ibaže deti navštevujúce túto inštanciu doteraz kontakt s výpočtovou technikou nemali.
"Deti v meste to majú podstatne jednoduchšie, proste si zájdu do internetovej kaviarne a predsa len sa do styku s týmto fenoménom doby dostanú. U nás v Barci takúto možnosť nemáme a posielať deti do Košíc, je vzhľadom k doprave nákladné a vzhľadom k ich veku nie veľmi rozumné. Preto sme sa rozhodli urobiť niečo, čím by sme im umožnili naučiť sa robiť s počítačom," povedal nám riaditeľ školy Michal Ďurík.
Samotná realizácia tejto myšlienky nebola jednoduchá. Jednak z priestorových dôvodov, ako aj vzhľadom ku skutočnosti, že peňazí na zriadenie učebne nebolo.
"Od štátu sme nedostali ani korunu, rozmýšľali sme, čo s tým. Pomohol starosta, ktorý dal zrekonštruovať priestor kuchyne jedného bývalého zo školských bytov, obecný úrad prispel na nákup počítačov. Ostatné dodali sponzori a ľudia, ktorí chceli pomôcť. Chceme sa dostať do Infoveku, aby mala škola aj pripojenie na internet. Už pracujeme na projekte, deti budú mať prístup k počítačom aj po vyučovaní. Viete, keď som tu prišiel pred dvoma rokmi, mali sme tu jeden počítač, aj ten bol pre pedagógov."
Škola sa podobne ako ostatné zariadenia tohto typu borí s nedostatkom peňazí.
"Dlhujeme za plyn obrovskú čiastku. Zatiaľ nás nik neodpojil, avšak sme radi, že nám ešte oneskorené platby trpia. Našim zriaďovateľom je magistrát, ten peniaze nemá a preto látame - plátame. Aj teraz sme vo veľkom dlhu, nedá sa to normálne ukočírovať, pretože rozpočet je neustále poddimenzovaný a vstupné ceny energií neustále stúpajú."
V základnej škole však majú problém i s nedostatkom priestorov. Vyzerá to tak, že v Barci, ktorá sa neustále rozrastá, čoskoro nabehnú i na dvojzmennú prevádzku. Veď v súčasnosti školu navštevuje 343 žiakov.
"Možno už od budúceho roka, priestory proste nenafúkneme. Pôvodne bola budova dimenzovaná na osem tried, no my sme ju postupom času, zväčša svojpomocne, rozšírili. Zrušili sme školské byty pre riaditeľa i školníka, odborné učebne a vybudovali ďalších sedem tried. Obávam sa však, že ani to nebude v dohľadnom čase postačovať. Pritom, keď sa na budovu pozriete zvonku, ohúri vás fasáda. Je potrebné s ňou niečo robiť, no oprava by stála tri milióny korún. Strechu sme dali ako-tak dokopy, pri jednej z letných búrok nám sfúklo časť strechy. Jeden z rodičov našich detí ju opravil, keby sme to neurobili, dnes by sme už museli zháňať peniaze na strechu novú."
Do obce, ktorá je lukratívnym miestom na bývanie, sa v posledných rokoch prisťahovalo viacero úspešných podnikateľov. Domy tam rastú ako huby po daždi, no škola naďalej chátra.
"Skúšal som osloviť ľudí bývajúcich v okolí, aby pomohli. Poslal som sto listov rodičom detí, ktoré našu školu navštevujú, s prosbou o pomoc. Vedel som, že ak by chceli, vedeli by niečo urobiť. Odpovede však prišli len dve a dokopy 2000 korún. Keď odrátam 500 Sk, ktoré som dal za známky, škola dostala len 1500 korún a z toho sa veľa robiť nedá."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári