Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

Rudolf Zajac: Dal som sľub, že tú reformu urobím, aj keď sa zdravotníkom nebude páčiť

Košice - Aj keď sa košické zdravotné sestry zastrájali, že donesú ministrovi zdravotníctva na piatkové stretnutie v Dome techniky mrkvu, nestalo sa

tak. Slovami ho však vonkoncom nešetrili.

Na spoločné stretnutie neskoro popoludní prišlo asi tristo sestier, ktorým evidentne nie je ľahostajné nové odmeňovanie, ktoré pred niekoľkými dňami schválil parlament. Novela zákona o verejnej službe zaručuje zdravotníkom skutočne smiešne platy vzhľadom na potrebné vzdelanie, náročnosť a zodpovednosť ich práce. Aj keď Rudolf Zajac sestričky ubezpečil, že riaditeľom zdravotníckych zariadení prikázal neznížiť balík financií na mzdy a tiež preferovať pri hodnotení zdravotné sestra, tie spokojnosťou neoplývali. "Na všetko vždy doplatíme predovšetkým my! Skúste si to s nami vymeniť na mesiac, potom uvidíte!" hučalo v do prasknutia plnej sále. Aj keď bol minister Zajac obkolesený vospolok nežným pohlavím, prišiel medzi rozvášnených vlkov a tí ho veru vyobracali z každej strany.

Aj keď sa sestričkám snažil vysvetliť, že si ich prácu mimoriadne váži a vie, ako bola štyridsať rokov nedocenená, z pléna zaznievali vospolok negatívne hlasy a otázky. Sestry zaujímalo nielen to, ako využijú z nižších platov, ale i to, prečo sú na tom ich bratislavské kolegyne nepomerne lepšie, ako s majú ďalej vzdelávať, keď pracujú na ambulanciách, kde im pracovný režim neumožňuje uvoľniť sa počas dňa, ktoré oddelenia v nemocniciach sa budú redukovať, prečo sa neoddĺžia nemocnice, keď sa oddlžovali banky, či aká bude budúcnosť hospicov, ktoré taktiež už osem rokov dúfajú, že raz bude lepšie. Poukázali tiež na autokratické spôsoby správania sa vedení košických fakultných nemocníc i problémy so zaraďovaním do platových tried, ktoré nie vždy korelovalo s ich dosiahnutým vzdelaním.

"Bojíme sa, čo s nami bude, lebo pracujeme vo veľkom kolose, ktorý má obrovské dlhy! Ak nám pôjdu dole platy, oplatí sa nám ísť na podporu a pritom niekde načierno pracovať, nie vykonávať náročnú starostlivosť o pacientov! Ak dostanú primári a vrchné sestry ešte väčšie právomoci, rozmôže sa tu rodinkárstvo a rektoskopia, medziľudské vzťahy sa neúnosne zhoršia! Už teraz počúvame, že ak sa nám nepáči, nikto nás v nemocnici nedrží a že Ukrajina je blízko. Čo bude po prvom januári?" kričali na ministra sestry, ktoré nechceli počuť o tom, že doterajší tabuľkový príjem sa stal brzdou a nové ohodnotenie umožní lepšie motivovať k zodpovednosti a ochote zdravotníckeho personálu.

"Rozumiem vášmu hnevu a neistote. Váš strach je oprávnený, pretože máme v systéme 28 miliárd korún dlhov a v budúcom roku zdravotníctvo vygeneruje ďalších deväť miliárd. Vláda musí nájsť prostriedky na to, aby dlhy znížila, ale len vtedy, ak sa systém podrobí zásadnej zmene... Pokiaľ sa pýtate, prečo sme my neurčili kritériá na spravodlivé ohodnocovanie - nemôžeme ich určiť my, pretože ich urobíme menej spravodlivo, ako si ich vyrobíte vy sami. Musíte mať odvahu rokovať a bojovať za svoje práva. Veď bojovné ste dosť," poznamenal Rudolf Zajac, podľa ktorého sa práve v tejto situácii otvára miesto pre odbory, ktoré v nemocniciach zaspali. Zdôraznil však, že napriek odporu zdravotníkov v pripravených reformách musí pokračovať, pretože jeho cieľom je spokojnosť pacienta.

"Veľakrát som počul, že moja reforma je dobrá. Ale vyzerá to tak, že teda poďme robiť reformy, ale len aby sa nedotkli mňa... Ak sa nedáte presvedčiť vy, dajú sa presvedčiť iné sestry," skonštatoval minister razantne, čím definitívne prehral boj o svoje sympatie. Ako však neskôr priznal pre médiá, tak ako jeho vyjadrenie vyznelo, to rozhodne nemyslel. A keďže vie, v akých ťažkých podmienkach slovenské zdravotné sestry pracujú, chce byť aj ich ombudsmanom.

"Toto stretnutie je pre mňa ťažké, pretože mi hovoríte pravdu, ktorú cítite. Ale musím vám povedať naozaj vážne, že ak s tým zdravotníctvom rýchlo niečo neurobíme, neuživí neskôr ani tých, ktorých teraz ako-tak živí. Dal som sľub, že tú reformu urobím, aj keď sa zdravotníkom nebude páčiť. Ak sa mi ju nepodarí urobiť, alebo sa budem stretávať len s negatívnymi odozvami, odovzdám žezlo ministra zdravotníctva niekomu inému. Netúžim po ňom, ani po služobnom bavoráku," zdôraznil minister na záver búrlivého stretnutia, z ktorého odchádzali sestričky s veľmi zmiešanými dojmami. Na jednej strane mohli úplne otvorene hovoriť priamo so svojim rezortným šéfom, ktorý ich na toto stretnutie sám pozval, čo sa v minulosti nikdy nestalo. Na strane druhej, počuli od ministra slová, ktoré počuť nechceli.

No aj keď začal netakticky - siahnutím na ich platy - mali by sa mu aspoň pokúsiť dať šancu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 66 944
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 292
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 29 237
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 898
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 413
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 477
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 8 937
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 529
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 286
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 2 987

Neprehliadnite tiež

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu pri Košickej Polianke plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Do nezávislej Tabačky pustia politikov

Všetky aktivity blokujú podľa župana Trnku smeráci.

Presne pred štyrmi rokmi otvorili najväčšie nezávislé kultúrne centrum na Slovensku. V strede riaditeľ Tabačky Peter Radkoff.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako dopadne ďalší zápas Petra Pellegriniho

Pellegrini si všetky funkcie vysedel.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019