solventní ľudia, týmto zariadeniam sa dýcha lešie, vedia nakúpiť učebné pomôcky či hračky. Plánované zvyšovanie cien energií sa prejaví zvyšovaním cien stravného, o nákladoch na prevádzku sa zatiaľ nehovorí. Vyzerá to však tak, že ide len o ticho pred búrkou, veď za vodu, plyn či elektrinu musí niekto zaplatiť.
"Prevádzkové náklady by sa zatiaľ zvyšovať nemali, teda rodičia za pobyt dieťaťa v škôlke platiť viac nebudú. Aspoň o tom zatiaľ nič neviem. Nateraz platia 50 korún mesačne. Horšie to bude so stravou, súčasná stravná jednotka 26 korún denne sa bude upravovať, no ako, to vám teraz nik nepovie," povedala nám riaditeľka materskej školy na Kalinovskej ulici Marta Teplicová.
Podobný pocit má i riaditeľka škôlky v Parku Angelinum Klára Kačmaríková. "Rodičia platia za dieťa mesačne 200 korún školné plus stravu, čo činí 26 Sk denne. O zdražovaní neviem nič, no všetko sa môže zmeniť. Viete, my prežívame len vtedy, keď máme solventných rodičov. Máme práve na zaplatenie elektriny a plynu. Keď však chceme nakúpiť hračky či čistiace prostriedky, všetko platia rodičia. Ak potrebujeme nové hrnce do kuchyne, tiež prispievajú," hovorí riaditeľka Kačmaríková.
Problémy s nedostatkom detí materské škôlky nepociťujú, práve naopak. "Momentálne máme 115 detí, pričom žiadostí máme toľko, že je plno až do roku 2005."
V špeciálnej materskej škole na Ľudovej ulici je momentálne 45 detí. Platia diferencovane, deti do 5 rokov 150 Sk mesačne, a deti nad túto vekovú hranicu o 50 korún menej. "Školné zvyšovať nebudeme, zrejme dôjde k nárastu stravného o pár korún. Všetko si zabezpečujeme sami, štát nám platí, keďže ako špeciálna MŠ patríme pod krajský úrad, len teplo a vodu. Aj to sme v štádiu neplatičov," vyjadrila sa zástupkyňa riaditeľky MŠ Ľudová Monika Zubrická.
Ako dodala, podobne ako v iných škôlkach aj tu musia na prevádzku výrazne prispievať rodičia. "Z rodičovských peňazí hradíme prevádzku, musíme zháňať sponzorov či organizovať verejné zbierky. Pritom na túto činnosť nemáme zvláštnych pracovníkov, ak sa niečo podarí zohnať, je to len vďaka kontaktom a zanietenosti našich ľudí. Keby toho nebolo, síce by sme fungovali, ale len veľmi obmedzene. Všetko sa formou sponzorských darov či rodičmi hradiť nedá. Máme obrovské problémy s oknami, ktoré sú prehnité, doslova sa rozpádavajú. Krajský úrad nemá na opravu peniaze, no to je už priveľká suma, aby sme si pomohli sami."
Zriaďovateľom materských škôl je mesto. Avšak ako sme sa dozvedeli od vedúcej oddelenia hospodársko-riadiacej činnosti odboru školstva Okresného úradu Košice II Márie Mižákovej, táto povinnosť prešla štatútom na mestské časti.
"Materskú školu si môže zriadiť aj súkromná osoba, samozrejme, ak má potrebné povolenia. Potrebuje povolenie príslušného okresného úradu, musí mať požadované pedagogické vzdelanie pre danú činnosť a, samozrejme, priestory zodpovedajúce výkonu tohto zariadenia. To všetko následne schvaľuje ministerstvo školstva," hovorí M. Mižáková, ktorá dodáva, že v okrese majú jednu sukromnú materskú škôlku. Aj tá sa však delimitovala pod mesto. Škôlky, či už súkromné, alebo obecné sú financované z príspevku ministerstva financií, ktoré do rozpočtu každej mestskej časti na ich prevádzku prispieva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári