podľa ktorého Róbert Roland len nedávno strávil zopár dní v Thajsku. Exkluzívne cesty mu pritom majú hradiť farmaceutické firmy, čo je jav, ktorý sa všeobecne pranieruje. Avšak podľa R. Rolanda na tom nie je nič zlé - pokiaľ nie je lekár týmto spoločnostiam poplatný.
"Kým slovenský lekár nezarobí toľko, aby si náklady súvisiace s medzinárodnými kongresmi a školeniami mohol dovoliť hradiť z vlastného vrecka, a pokiaľ mu to nemôže zaplatiť ani nemocnica, dovtedy budú cesty našich odborníkov do zahraničia financovať farmaceutické spoločnosti. Taká je realita a ja na tom nevidím nič zlé, pokiaľ ide z ich strany o akýsi bonus za dobrú spoluprácu. Iné by bolo, keby sa táto záležitosť podmieňovala preferovaním určitých druhov liekov. No ak ide o prípravky, ktoré potláčajú obranyschopnosť organizmu, je azda jasné, že ich nemožno predpisovať pacientom, ktorí ich nepotrebujú. Lekár si iba môže zvoliť medzi rôznymi výrobcami. Toľko na margo spolupráce s farmaceutickými firmami. Rozhodne však musím poprieť, že by mi niektorá z nich financovala pobyt v Thajsku. V tejto krajine som dosiaľ nebol, aj keď takúto cestu už dlhšie plánujem," zareagoval Róbert Roland, ktorý tento rok absolvoval mimo jednodňového školenia v Brne podľa vlastných slov iba tri zahraničné cesty.
"Bol som na trojdňovom transplantačnom školení v New Yorku, ktorý som mimochodom navštívil už šesťkrát, takže to nie je pre mňa až také exkluzívne, ako by sa niekomu mohlo zdať. Ďalej na dvojdňovom školení vo švédskej Uppale, venovanom tematike živého darcovstva krvi, ktoré mienime zaviesť aj v našej nemocnici, a napokon na nefrologickom kongrese v Kodani. Realizoval som ich sčasti v rámci pracovného voľna a čiastočne som čerpal dovolenku, pretože mám záujem sa ako lekár ďalej vzdelávať. Dvadsať rokov sa venujem nefrológii a pätnásť transplantačnej oblasti, pričom sa považujem za dobrého odborníka. Prednášam, v minulosti som publikoval a roky som členom výboru Transplantačnej a nefrologickej spoločnosti, čo tiež o čomsi svedčí. Avšak každý lekár sa musí neustále vzdelávať a k tomu patrí aj výmena skúseností so zahraničnými odborníkmi. Odhliadnuc od nákladov na cestovné či stravu, si žiaľ slovenskí lekári nemôžu dovoliť zaplatiť ani len účastnícke poplatky, ktoré sa pohybujú obvykle okolo niekoľkých stoviek dolárov," hovorí riaditeľ FNsP, ktorého mimoriadne prekvapila predovšetkým naša informácia o jeho údajnej ceste do Thajska.
"Úvahami o ceste do Thajska sa vážnejšie zaoberám už niekoľko mesiacov, pričom práve v týchto dňoch som sa v tejto veci skontaktoval s istou cestovnou kanceláriou. Žiadal som informácie o cenách letenky a zisťoval som si aj možnosti ubytovania, pričom ma zaujímali najvýhodnejšie ponuky. To azda dokazuje, že ide o súkromnú záležitosť, ak by mi mala hradiť takúto cestu farmaceutická firma, cena letenky by ma vôbec nemusela zaujímať... Nechápem ale, ako sa takáto informácia mohla dostať až k vám," poznamenal R. Roland. Ako zdôraznil, každý míňame peniaze iným spôsobom a on sa tie svoje rozhodol investovať do vzdelania a cestovania, pretože to mu nikto nevezme. "Mimochodom, na rozdiel od iných nevlastním auto ani luxusný dom," podotkol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári