemocnici, kde sme sa z kuloárov dozvedeli, že ide o prostitúku, ktorej pôsobiskom je známa E55-ka. Toto má byť jej v poradí už štvrté dieťa, pričom predošlé tri sú údajne umiestnené v detskom domove.
Osud dieťatka je zatiaľ nejasný. Ako nám povedala A. Sinaiová, sociálnej sestre už sprostredkovali dve predchádzajúce ženine adresy v okrese Prešov, aby sa skontaktovala s jej príbuznými. Keď matka nebude javiť záujem o dieťa, je veľmi pravdepodobné, že aj toto skončí v ústave ako jeho súrodenci. V prípade rómskeho etnika je pritom iba malá šanca na adopciu, obzvlášť, ak sa u dieťaťa časom objavia závažné dôsledky ochorenia.
Ako nás v tejto súvislosti informovala primárka Národného referenčného centra pre syfilis MUDr. Želmíra Čontofalská, syfilitické deti na Slovensku nie sú, žiaľ, žiadnou novinkou. Aj keď sa v ostatných desaťročiach podarilo vrodený syfilis takmer úplne eliminovať vďaka dobrej dispenzárnej starostlivosti o tehotné ženy (aj za pomoci represií, pretože žena, ktorá neabsolvovala potrebné vyšetrenia, nedostala takzvané pôrodné), v posledných rokoch takéto deti opäť prichádzajú na svet.
"Keď sa asi pred troma-štyrmi rokmi narodilo na východnom Slovensku prvé dieťa so syfilisom, bola to úplná rarita. Dnes je to, žiaľ, úkaz čoraz častejší a obávam sa, tento negatívny trend bude aj v budúcnosti pokračovať," hovorí MUDr. Čontofalská. Ako dodáva, až päťdesiat percent detí infikovaných syfilisom zomrie ešte pred narodením alebo krátko po pôrode. Tretina z prežívajúcich vykazuje rôzne znaky abnormality už po narodení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári