poviedky Jolana. Postúpila tak do celosvetovej sekcie, v ktorej najhodnotnejšie dielo získa finančnú prémiu 7500 britských libier, čo je v prepočte takmer pol milióna korún.
Zástupca poroty Ireney Baláž z bratislavského PEN Centra včera informoval, že Chovancovej poviedka bola preložená do angličtiny a v piatok 29. novembra ju organizátori poslali poštou do Londýna, kde sa uskutoční záverečné hodnotenie víťazných diel. Konkurovať jej budú ďalšie poviedky zo 163 regionálnych pobočiek medzinárodnej stavovskej organizácie International PEN Club, združujúcej spisovateľov a novinárov z celého sveta. Každé z regionálnych centier tejto inštitúcie malo možnosť nominovať do súťaže len jedno dielo, ale v prípade, že to dovolil vyhlasovateľ súťaže, ich počet mohol vzrásť na tri.
Do slovenského kola sa prihlásilo 30 autorov, pričom svoje práce s rozsahom od 2500 do 6000 slov museli do 18. októbra poslať na adresu bratislavského PEN Centra. Trojčlenná porota na čele s predsedníčkou Mariannou Grznárovou vyriekla verdikt, podľa ktorého je Jolana najhodnotnejšou literárnou prácou.
Organizátori vyhlasujú súťaž o cenu Davida T. K. Wonga každé dva roky a popri tvorbe profesionálov dávajú priestor i začínajúcim autorom, ktorí dosiaľ poviedky nikde nepublikovali. Jedinou podmienkou účasti je téma obsahujúca niektoré z myšlienok prezentovaných v Charte International PEN, ako sú napríklad sloboda slova, odpor k vojnám a potláčaniu ľudských práv, alebo presadzovanie porozumenia medzi národmi a náboženstvami.
Celkového víťaza súťaže určí asi začiatkom budúceho roku medzinárodná porota, ktorá má však aj právo cenu neudeliť, ak je podľa jej názoru úroveň literárnych diel nízka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári