najvyšší je v Bratislavskom kraji, kde v minulom roku zaznamenali viac ako 31 prípadov na stotisíc obyvateľov. Na východnom Slovensku ich bolo niekoľkonásobne menej, avšak tento rok rapídne stúpol počet chorých v Trebišovskom okrese. Kým minulý rok sme tam zaznamenali iba päť prípadov, minulý týždeň ich bolo dokopy už šesťdesiatštyri," hovorí primárka Národného referenčného centra pre syfilis MUDr. Želmíra Čontofalská.
Vzhľadom na pomery v rómskych osadách (časté striedanie sexuálnych partnerov, migrácia obyvateľov, averzia k používaniu ochrany), hrozí v tejto komunite lavínovité šírenie nebezpečného ochorenia. To sa síce dá úspešne liečiť, avšak podmienkou je jeho rýchla diagnostika.
"Inkubačná doba ochorenia trvá v priemere tri týždne, ale môže byť aj neporovnateľne dlhšia. V prvom štádiu sa vytvorí na mieste infekcie tvrdý vred vzhľdovo podobný šunke, ktorý môže uniknúť pozornosti, pretože vôbec nebolí. Časom vymizne a ochorenie pechádza do druhého štátia, ktoré je charakteristické rôznymi kožnými prejavmi. Keďže syfilis bol u nás v minulosti zatlačený do úzadia, keď sa v posledných rokoch začali množiť jeho prípady, obvodný lekári boli častokrát v pomykove. Rôzne výrastky na koži či vyrážky pripisovali bežným kožným chorobám," prezrádza MUDr. Čontofalská, podľa ktorej syfilis neradno podceňovať. Po takzvanom bezpríznakovom štádiu totiž dochádza k rôznym postihnutiam organizmu baktérie napádajú mozog, predĺženú miechu, kosti či rôzne vnútorné orgány. Neliečené ochorenie môže prebiehať celé desaťročia a viesť k paralýzam, smrteľným ochoreniam veľkých ciev či šialenstvu.
Rizikovými skupinami sú protitútky z nižších sociálnych vrstiev, ktoré nepoužívajú pri pohlavnom styku ochranu, narkomani, či ľudia často striedajúci sexuálnych partnerov. Ani použitie prezervatívu ich nemusí uchrániť pred nákazou infikovať sa syfilisom možno aj pri bozkávaní, pokiaľ má človek v ústach čoilen drobnú ranku. Pôvodcom ochorenia je baktéria treponema pallidum, ktorá sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. No nakaziť sa možno aj krvou, baktéria ľahko preniká do organizmu cez narušenú kožu alebo sliznicu. Vstupnou bránou môžu byť trebárs ústa, prsné bradavky či oblasť konečníka. Takisto sa prenáša ochorenie z matky na jej plod cez placentu.
"Vo východoslovenskom regióne sa zistilo len za prvých desať mesiacov tohto roka celkovo jedenásť pozitívnych tehotných žien, z toho desať v Košickom kraji. Aj keď masívna infekcia vedie často k potratom, asi päťdesiat percent neliečených žien privedie na svet dieťa s vrodeným syfilisom. Tie bývajú poznačené v neskoršom veku rôznymi abnormalitami majú súdkovité zuby, sedlovitý nos, poškodené kosti, alebo trpia rôznymi nervovými poruchami či hluchotou alebo slepotou. Liečba je pritom častokrát problematická trvá dlhú dobu a dávku antibiotík treba starostlivo zvážiť," dodáva MUDr. Čontofalská, podľa ktorej je potrebné pacientov aj po úspešnej liečbe sledovať ešte celé roky, aby sa predišlo preuknutiu tretieho štádia ochorenia. Pretože treponémy môžu v organizme dlhodobo prežívať, môže sa objaviť aj po preliečení. Kvôli prevencii sa takisto preliečujú pacientky pri každom ďalšom tehotenstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári